Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare RCD Blaupunkt
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
razv_an9
De curand ( sambata, mai exact ) am intrat in posesia unui Logan F2, Laureate. Problema mea e in felul urmator.. vreau sa montez in loc de RCD-ul stock, un Mp3-player panasonic, pe care il am de pe masina anterioara, o dacie 1410.

Aveti idee cum iese Blaupunktul cu care a venit masina ? nu am primit nici un fel de "lamele" care sa intre pe lateralele rcd-ului sa permita deblocarea opritoarelor alea de pe sanie .. are vreun alt fel de sistem ?

A mai facut cineva modificarea asta ? ce fel de mufa imi trebuie ca sa pot conecta mp3-ul direct pe instalatia masinii, fara modificari ? E standard, se gaseste la magazinele de electronice ? Nu vreau sa pierd garantia.

M-am mai invartit prin topicurile in materie de inlocuit boxe si am inteles ca pe spate intra boxe pe 165mm destul de usor, doar indoind marginea tablei, si nu taind efectiv din ea. A mai reusit cineva asa ceva pe logan faza 2 ? nu ar trebui sa fie diferenta fata de modelul anterior, nu ?
AR-18-MOS
La fel e si la PHII dimensiunea pentru difuzoare.
razv_an9
si legat de RCD ?
zanga
Search ca s-a discutat...

L.E. Topicul tau e cam de In Car Entertainment nu crezi?
La fel si cel cu capacele de mai jos...
razv_an9
Am cautat.. dar fara noroc
ursachemihai
ia 4 andrele..le bagi in gaurile aferente in cele 4 colturi ale playerului si gata...
razv_an9
Chiar ma intrebam cum as putea da jos rcd-ul, avand in vedere ca la cel pe care vreau sa il pun intra niste "lamele" pentru demontare. Multumesc mult de pont ! Asta e raspunsul pe care il asteptam. Scurt si la obiect !
La mufa o sa ma orientez eu, acum ca o sa o pot vedea biggrin.gif
aliuta2000
iti va merge sigur pt ca se bazeaza pe aceleasi principii de agatare, nu conteaza ca are gaura rotunda sau lamele
Bafta
razv_an9
Am reusit cu RCd-ul. Multumesc inca o data !
Acum sa vad cum procedez cu boxele pe spate. sper sa scap ieftin, fara bataie de cap, doar indoind buza decuparii din tabla, si nu trebuind sa merg la un atelier specializat, sa faca alta taietura..
ursachemihai
ca sa nu bati in acea buza ....si sa nu te ia caldurile...si sa iasa treaba ok...te sfatuiesc sa pui 2 inele adaptoare de 11-12 mm grosime ...le lipesti concentric pe gaurile existente cu silicon rosu(de garnituri).Si astfel poti pine difuzoare de 16 linistit.
Bineinteles ca trebuie sa cauti si holtzsuruburi de prindere in inele tot asa mici (12 m) sa nu mai dai gauri in tabla. Dar nu e musai...poti prinde si prin tabla .
razv_an9
Multumesc !
O sa merg maine sa caut inele adaptoare si sigur o sa inteleg cum sa fac sa le montez. E mult mai bine asa, daca ma intreaba de sanatate la garantie le arat ca nu am modificat nimic ...
ursachemihai
inelele sa nu le faci late....diferenta intre interiorul inelului si exterior sa fie cam 15 mm. asta ca nici sa nu desfaci mocheta din spate biggrin.gif
razv_an9
Stai sa inteleg.. inelele se fac sau se cumpara ? :-?
Am inteles, sa fie cam de 12-13 mm grosime, si 15mm de "carne".
Dar.. cum se prind ele pe gaurile actuale ? Sau asta e smecheria .. sa nu le prind pe gauri ci sa le lipesc, cum ai spus tu, cu silicon rosu ? ( eu am niste bison, cred ca e ceva mai bun decat siliconul rosu )
ursachemihai
pai te-ai prins de smecherie biggrin.gif, le lipesti.
Si da, inelele se fac.....sau se cumpara.numai ca din cate am vazut eu , daca le cumperi s-ar putea sa le iei mai late de 15 mm si apoi sa trebuiasca sa dai mocheta jos sa le poti baga .
In cazul in care masina nu a fost preechipata cu difuzoare din fabrica, atunci mocheta nici nu are gauri. In cazul asta nu mai conteaza ce inele faci ca toot dai jos mocheta. biggrin.gif
razv_an9
Are gauri, are difuzoare.. problema e ca nu stiu ce dimensiuni trebuie sa aiba inelele astea ca sa le fac eu. Si nici nu prea vad cum as putea sa le fac. Traforaj nu am .. nici vreun fierastrau pendular.
Si daca as baga niste holzsuruburi, prin inel, prin tabla ? Cu toate ca nu prea vad cu ce, tot lipsa de unelte. Ma gandesc ca nu cumva sa apara distorsiuni daca le lipesc si atat. Totusi boxele au un pic de putere.. nu sunt mare brand ( Boschmann) dar se aud surprinzator de bine pentru cat am dat pe ele.

N-ai vreo poza cu vestitele inele montate ? Nu inteleg ce spui tu.. cum sa le bag pe sub mocheta.. in conditiile in care trebuie sa pun si masca aia metalica de protectie peste difuzor
bogidan21
tu vrei sa pui dif pe spate dar nu ai spus ce difuzoare,ce dimensiune au? de 13 de 17 sunt ovale?ca daca sunt ovale nu poti cu inel adaptor.SPune si tu mai multe legat de ce dif vrei sa pui pe spate.Masca metalica de pe difuzor nu are nici o legatura cu prinderea difuzorului de masina,ala e un gratar de fapt care intra un pic fortat intr-un sant de pe inelul dif.Daca vrei sa vezi ce e pe acolo,da bancheta jos si o sa vezi 3 braduti de plastic gri,mai sunt doi unde se uneste polita cu luneta in colturi.Da mocheta aia jos si vezi exact ce e de facut.Ia difuzorul pune-l acolo si vezi unde tine,ce e de facut pentru a se potrivi in gaura.Daca i de 13 nu-ti mai trebuie nimic,daca ai de 17 iti trebuie un inel adaptor si daca ai boxe ovale trebuie sa decupezi metalul.
razv_an9
Vreau sa le inlocuiesc pe cele din fabrica, de 13mm. Difuzoarele mele sunt de 165 mm, rotunde. Sper sa gasesc azi un pic de timp sa dau jos bancheta sa vad exact ce si cum se intampla pe acolo.. Sa vad cum as putea sa prind exact inelul adaptor.
Multumesc de sfaturi !
kekeT
QUOTE(razv_an9 @ 4 Dec 2008, 10:12)
Vreau sa le inlocuiesc pe cele din fabrica, de 13mm. Difuzoarele mele sunt de 165 mm, rotunde. Sper sa gasesc azi un pic de timp sa dau jos bancheta sa vad exact ce si cum se intampla pe acolo.. Sa vad cum as putea sa prind exact inelul adaptor.
Multumesc de sfaturi !
*


Eu am dif de marimea pe care vrei tu sa pui si sa stii ca chiar daca vrei sa indoi tabla sa incapa nu o sa mai poti potrivi gaurile ca ai sa indoi si gaurile din fabrica pentru ca sunt fix pe buza si nu merge! Nici nu se merita sa indoi tabla ca asta am facut eu si imi pare rau! Dupa vreo saptamana de la acea operatiune m-am dus la un magazin cu boxe auto si am gasit acele inele dar nu din lemn ci din plastic! Te duci cu boxa si iti da inelele care ridica boxa destul de mult ca sa nu mai fie incomodata de gaura originala si sa se potriveasca! acele inele eu le-am prins de tabla prin gaurile originale ca sunt speciale si se potrivesc apoi boxa o prinzi de inele care au la fel gaurile special date pentru a se potrivi cu urechile boxei!!Succes! A si casetofonul la mune a iesit cu mana sa stii tragi din stanga si apoi din dreapta pana poti sa apuci mai sanatos si iese asta pentru cine mai vrea sa schimbe ca de aceea nu primesti nici un dispozitiv de scoatere!
ursachemihai
Daca zici ca ai avut difuzoare din fabrica, da-le jos, inclusiv protectiile alea de plastic....si masoara gaura facuta in mocheta. Asta e dimensiunea inelului pe exterior....interiorul e de 13,5 sau 14 cm m-i se pare. Inelul in bagi pe deasupra exact pe dimensiunea gaurii din mocheta.
Si nu, nu apar distorsiuni cum ziceai tu, ele se lipesc perfect de tabla, cu conditia ca tabla sa fie dreapta.
Sigur ca poti pune si suruburi , ideea era sa nu faci nici o modificare si sa nu muncesti in plus.
razv_an9
Mi-am bagat nasu acolo cand am ajuns cu masina in parcare si-am vazut si eu exact cum sta treaba. Cea mai fezabila idee mi se pare cea a lui keket .. ca asa nu mai fac absolut nici o modificare. Da` trebuie intai sa gasesc surubelnita din aia cu cap torx ca nu am neam. O sa incerc maine sa desfac cu o surubelnita normala, lata, sa vad daca gasesc pe dimensiune.

@keket: vad ca esti din Galati .. de pe unde ai cumparat inelele ? de la Popescu ?
bogidan21
Nu mai deschid un nou topic ca nu cred ca are rost.Ideea e ca am un modulator fm si conectat la bricheta e cam nasol ca se stinge de cate ori opresc motorul.Eu ma gandisem sa fac o chestie de genul asta: sa pun o a doua bricheta in masina unde sa bag modulatorul,printr-un releu legat la plus permanent si sa fie actionat de firul remote de la player.Si astfel cand atasez fata de la player o sa cupleze releul si o sa alimentez modulatorul.Acum intrebarea mea este daca voi credeti ca ar fi ceva in neregula cu solutia mea,daca aveti vreo idee mai buna decat aceasta si daca credeti ca s-ar putea intampla ceva playerului din cauza releului.

am uitat sa precizez ca firul remote este deja conectat la amplificator credeti ca are ceva daca mai leg si firull de la releul care vreau sa-l montez?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.