Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lumina Slaba
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
engime
Salut. Am si eu o problema cele trei becuri din bordul cu ceasuri abia de lumineaza noaptea trebuie sa ma uit cu lanterna daca vreau sa vad ceva ca altfel nu se vede nimic lumina este foarte slaba solutii ? Multumesc.
pavel_daniel
salut.Trebuie sa umbli la reostatul de reglare a intensitatii care este pe bord ,pe ceasul din dreapta.Ai doua butoane ;cel din stanga pentru km iar cel din dreapta pentru reostat.Rasuceste-l.
Sorin_18
QUOTE(pavel_daniel @ 6 Dec 2008, 19:51)
salut.Trebuie sa umbli la reostatul de reglare a intensitatii care este pe bord ,pe ceasul din dreapta.Ai doua butoane ;cel din stanga pentru km iar cel din dreapta pentru reostat.Rasuceste-l.
*


asa rezolv problema si la CN??
Minel
QUOTE(Sorin_18 @ 8 Dec 2008, 10:25)
asa rezolv problema si la CN??
*



DA !!!
eco_ionut
Sau poate sa fie praf depus pe plasticul din dreptul becurilor care lumineaza bordul. Mie mi s-a intamplat odata dupa o perioadda in care masina a stat la tara in praf.
Sorin_18
la mine sa rezolvat,era din acel reglaj despre care spuneti voi......inca un lucru nou invatat pe forum biggrin.gif
nelu_1985
MrDevil, cred ca tu nu ai bord cu turometru dupa anul masinii, la tine reostatul respectiv ar trebui sa fie pe cochlia volanului deasupra de maneta de stergatoare, daca nu il ai acolo e posibil ca un electrician iscusit sa fi izolat firele si sa le ascunda inauntru pe motiv ca cica de la ala poti lua foc... wacko.gif
bucatzel
QUOTE(nelu_1985 @ 8 Dec 2008, 22:21)
MrDevil, cred ca tu nu ai bord cu turometru dupa anul masinii, la tine reostatul respectiv ar trebui sa fie pe cochlia volanului deasupra de maneta de stergatoare, daca nu il ai acolo e posibil ca un electrician iscusit sa fi izolat firele si sa le ascunda inauntru pe motiv ca cica de la ala poti lua foc... wacko.gif
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Al meu acolo e. Cand am schimbat ceasurile, l-am dat jos si mi-a scapat din mana. l-am lipit inapoi cu zuper glue, dar pare-se ca i-am modificat putin cursa. O saptamana m-am enervat ca nu stiam de ce mi-i chior doar becul de faza scurta.

L-am demontat inapoi, am tras un pic de picioruse, ca sa isi faca cursa cum trebuie (Trebuie sa mearga perfect pana la minim, pentru ca el practic e un potentiometru pus in serie cu becurile din bord.). Nimic. Dupa care i-am facut o baie cu spray de contacte. Aia o rezolvat problema.

Vag offtopic. As vrea sa aflu care o fost geniul care o gandit sistemul de becuri din bord, sa-i spun parerea mea despre el. Am patru becuri frantuzesti, care le montezi linistit cu doua degete, fara nici un efort. Restul, romanesti. Trei degete intr-o pozitie imposibila. Cum prima oara am crezut ca-i becul de vina, am schimbat vreo 4 la rand. Cand am terminat, ma durea mana.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.