Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: motorash shtergatoare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
marius_87tl
shtergatoarele sunt moarte shi tare ash vrea sa mearga. totushi am inteles ca e o problema mai complicata cu schimbul motorashului. am bord CN care am inteles k e mai dificil de dat jos. poate sa-mi spuna cineva pashii sau daca e vreo alta metoda?.....
cagulaa
salutare
aceasi problema am avut-o si eu, dar spre fericirea mea cand m-am uitat sub bord am vazut ca pur si simplu din cauza druymurilor sa desprins din mufa( cred ca asa este si la tine), nu are cum sa moare prur si simplu, cred.
oricum eu mai am un motoras de r19 si vreau sa stiu daca pot sa il pun locul astuia pe care il am.
baranga
QUOTE(marius_87tl @ 7 Dec 2008, 12:03)
shtergatoarele sunt moarte shi tare ash vrea sa mearga. totushi am inteles ca e o problema mai complicata cu schimbul motorashului. am bord CN care am inteles k e mai dificil de dat jos. poate sa-mi spuna cineva pashii sau daca e vreo alta metoda?.....
*



in caz ca ai avea motorasul ars(caz in care ai exclus vreo mufa scoasa,comutatorul ars,siguranta arsa) la bordurile cn4 ca sa poti avea acces mai usor la ele recomand scoaterea ceasurilor de bord si a cutiei tabloului de sigurante;dupa care vei avea acces usor la el;dar decat sa il schimbi singur si nu sti cu ce se mananca mai bine iti bati nevasta;nu te descurajez dar nu e de oricine mai ales la bordurile cn4.
mult succes.

mai cauta pe forum;cred ca s-a mai scris despre problema asta;
exclude problemele urmatoare pe rand:siguranta arsa,mufa de la comutator iesita,comutatorul ars sau defect si dupa aceea te poti gandi la motoras wink.gif
ydaniel
motor nou e minim 65lei.e cam greu de dat jos_dar nu imposibil:)
tre sa ai maini de'' culegator de portofele'' icon_mrgreen.gif rolleyes.gif
marius_87tl
cu schimbatu ma descurc, problema era cu locatia. am auzit de la un prieten k prima data cand i s-a intamplat treaba asta a trebuit sa dea bordu jos shi k primul pas din carte in problema asta spunea k intai trebuie dat parbrizul jos datorita shuruburilor pozitzionate aiurea la baza parbrizului. shi cred k am inlaturat problemele. Am inlocuit comutatorul cu unu bun, am verificat shi firele, temporizatoru...
deceneu32
Asa este,trebuie sa dai jos parbrizul deoarece nu ai acces la surubelele din partea superioara a plansei de bord.Ai mult de munca si daca nu te pricepi,n-ai abilitati de mecanic si electrician,nu-ti recomand sa te apuci.Mai bine te duci cu ea la un electrician,ii dai aluia ce-i dai,si ai rezolvat povestea.I-am inlocuit si eu motorasul de stergatoare unui prieten cu plansa de bord CN:mi-a luat o zi intreaga cu demontat si montat la loc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.