Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: o intrebare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ZTV
ce gume pot sa montez pe jentile astea de pe poze, in afara ce am pe ele 165/70/r13 ? Ma gandesc la ceva de gen 175 sau 185 / 70 sau 60 / r13....

mc pt inf.
argon
de putut poti dar o sa stea si o sa arate nasol...hai ca 175 mai merge, dar mai mare, sau 155 in nici un caz.
ZTV
asa ma gandeam si eu un 175, dar eram curios de parerile voastre.

mc rapiditatea argon
ydaniel
175/65 si 185/60:) asa sa ai un plus de stabiliTATE.
argon
nu neglija aspectul legal ca ramai cu banii dati si fara talon.

QUOTE(ydaniel @ 1 Dec 2008, 19:25)
175/65 si 185/60:) asa sa ai un plus de stabiliTATE.
*



Stabilitate daca ai si jante mai late, daca latimea jantei e prea mica in raport cu latimea benzii de rulare se duce naibii stabilitatea...gandeste-te ca talonul(peretele) anvelopei va sta intr-o pozitie ciudata gen \ / in loc de ( ).
ydaniel
daca masina nu are rugina,motoru merge bine,e curat si nu ai accesorii de cocalar nu se ia nimeni de dimensiunea anvelopelor.
kog
coffee_spitsk.gif tare aia cu cocalarul. Dacia mea a trecut Itp fara probleme, inainte am spalat-o aranjat-o reglat-o sa nu troncane sau sa huruie (cum fac des daciile) si nu au zis aia nimic, cu toate ca aveam alt tip de cauciucuri

P.S. nu am accesorii de cocalar
mar10may
daca iti montezi cauciucuri mai late fata decat cele care trebuie in afara de faptul ca poti avea probleme cu suspendarea certificatului de inmatriculare mai exista si riscul ca anvelopa sa atinga de furtunasul de la etrier prin care vine lichidul de frana.acest lucru se poate intampla cand iei viraj maxim.acesta se va toci in timp,lucru pe care l am patit si eu(fara a avea cauciucuri diferite fata de cele trecute in talon)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.