Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Panoul de sigurante 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kog
Sa vedem... Am avut ceva probleme la sistemul electric si anume era sa imi ia foc panoul cu sigurante (numai la o Dacie se poate intampla asa ceva). L-am scos pe ala topit si am montat unul nou, tot de 1310, aparent erau identice, dar la montaj am vazut ca nu are papuci unde sa leg dezaburirea. Ce fac? Unde leg firele alea?
Sorin_18
ca sa nu deschid alt topic,care ma ajuta si pe mine sa schimb tabloul de sigurante,este greu,se ofera cineva sa ma ajute pas cu pas???
CriSTI68
La Ira pe la iesire spre popesti leordeni este un service auto, intrebi acolo de emil smile.gif
kog
man, nu e mare lucru, cumperi tabloul nou, mergi si il demontezi pe cel vechi din locas, dar nu scoti nici un fir, vezi daca sunt destul de lungi sa le scoti unul cate unul si sa le pui pe cel nou, daca nu le etichetezi pe fiecare in parte, de ex: 1s, 1d, 2s, 2d, unde s si d sunt stanga si dreapta. Eu asa am facut si nu am probleme, inafara de aia cu dezaburirea
Sorin_18
QUOTE(CriSTI68 @ 30 Nov 2008, 21:06)
La Ira pe la iesire spre popesti leordeni este un service auto, intrebi acolo de emil smile.gif
*


e cumva pe dreapta??
CriSTI68
pe dreapta dupa MOL
ct-03-tvy
poti daca panoul care il ai acum pe masina e bun si nu ai probleme , poti cumpara de la un magazin ,cu piese electronice , un suport mic cu cate o siguranta si conctezi firele la el ,si gata ai protectiesi la luneta
meri acolo si ii explici vanzatorului, sunt sigur ca o sa stie

sigurantele sunt la fel pe categori de Amperi
CriSTI68
daca mai ai sloturi libere, te duci frumos in targ si gasesti picioruse pentru sigurante care intra in sloturile libere
bygy007
poate va ajuta ASTA
Ford_V6
QUOTE
Sa vedem... Am avut ceva probleme la sistemul electric si anume era sa imi ia foc panoul cu sigurante (numai la o Dacie se poate intampla asa ceva).


La Mercedesul din dotare s-a topit panoul de sigurante ... la Opel Vectra detinut anterior s-a topit panoul de sigurante de 2 ori chiar.... asa ca ... nu e chiar asa ...
kog
QUOTE(CriSTI68 @ 30 Nov 2008, 22:16)
daca mai ai sloturi libere, te duci frumos in targ si gasesti picioruse pentru sigurante care intra in sloturile libere
*



pai nu e asa, firele care aduc curent la consumatori le-am montat toate, numai firul ala a ramas singur ca era montat la un conector dublu si nu mai stiu unde era pus
kog
apdeit inca nu am rezolvat problema ca nu am avut nevoie de dezaburire. Dar azi... toate firele sunt legate la tablou, nu a ramas nici unul orfan, dar nu am dezaburire. Conexiunile arata asa

---rosu dublu [x15x] rosu dublu--- instrumente de bord, frana etc
---nici un fir [x15x] rosu dublu--- dezaburire
---albastru ...........

dupa minetea mea ar trebui sa die o punte intre doua punti, dar unde?
nelu_1985
Intr-adevar trebuie sa ai o punte de legatura de la prima la a doua siguranta; daca s-a inlocuit panoul de sigurante, cel nou nu a mai avut puntea aia, iar cel care a facut interventia nu a dat atentie, puntea aia se face foarte usor, uite o poza [attachmentid=1627590798] (Muttley copyright)

Edit: am gasit si o schema a instalatiei electrice care evidentiaza acest lucru[attachmentid=1627590809]
kog
ok multumesc mult, asa ma gandeam si eu, dar nu am fost sigur si cum vechiul panou a fost aruncat de mult...
pirvumark
nu mai spuneti ca doar la dacie se poate intampla sa se topeasca sau sa ia foc. daca aveti totul pus la punct nu ia foc chiar daca e dacie. ia incercati sa aveti totul in regula(papuci buni, contacte ferme) sa vedeti ca nu mai ia foc.

asa si eu am patit la un utilaj cu luat foc la tablou, si ala era nemtesc,
pt ca foloseam foarte mult proiectoarele spate, una din sigurante s-a incalzit din cauza unui contact slab, si acea slabire s-a amplificat pe masura ce foloseam proiectorele, asa ca in cateva saptamani, m-am trezit ca nu mei mergeau proiectoarele de pe aripi. cand am dat jos capacul sigurantelor, era o gaura mare acolo intr-o padure de sigurante si relee. nu a mirosit a ars nimic. sa vedeti acolo tablou de sigurante. va doare capul sa identificati o siguranta cu schema in mana si desene pentru prosti.

deci nu numai la dacie se intampla. nu marca e problema ci utilizatorul. fara suparare. un pic de atentie deci.
kog
nu eu eram utilizatorul pe vremea aia... si de topit s-a topit din cauza materialului care s-a oxidat. Daca ma ocupam eu de schimbat rezolvam, dar nu am avut de unde sa stiu cum erau aranjate firele in tabloul vechi
bygy007
@ kog ai rezolvat problema?
ai tensiune pe ambele capete ale sigurantei?( a doua ) , de acolo la buton apoi la luneta
kog
nu, lumi cumpar papuci si capate si sper sa o rezolv. Am sa masor cu multimetrul sa fiu sigur
kog
dupa o munca titanica de 5 minute am montat legatura la dezaburire. Acum functioneaza, se aprinde chiar si becul din buton icon_mrgreen.gif

multumesc de sfaturi si lamuriri
ghitza
bun felicitari

am intrebat si eu in Arad la Verbita de panou de sigurante cu leduri dar nu aveau numa cu sigrante plate si papucii pe margine si era vreo 30 de lei parca nu mai retin bn.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.