Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare simering palier
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
soulraven
salut, azi am descoperit ca pierd ulei pe la simering-ul de palier. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi, il pot schimba eu in parcare sau trebe sa ma duc in service?in ce consta operatiunea?

L.E: simeringul de la palierul din fata
didosdoru
Demontezi cureaua de accesorii, fulia de pe arbore, capacul de la distributie, scoti semeringul vechi il pui pe cel nou si montezi inapoi. Operatia ar trebui sa dureze 2 ore maxim si se poate face fara a te duce in service daca te pricepi un pic.
Atentie mare la pana de pe arbore.
soulraven
atentie mare din ce cauza?eu am mai schimbat odata fulia, ca prima era deformata si batea. asta fiind acum vre-o 6 luni.
G I M
Si eu sunt interesat de aceasta operatiune...si eu la nova pierd ulei pe acolo .Este greu de schimbat? Si cine a schimbat poate ne spune si noua cam la ce sa avem grija .
didosdoru
Atentie la pana sa nu cada de pe arbore, poate astfel sa sara motorul de la punct. Schimbarea semeringului se poate face si fara demontarea capacului de la distributie. Trebuie extras semeringul vechi si pus la loc cel nou.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.