Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Troncane la franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BeciAcustic
Atunci cand franez se aude un troncanit destul de puternic din fata.... nu imi dau seama daca pe dreapta sau pe stanga.... Ce poate sa fie.. sa se fi rupt ceva, desprins, slabit ceva? Daca are cineva idee sa imi zica... eventual niste poze unde sa ma uit exact... maine dau rotle jos sa arunc o privire. dar unde mai exact? Tin sa mentionez ca iniante sa troncae cam cu 100km.... am luat o groapa pe un drum de tara nopatea... destul de urat.... am facut si pana... sa fie vre-un efect de atunci... desi am mai mers 100km si dupaia a inceput sa troncane... ajutor!
G I M
Placutele de frana in ce stare sunt? Posibil de la placute sau de la vreun disc care s-a ovalizat.
BeciAcustic
Din pacate nu cred ca e asta... placutele au pana in 500km... sunt schimbate de curand.... acum vreo 3 spt.... discurile erau ok.... altceva?
Mr_Devil83
prostiile alea de tabla indoita care se pun intre etrier si port etrier si se asigura cu 2 sigurante mai sunt la locul lor?

Vezi de asemenea bucsele de la tiranti, in partea spre lonjeron, daca alea nu mai is acolo sau sunt uzate pot genera niste troncaneli f enervante la franare si cand mergi pe un drum rau.
BeciAcustic
cam astea sunt simptomele...verific maine... probabil de la groapa aia or fi sarit de la locul lor... s-a deplasat ceva,....
PH-06-BOA
Uita-te si la tirantul( surubul) basculei de jos( inferioara) daca nu cumva sunt slabe piulitele. Nu se strang cu masina suspendata, ca la coborare vei torsiona excesiv bucsile si le vei rupe.
Merced
Etrieru' poate sa fie slabit din prinderea aia a lui si sa joace la frane, patise vara-meu acum cateva luni, se rezolva foarte usor.
Minel
QUOTE(PH-06-BOA @ 3 Dec 2008, 21:06)
Uita-te si la tirantul( surubul) basculei de jos( inferioara) daca nu cumva sunt slabe piulitele. Nu se strang cu masina suspendata, ca la coborare vei torsiona excesiv bucsile si le vei rupe.
*



Poti sa le stragi si cu masina suspendata daca in prelabil ai tensionat cu ajutorul cricului , bascula inferioara !!
BeciAcustic
acum cobor la masina si fac cercetari.... sper sa o rezolv smile.gif ... o sa revin cu amanunte!



Doar ce am venit de la masina... am desfacut ambele roti ... totul este in reglula.... nici o piulita slabita, nici un surub, etrieri sunt intacti palcute la fel, tablitele de siguranta de la etrier sunt acolo in stare intacta... la ambele roti. Am luat totusi o cheie incercand sa mai strang cate ceva si nu am mai putut .. erau la maxim....

Alte pareri? poate e din alta parte..... nu stiu ce sa zic.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.