Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimb aripa spate
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
tdan08
mi-am atins loganul la aripa spate dreapta. la service a spus ca trebuie inlocuita. cum se face inlocuirea? am auzit tot felul de variante, ba ca taie bucata lovita, ba ca taie toata aripa. cum se realizeaza aceasta operatiune si cam cat ar trebui sa dureaze? rog o persoana avizata sa-mi raspunda. multumesc.
robbie_ro
E lovita tare? sau doar usor indoita?
La mine a fost usor indoita in zona din dreptul lunetei spate (asta in urma unui "sut" primit in spate de unul care a uitat sa mai franeze la semafor), si mai multe persoane mi-au recomandat sa nu o schimb.
Cei din service au zis ca o taie in dreptul imbinarii cu plafonul si in dreptul pragului si o inlocuiesc.
In locul unde se imbina cu plafonul trebuie facuta foarte bine izolarea impotriva patrunderii apei. La fel si la imbinarea cu pragul. Daca nu e bine izolata te trezesti rapid cu rugina in cele doua locuri de sudura.
Asa ca le-am transmis in service sa chituiasca aripa (la mine era vorba de o usoara indoitura, fara ca vopseaua sa fie sarita sau crapata).
Daca nu e foarte grav, iti recomand la randul meu sa nu o inlocuiesti.

Numai bine.

P.S.: Vad ca esti din Bacau, deci presupun ca te duci la Dedeman. Ai multa grija, sa nu-si bata joc de masina.
tdan08
e lovita bine, deasupra rotii din spate pana aproape de gura rezervorului. de indreptat nu se pune problema, trebuie inlocuita. o sa vad ce o sa rezolv la dedeman.
bobo77
Eu zic sa o inlocuiesti fara probleme, nu esti primul nici ultimul.Dupa reparatie esti atent cind ei masina si daca nu-ti convine ceva nu semnezi pina nu se rezolva tot cum vrei tu, sau mai bine zis cum este bine.
vi_escu
La dedeman sunt scumpi si fac treaba de mantuiala. Basca nu poti sa mai tragi cu ochiul la modul cum lucreaza baietii. Daca o faci pe asigurare sa vezi frectie. Eu as merge la ideal autoservice tg. ocna.
tdan08
nu e cum dorec eu, ci cum doresc ei. masina e noua, in garantie si trebuie reparata doar la dedeman. alta solutie nu am, ca m-as fi invartit eu cumva. asa ca, am de ales intre dedeman si dedeman. icon_mrgreen.gif
bobo77
Pai de ce doar la dedeman, poate fi reparata in orice service autorizat dacia, daca nu-ti convine acest dedeman.
tdan08
da, ai dreptate. nu am gandit eu mai bine. oricum, masina e in service la ei, asa ca acum degeaba imi mai bat capul cu asta. dar o sa bag la cap si o sa stiu pe viitor. totusi, sper sa nu mai am ghinioane si sa apelez la service. in alta ordinde de idei, de ce e frectie daca o fac pe asigurare ca doar isi incaseaza banii?
vi_escu
Te trimit sa umbli aiurea dupa acte si nu-ti dau masina pana nu au fost virati banii.
Cel putin asa faceau anul trecut. Depinde la cine ai asigurarea.
tdan08
la asiban am asigurarea. si asa mi-au explicat si mie ca trebuie sa fac. dupa ce imi termina masina trebuie sa ma duc la asiban sa dea acceptul de plata.
vi_escu
E bine daca vor doar acceptul de plata. Depinde de renumele asiguratorului.
Incearca sa stai cu ochii pe ei.
tdan08
luni o sa le fac o vizita. macar sa vad daca masina e tot unde am lasat-o. daca e tot acolo e clar ca trebuie sa fac putin scandal. sau macar sa mituiesc pe cineva, dar nu stiu pe cine icon_mrgreen.gif .
robbie_ro
Tine-te de ei ca scabia de om! rolleyes.gif
Vezi ca au (cel putin la tinichigerie) prostul obicei de a lucra de mantuiala.
In cazul meu solutia nu a fost vorba buna...pana nu am recurs la amenintari cu OPC-ul si Vocea Clientului nu s-au miscat deloc.
mariuscond
QUOTE(tdan08 @ 6 Dec 2008, 19:32)
...la asiban am asigurarea... sa dea acceptul de plata.
*

Off: asibanul mi-a dat accept de plata in 20min; up.gif
On: schimba aripa fara sa te mai circotesti, daca ei "au dat" inlocuire...
Lucrarea poate fi la fel de buna sau proasta atit in cazul inlocuirii cit si in cazul in care indreapta/chituiesc/vopsesc.
Nu conteaza ce "lucrare" se face ci cum se face.
Lord Hades
Nu da spaga nimanui. Ei ar trebui sa iti multumeasca tie ca ai dus masina la ei si astfel le dai de lucru si ei castiga bani. Cand o sa se schimbe fratilor mentalitatea asta de spagari? Acum ceva timp un taximetrist mi-a multumit ca m-am urcat in masina lui de am ramas socat.

FARA SPAGA! Si, stai linistit ca cu spaga sau nu tot la fel o rezolva. Daca nu cunosti foarte bine pe cineva din service spaga=bani aruncati pe ferestra.
tdan08
multumesc celora care mi-au raspuns.
mi-am reparat masina intr-un timp record...spre marea mea mirare, fara a avea vreo pila pe acolo si fara sa dau spaga macar un leu. joi am dus-o si luni era gata. tot luni pe la 15 m-am dus la asiban sa-mi dea acordul de plata si mi-au spus sa vin a doua zi pe la noua pt ca atunci erau aproape de sfarsitul programului. marti la ora 9 era semnat devizul. la ora 10 mi-am luat masina si la iesire mi-au si spalat-o...iarasi spre uluirea mea. aripa mi-au schimbat-o si din cate am vazut eu nu e nimic neinregula la lucrare. daca ar fi vreun defect de lucrare ascuns, pe care nu l-am vazut, asta e, acum nu-i pot acuza de ceva ce nu vad. daca va rugini la sudura peste ceva timp ma voi duce din nou la eu cu reclamatie, dar pana atunci nu pot sa acuz fara dovezi.
eu, personal, prin aceasta experienta nu pot decat sa vorbesc de bine atat pe cei de la service, cat si pe cei de la asiban.
multumesc inca odata membrilor care mi-au dat indicatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.