Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Valenii de Munte - Nehoiu
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
cmandrei
Stie cineva cumva in ce "forma" se prezinta drumul direct din Valenii de Munte (PH) catre Nehoiu ?

Din VdM faci dreapta pe DJ102B (teoretic) si apoi 102l si 102p si iesi in Nehoiu ... vreo 45km.

Ceva info. ?

Mersi mersi,
MuciX
Stiu ca la un moment dat se face stanga intr-o intersectie, in zona Patarlagele parca, pentru a ajunge la Nehoiu. Partea aia iti garantez ca e foarte buna smile.gif. Mai mult de atat, personal, nu stiu.

Drum bun biggrin.gif
M i h a i
Drumul este de kk...am mers acum 2 luni pe acolo si am injurat non stop...nu este prost tot dar are o portiune pe unde am mers numai cu 1 km/h ca sa nu ating pe dedesubt...sincer nu recomand..nici nu se compara cu Buzau_Brasov care este un superdrum..
MuciX
Pai stiu sigur ca e o ruta care presupune si o portiune din Buzau-Brasov, de aceea vorbeam eu.
cmandrei
Multumesc mult de raspunsuri ...

Mucix de aprox. cati km vorbesti ?

MHY de cati km foarte rai vorbesti ?
Io_mi_s
Desi intrebarile tale nu-mi sunt adresate, imi permit sa raspund io...
Intersectia de care scrie MuciX este in Cislau (pe DN10 Bz-Bv - starea astuia tre' s-o fi sesizat de la intalnirea de la Ciuta); Cislau - Nehoiu cca 30 km.
MHY spune de drumul Cislau - Valeni pe care am circulat si io anu' trecut in drumul meu spre Cheia. Am ales sa ma intorc prin Ploiesti la Buzau. Valeni - Cislau tot vreo 40 km (sper c-am retinut bine), din care buliti tare chiar nu mai stiu din ratiuni de durata in care au fost parcursi (f. mare, a.i. km s-au dilatat biggrin.gif ).
cmandrei
Stai putin ca nu pricep sad.gif

Nu are nimic cu Cislau ...

Eu am vazut pe harta drum direct intre Valenii de Munte si Nehoiu ... si nu Cislau ... voi de care anume vorbiti pana la urma ?
Io_mi_s
Nu stiu de un asemenea drum sad.gif si-mi prezint scuzele de rigoare ca m-am infiltrat in discutie smile.gif.
cmandrei
Nu-i grav ... numai ca am intrebat ... am observat ca de pe drumul asta de care spun eu se poate ajunge si la Cislau ... doar ca se ocoleste

3 Dec 2008, 12:57:
Cred ca ceva tot nu e ok ok ... Patarlagele e cam departe de ceea ce incerc eu sa spun ...

Valenii de Munte - Drajna de Jos - Nucsoara de Jos - Chiojdu - Basca Chiojdului ? - Nehoiu ...

cam asa ceva
M i h a i
Andrei..si eu ma gandeam tot la drumul de care zice io_mi_s tongue.gif Nu stiu nimic despre celalalt drum...sorry... sad.gif
cmandrei
Poti sa-mi spui mai exact pe unde e drumul ala ?
MuciX
Scuze de greseala cu Patarlagele; oricum de acelasi drum vorbeam si eu.

[attachmentid=1627486547]


Portiunea garantata de mine ca este foarte buna, este cea incadrata de cele 2 linii roz; din Valeni pana acolo, ti-a descris Io_mi_s.

Sper sa te ajute cu ceva.

Drum bun.

PS Scuze ca nu am mai urmarit topicul sa iti raspund mai repede. biggrin.gif
cmandrei
Mersi mersi smile.gif
airimia13
Nu stiu cum este drumul in zona Starchiojd--Chiod--Catina--Calvini, dar daca vrei sa ajungi de la Valeni la Nehoiu, poti merge linistit prin:
Valeni--Drajna,.., la intersectia cu Starchiojd, in loc sa o iei la stanga spre Starchiojd mergi inainte, si apoi prin Posesti--Nucsoara--Tarlesti--Basceni (aici faci dreata la intersectie spre Calvini)--Cislau--ajungi la intersectia cu DN10 unde faci stanga spre Nehoiu. Drumul este foarte bun, este reparat, liniat, arata ca si DN 10 (se pare ca este facut de aceeasi firma). Eu am fost weekend-ul trecut pe acolo.

C@talin
drumu dintre buzau intorsura buzaului brasov nu e deloc prost ,unde ati vazut voi asta ? mellow.gif mergema lejer pacolo cu 80-90 e can palma : happy.gif si super peisaj mai ales pe la baraj
JORJ
Daca vrei sa ajungi de la Valeni de Munte la DN 10 spre Nehoiu, ruta recomandata (recent rebilitata) nu este prin Chiojdu ci Drajna Posesti, apoi Calvini si Cislau (ma rog la iesirea dinspre nord a cislaului si de aici pe DN10 care e reabilitat recent) apoi spre nord prin Patarlagele, Nehoiu, Siriu, Intorsura Buzaului etc.

Drumul asta dintre Valeni si DN 10 e bun, reabilitat recent in judetul Prahova si inca practicabil in judetul Buzau. In Prahova mai sunt doar foarte mici portiuni nereabilitate, pe la poduri sau tasari unde probabil ca se va reveni pentru lucrari mai de amploare. Altfel drumul e ok, ma rog pentru un drum de munte cu o banda pe sens.

Daca poti, foloseste un GPS si evita orice inseamna: Starchiojd, Chiojd, Catina, etc. pentru ca rutele pe acolo, chiar daca or fi mai scurte pe harti, nu sunt recomandabile.

Drumul practicabil e cel cu linia subtire din atasament: drumul 102 sau cam asa ceva.

Bafta!

L.E. MuciX a postat o harta mai detaliata cu acelasi traseu, cel bun.
cmandrei
Multumesc tuturor am inteles acum.

Intr-adevar, am vorbit azi cu postul de politie din Nehoiu si mi-au spus ca Nehoiu-Chiojdu este INCHIS ... ok cica poti sa ajungi acolo dar din punctul lor de vedere este inchis ...
airimia13
Nehoiu-Chiojdu, desi apare pe harta la unele aparate GPS este stricat de la inundatiile de anii trecuti. In trecut, prin anii 90 putea fi parcurs cu masina. El nu a fost asfaltat niciodata, este numai prin padure dar este stricat rau,este rupt in unele locuri, nici nu stiu daca mai sunt toate podurile "in picioare". Nu cred ca poate fi parcurs cu vreo masina, poate doar vreun TAF. Este pacat, deoarece este drum judetean (!!!) si daca ar fi functional s-ar scurta foarte mult distanta Nehoiu-Valeni.Cei care se duc din Nehoiu la Chiod, folosesc varianta Nehoiu-Cislau (Poieni)-Calvini_Catina_Corbu_Chiojd (cam 40 km). Desi sunt din zona (Nehoiu) daca trebuie sa merg la Chiojd o sa aleg varianta prin Cislau.
cmandrei
Asa este ... totusi culmea intr-un fel ... in Nehoiu apare un semn cu drumul catre Chiojdu ... si nu scrie ca e inchis sad.gif ... bizar ... La fel si de pe dj102 ...

Oricum Valenii de Munte - Cislau e foarte ok si o varianta decenta smile.gif
airimia13
Pai Dj 102 este cel despre care vorbim, Nehoiu-Chiojd. Aprox 6-7 km e ok (pana se termina casele), eu am mers cu Dacia si nu au fost probleme. Dupa aceea incepe sa se strice pana nu mai poate fi folosit.
cmandrei
Da ... dar ... din Nehoiu catre Chiojdu este dj103p care merge catre intersectia cu dj102 (si alte litere la coada) ala este cel impracticabil 100% ... 102 este ok
mickeythecatus
Deci intre Cislau si Valenii de munte se poate circula OK ?
daniel4ro
QUOTE(airimia13 @ 5 Dec 2008, 22:56)
Nu stiu cum este drumul in zona Starchiojd--Chiod--Catina--Calvini, dar daca vrei sa ajungi de la Valeni la Nehoiu, poti merge linistit prin:
Valeni--Drajna,.., la intersectia cu Starchiojd, in loc sa o iei la stanga spre Starchiojd mergi inainte, si apoi prin Posesti--Nucsoara--Tarlesti--Basceni (aici faci dreata la intersectie spre Calvini)--Cislau--ajungi la intersectia cu DN10 unde faci stanga spre Nehoiu. Drumul este foarte bun, este reparat, liniat, arata ca si DN 10 (se pare ca este facut de aceeasi firma). Eu am fost weekend-ul trecut pe acolo.
*


se poate circula OK, conform acestui post
lag_ph
partea Prahoveana e ok.. dar partea din buzau - Calvini - Cislau e mai naspa
Maskatu
In ce stare mai este DJ102 (valea doftanei, pana "sus" spre lacul tarlung-sacele)? Cred ca google ii spune 102L, si zice ca mai bine o iau prin predeal. Sa ma risc pe acolo sau mai bine o iau pe DN1?

Si ca tot vorbim de zona aceasta, DN 1A dinspre sacele spre cheia-valenii de munte, in ce stare este?
Batrânul
DN 1A - stare bună și foarte bună.
Maskatu
Bun, si bucata aceasta ?
DMP
Daca nu ma insel, ala e un fel de drum forestier.

Am fost anul trecut in martie exact pana unde incepe drumul marcat de tine. Drumul pana in Valea Doftanei era curatat de zapada in schimb drumul marcat era acoperit de zapada si mi-a lasat impresia ca e unul forestier.
huiduu
@Maskatu drumul de care spui, anul trecut, in vara nu era asfaltat... si era destul de greu de abordat... sad.gif
alecsz99
QUOTE(Maskatu @ 21 Apr 2011, 09:06)
Bun, si bucata aceasta ?
*



Drumul ala e foarte prost. Daca ai un 4X4 este dristractie, un unele perioade este abordabil si cu masini fara tractiune integrala dar este greu de spus cand. Nici drumul pana in Valea Doftanei nu este excelent.
Maskatu
In cazul acesta ma voi orienta catre DN1. Ideea era ca de la barajul paltinu mergeam spre lacul tarlung si apoi spre cheia, dar tinand cont de sfaturile voastre, voi merge la barajul palinu si voi face stanga la valea doftanei, apoi DN1 sinaia predeal si dreapta spre sacele dn1a cheia.

Sunt 40 km mai multi pe varianta cu dn1 dar decat sa fac 1-2 ore in plus si sa rup masina pe 102L, mai bine merg lejer pe dn1.
Dj_captainu
Dj 102B Valenii de Munte - Cislau stie cineva cum se mai prezinta? As vrea sa ajung pe la Siriu si vreau sa evit E85 pana la Buzau. Prefer Bucuresti-Ploiesti-Valenii De Munte - DN10. Multumesc.
aleksanders
anu trecut in toamna era ok - portiuni proaspat asfaltate si mici zone cu gropi ce se puteau evita - sper sa fi terminat tot de asfaltat - bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.