Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Planetare Dacia Pick-Up
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
poe
Recent am facut un drum Cta-Brasov cu masina socrului meu, Dacia Pick-up 1,9D. Intai i-am facut o inspectie si am observat ca are scurgeri de ulei pe la aproape toate semeringurile de la cutie mai putin la una dintre planetare, in rest chiar si pe la semeringul dinspre motor, din care cauza am constat pe drum de-abia, ca patineaza ambreiajul. Problema majora este ca planetarele huruie in draci in forta, amandoua, chiar si pe drum drept, la dus mai putin dar la intpors m-au terminat am crezut ca se rupe vreo una pana acasa. Acum am 2 intrebari: ce fel de planetare sunt astea, scurte sau lungi, si chiar asa sa cada amandoua la numai 40000 km? Am impresia ca distrugerea lor a fost favorizata de faptul ca masina este prea inalta in partea din fata si mai ales cand o incarci ea se ridica si mai mult asta ducand la un unghi mare intre planetare si roti ceea ce duce mai departe la deteriorare. Credeti ca daca mai tai un pic din arcuri sa-i micsorez un pic garda la sol pe fata, fac bine? Ma gandesc ca asta a dus la uzura lor prematura, se simte clar ca masina cand este goala nu hururie la fel. Mentionez ca are tractiune doar fata. Merita rectificarea? Cele noi am inteles ca-s destul de scumpe.
Am observat si la alti "papuci" cum in linie dreapta la denivelari, rotile se duc spre interior cand masina salta in sus. Eu cred ca-s foarte afectate planetarele in asemenea momente.
kog
rectificare planetarelor nu isi prea are rostul, vor merge bine, dar pentru scurt timp, depinde de regimul de folosire. Au fost schimbate vreodata? Daca da este posibil sa fi fost de calitate proasta. La un papuc asemanator la care am mesterit eu, planetarele bateau (exagerat de multi kilometri dar originale) dar nu asa tare incat sa reprezinte o problema majora.

Din cate stiu se folosesc planetare scurte
Mr_Devil83
Scurte si sunt mai groase. N-au moarte pe o berlina biggrin.gif
kog
deci sa inteleg ca daca pun pe dacia mea planetare de papuc am terminat cu problemele?
poe
Nu au fost schimabte niciodata, mai exact au 46000 km si socra-miu mi-a zis incepusera sa bata demult, dar numai cand accelerezi si pe el nu l-a deranjat, acum dupa ce mergi cativa km la franare se aude si o harjaiala intermitenta pe dreapta la franare. oricum eu zic ca s-au stricat si din cauza garzii la sol pe puntea fata, e prea inalta si cum o incarci mai mult se ridica de bot ca o salupa si atunci troncane planetarele si mai tare.
kog
nu stiu ce sa zic... si la mine Dacia sta ca o salupa, in fata imi incape palma usor intre cauciuc si aripa, si cand o mai incarc cu cartofi tongue.gif sta si mai sus, dar nu am avut asa probleme...
ydaniel
planetarale de papuc diesel nu la fel ca alea de berlina.
ce zici tu de din alea groase:s-au montat dupa 2001.din alea am si eu.
doar ca au o teava atata.sunt mai groase.de bune -nu stiu/
mar10may
am papuc diesel cu 114000 km la bord.planetarele nu bat nici un pic.mai conteaza si tractoristul care e la volan.eu pot spune ca am avut grija de masina chiar daca e de la serviciu si nu dau eu bani cand merg la service.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.