Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se prelinge lichid de frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
NICK82
Tocmai ce saptamana trecuta am schimbat cilindrii pe spate...ca azi ,de ziua mea,Daciutza s-a ghandit sa-mi faca un cadou : lichidul de frana se prelinge pe la filetul conductei care intra in cilindru spate.
La ce sa ma astept,ce este de schibat in caz ca nu se poatye repara?
Multumesc.
ydaniel
ce marca sunt cilindrii?ia cilindri noi de uzina.
Merced
S-ar putea sa fie si conducta de vina, nu cilindrii... wink.gif
motanpaul
Asa am patit si eu cu o conducta.Am mers la un pescuit cu taicamiu si incepe sa curga dintro data lichid.Va dati cum am ajuns acasa, pe camp.Aveam conducte tip vechi,ruginite.Numa alea spate erau vechi, restu de cupru.
Am pus una de cupru, nu noua.Dar aproape noua.Vad ca nu mai curge. biggrin.gif
NICK82
se pare ca tre sa schimb conducta.
i-am schimbat pe amandoi
.doar pe la unu curge.
daca schimb coinducta,tre sa fac aerisirea doar la roata respectiva...sau o aerisire generala?
Tiberiu-Andrei
Ar ajunge sa aerisesti roata respectiva sau ambele roti din spate.Practic conducta care o schimbi vine din repartitoru aflat pe puntea spate.
Mr_Devil83
Ambele roti daca ai frana dublu circuit si spate - fata ambele roti daca ai pompa simplu circuit.

Cumperi conducta noua de cupru, aerisesti si ai terminat baiul.
tzepesch
ca sa elimini orice surpriza poti f bine sa dai de 2-3 ori cu banda de teflon pe filet pt etansare.

face treaba foarte buna! probat din nevoie pe pielea mea cu furtunele de la etrieri. filete proaste, nah...
deceneu32
Si chiar etanseaza teflonul ala?Ce fel de banda este,de-aia pentru instalatii sanitare?
tzepesch
da
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.