Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Carcasa (suport) filtru aer
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
paulperiro
Salutare!
De unde as putea cumpara o carcasa (suport) filtru aer pentru motor Renault 1.4 (Super Nova, Solentza, Logan) ? Un pret, stie cineva ?

Thanks,
NsL
sal ,in Pitesti pe Dumbravei se gaseste capac undeva la 180-250 RON!
rosu_sukaru
am io o carcasa cu tot cu filtru 0762 727 779
caphonne
sal eu am nevoie de acea garnitura care este pe carcasa filtrului de aer si vine pe corpul clapeta.A mea este rupta am umblat tot vitanul si nu am gasito mi s-a spus ca se da doar impreuna cu carcasa filtrului de aer.sad.gif
puiu82
Incearca si la magazinul Dacia de langa pasajul Obor,poate ai noroc.
Adresa e sos.Mihai Bravu nr.35,sector 2.
Telefon 252.65.30.
Bafta!
caphonne
mersi ar fi cam ultimul loc unde nu am cautat .nu ma deranjeaza asa mult doar ca cineva mi-a spus ca poate trage pe acolo aer fals si nefiltrat .
turturel
daca e rupta poti sa o dai cu izoler band negru..eu asa am procedat..a fost rupta in doua..am fixato pe suport si iam aplicat izoler.
ti3sto
la banii aia mai bine faci alceva dai cu banda izoliera si o sa termini treaba mai ieftin
caphonne
sa ma .... in ele de plastice mai bine dau un ban si imi fac alt traseu si pun un asa zis filtru sport si scap si de cutia aia care arata ca un ......
iulian sn2001
QUOTE(titiDSN @ 25 Jan 2009, 20:37)
daca e rupta poti sa o dai cu izoler band negru..eu asa am procedat..a fost rupta in doua..am fixato pe suport si iam aplicat izoler.
*



La mine a dat mototrul un rateu si mi-a rupt 2 dintre piciorusele cu are se fixeaza cutia de la filtrul de aer.Am cautat cutia aia de am inebunit si tot nu am gasit.Asa ca am facut din tabla niste suporti si am fixat bine cutia la locul ei.Despre garnitura aia si eu am lipit-o cu banda izolatoare si nu are nici pe drak.Trebuie sa pui garnitura aia pe pozitie(pe clapeta) si apui o infasori cu banda.Apoi pui cutia filtrului pe garnitura prin presare.Dupa ce vezi ca este la locul ei prinzi suruburile si nu are voie sa traga aer fals pe acolo.
caphonne
k mersi mult voi incerca oricum este aiurea sa nu poti gasi niste amarate de piese.
RomeoNica71
Ce se intampla daca trage aer fals.Eu am desfacut filtrul pentru a umbla la motorasul pas cu pas si de atunci se aude cum "suge"aerul.Mentionez ca motorasul pas cu pas si corpul clapeta eru pline cu ceva asemanator cu vaselina.
Maskatu
Nu era vaselina. Iti scuipa ulei pe la furtunul pentru recircularea vaporilor de ulei, dar in loc de vapori iti iese mai mult ulei "lichid".

Scoate de tot carcasa filtrului de aer si pozitioneaz-o la loc. Cand pui partea de jos a filtrului, are o pozitie in care se aseaza. Nu ai cum sa nu o pui corect. Suruburile le strangi in X. La fel si cu capacul filtrului. Monteaza-l cu atentie. Prin alta parte nu are pe unde sa iti traga aer fals, cel putin pe la carcasa filtrului de aer.
caphonne
Am rezolvat cu banda izoliera si a iesit chiar bine am curatat si negreala aia dupa acolo multa rau .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.