Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iar probleme tehnice
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dragoselu
Buna seara fratilor! Iar m-a lasat tavarasa mea, Dacia 1310. Mecanicul zice ca ar fi

probleme ori de la discul de ambreiaj, ori din cutia de viteza. Simptomele ar fi

urmatoarele: cu ceva timp in urma, daca lasam masina pe o sosea inclinata (la vale)

in treapta 1, avea tendinta sa "alunece" inca 15 - 20 cm, apoi se oprea, simteam

ca e o piesa care "scapa" masina de sub control.

Azi a luat-o razna de tot: am plecat de pe loc, cand observ ca intra mai greu in viteza,

si merge "hrascaind", in suturi, isi revine si merge in continuare. Cand am bagat in

marsarier, nu vroia mai deloc sa mearga, am turat mai tare motorul si a mers tot

"haraind - hrascaind" (am simtit si fum de ferodou din fata). Daca o las pe liber

la semafor, da sa mai merga in fata, cand apas pe ambreiaj, se opreste.

Intrebarea este: ce are ??? Disc de ambreiaj dus? Cablu de ambreiaj? Pinion din

cutia de viteze ? Meseriasul propune sa ne uitam la discul de ambreiaj intai, apoi

in cutia de viteze.

Stima,

Dragoselu
badboy_marius
eu daca eram in cayul tau, stii ce faceam? acum serios, pentru ca ma costa mult mai mult mana de lucru si piesele noi....schimbam cutia, si daca tot umblam pe acolo verificam si ambreajul...imi lua 1 zi, dar eram sef.
am schimbat motorul ca imi mergea in 3. ma costa prea mult setul si mana de lucru.
vallyyy
Faza cu faptul ca se duce la vale dupa ce bagi in viteza am patit-o si eu ..........concluzia m-a lasat discul de ambreiaj dupa inca ceva forje ........in mare se manifesta prin turatia motorului in gol si nu-ti mai intra in viteze cum trebuie .....cel putin la mine nu intra in marsarier nici mort abia mergeau 1-4 si alea cu greu ........cel mai probabil asta e si problema ta discul de ambreiaj
ydaniel
probabil discul de ambreiaj,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.