Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Capota zgariata
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Marin89
Salut va rog daca ma puteti ajuta cu ceva ,In cat timp trebuie declarat un mic accident la masina in care este implicata doar o masina?Sa va spun ce necaz am .....am plecat la tara si am lasat masina langa curte si a sarit pe capota cu picioarele o vaca a unui vecin si a lasat urme urate doar zgarieturi pe capota si trebuie revopsita,am casco ,cam cat ar costa o revopsire a capotei ,am si fransiza de 50 E ...ma gandesc ,ca este mai mult de 50 E la un service ''profesionist'' dacia as vrea sa apelez la casco pentru treaba asta ...nu vreau sa scot bani din buzunar ....a fost atinsa foarte putin si partea barii nevopsita din fata si nush daca o poate schimba fiind foarte putin atinsa dar ma gandeam ca asa ar fii normal ca este pe partea neagra si nu poate fi vopsita. Astept sfaturile voastre in cat timp trebuie sa declar si ce sa solicit sa mi schimbe....nush ..sfaturi La ce daune intra aceasta dauna provocata de animale in care masina a fost parcata si a fost lovita de animal....Se despagubeste aceasta sau ce sa declar? Sper sa nu aiba legatura cu vandalismul ca asiguratorul meu nu acopera vandalismul si apelez la voi sa ma ajutati..

<span class='edit'>9 Dec 2008, 21:50:</span>
Va multumesc anticipat si sper sa ma luminati si pe mine cei care ati avut intamplari sau cei care cunoasteti...
rokos
incidentul se declara in maxim 24 ore conform legislatiei rutiere.
vopsirea merge facuta pe casco, chiar daca vei plati 50e, oricum devizul va depasi aceasta suma. spoilerul se inclocuieste daca nu se poate repara.
trebuie sa mergi la politie sa ceri autorizatie de reparatie, ti se da anexa2 cu care mergi apoi la asigurator unde iti face constatarea si poze la capota si spoiler. apoi la service pt reparatii
mai citeste contractul, numai tu stii ce se specifica la daunele decontate.
bafta!
Marin89
Da.....ce ziceti aceasta dauna provocata de animal nu poate intra la vandalism sau alte chestii care fac sa nu ti acorde despagubirea nu?Spoilerul e foarte putin lovit si zgariat pe partea neagra nu cred ca vor sa il inlocuiasca... Daca ar ramane capota de vopsit ar fii mai mult de 50 E?

<span class='edit'>9 Dec 2008, 22:59:</span>
Inca nu am luat autorizatia de reparatie si sper sa mi dea constatatorul inlocuire la spoiler ca e afectata partea neagra ,si capota sa o vopseasca...
adi_ar
- La politie trebuie declarat imediat (maxim 24 ore);
- Deschiderea dosarului CASCO se face in 48 h de regula. Citeste contractul CASCO!
- Dauna nu "intra" la vandalism dar la politie trebuie facuta declaratia si constatarea, din care sa reiasa exact conditiile in care s-a produs avaria. Sunt doua variante: "1. Asa am gasit-o!" si "2. Mi-a spus vecina ca a vorbit cu postasul, care era prin preajma si el stie ca vaca lui Petrica ... etc.". Atentie la consemnarea tuturor daunelor vizibile, cu ocazia constatarii le politie.
- Spoilerul se inlocuieste numai daca este rupt ori spart;
- Vopsirea capotei costa binisor mai mult de 50E. Trebuie insa sa sa ai in vedere cresterea primei anul viitor.

Daca o vaca a sarit pe capota (una jigarita are 250 Kg), daunele ar trebui sa fie mai mari decat o capota+spoiler zagariate, dupa parerea mea. Daunele astea le face o oaie de 40 Kg sau un copil cu o sanie.
Daca se poate, posteaza si fotografii, te rog.
Avani
QUOTE(Marin89 @ 9 Dec 2008, 22:56)

sa mi  dea constatatorul  inlocuire  la spoiler ca e afectata partea neagra
*



Nu-i bandoul ?

Daca da, e mai ieftin decat sa schimbi si sa revopsesti toata bara fata.
b64chr
Daca declari ca cunosti vaca, este posibil ca asiguratorul sa vrea sa faca regres contra proprietarului. Acuma eu nu stiu cum te intelegi tu cu vecinul, dar daca nu doresti asta ai grija ce declari.
Marin89
Adi_ar intradevar am gresit cand am spus mai sus ca o vaca a sarit pe masina de fapt era un vitel mic care l am vazut fugind dupa ce a sunat alarma.Era in jurul orei 6 se cam intunecase ,sincer nu stiu sigur al cui e acel vitel si nu as vrea sa le pun oamenilor acelora pe cap politia cu constatari de genu al cui e vitelul... O sa declar exact cum s a intamplat ca am lasat masina in fata portii pentru putin timp si a sunat alarma dupa care am iesit si am dat de acel vitel care fugea , al carui proprietar nu il cunosc pentru ca nu merg foarte des la tara fiind in Satu Mare si eu locuiesc in Bucuresti.Atunci mi se rupea sufletul de zgarietura aia care este pe capota desi nu este foarte mare spunandu va mai sus ca era doar un vitel mic scuzati ca am scris vaca... ...altii cred ca nu ar apela la vopsire doar pentru cateva zgarieturi....totusi eu tin mult la masina si vreau sa o fac cat mai repede nu suport sa o vad asa.
Poze nu am inca...
Influenteaza cu ceva calitatea reparatiei vremea aceasta ,inghetul ....cat mi o poate tine in service?Am asigurare la Omniasig sper sa se miste repede cu acceptul de plata ...eram in dubii daca trebuie sa apelez la casco....Reparatia costa 500 lei doar revopsirea capotei si am fransiza de 50 E se merita?SPOILERUL m am decis ca e ok si il las asa nu e dauna vizibila rau ....

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date si atentia acordata si astept in continuare sfaturile voastre .

Va salut,
Marin Oprescu
b64chr
Nu stiu in ce masura stii, este o diferenta imensa de calitate intre vopseaua aplicata in fabrica si cea aplicata in service. Eu personal nu as revopsi daca e doar zgariata. Doar daca e deformata si trebuie indreptata, atunci se mai pune si chit si nu ai incotro. Zgarieturile se pot estompa cu scratch-remover si polish.
Marin89
Ai dreptate in privinta calitatii vopselei nu e ca cea de fabrica dar sa zic la mine ca ar merge pentru ca a mai fost revopsita odata in urma unui accident ,iar zgarietura este cam adanca nu iese cu polish sigur dar sper sa nu i se para ciudat la constatator ca vreau revopsire doar pentru niste zgarieturi... Insa mi e teama in privinta vremii care sper sa nu aiba efecte neplacute dupa vopsire..
adi_ar
1. Indiferent cat de mare este o zgarietura, nu se poate vopsi decat intregul element, adica toata capota asa ca nu se va pune problema sa i se para ciudat cuiva.
2. Tehnologiile actuale de vopsire permit vopsirea si uscarea in bune conditii chiar si iarna. Desigur ca pentru ceva timp ar fi bine sa fie protejata zona vopsita (cateva zile de garaj inchis, de exemplu).
3. Poti face deschiderea dosarului CASCO si constatarea iar reparatia o poti amana pentru primavara, dupa o protejare "de conservare", daca iti faci probleme din cauza temperaturii.
Evident, trebuie sa tii cont de prevederile OUG195.2002 referitor la obligativitatea de a repara in 30 zile, respectiv sa fii constient de riscul asumat daca circuli cu avaria.
Marin89
Am vazut multe masini chiar si straineze la care difera nuanta la o aripa ,capota sau bara nu a mai iesit aceeasi culoare identica...

sper sa nu am parte de asa ceva ....si ma gandesc cu Groaza la clipa in care o voi lasa in service cateva zile auzind fel de fel de istorioare in care baietii au grija sa ti mai inlocuiasca cate ceva bun pe la masina blush.gif .....


daca masina este reparata intr o zi sau doua o pot lua din service desi nu s a facut plata catre service de catre asigurator? lasand talonul la ei sau un act al masinii (eu stiiam ca ar merge si asa dar nu stiu daca la toate service urile)

Va multumesc
Tudor
Revopsirea capotei intr-un service de calitate costa in jur de 800 - 1000 ron (incl. TVA). Nu ai nici o garantie ca obtii exact aceeasi nuanta, dar intr-un service bun ar trebui sa nu ai probleme. Inainte de a-ti alege service-ul, poti cauta recomandari sau poti da o tura prin curte sa vezi ce rezultate au obtinut pe alte masini, cat de curat lucreaza. De cele mai multe ori aceste aspecte au cea mai mare relevanta, pentru ca recomandarile tind sa fie "expirate", angajatii se mai schimba, filtrele se mai imbacsesc etc.
Cu zgarieturi evidente pe capota nu te-as sfatui sa mergi, sunt sanse foarte mari sa te opreasca politistii.
Daca merita sau nu sa o faci pe casco, asta doar tu poti decide, in functie de cat de tare te arde suma de plata la buzunar.
Eu unul as merge pe casco, ca d'aia il platesc, dar tu trebuie sa decizi pentru tine.
Marin89
Tocmai am citit contractul casco si am aflat ca nu mi se impune fransiza daca este prima dauna....dar aici nu inteleg... este vorba de prima dauna din acest contract de cand s a introdus fransiza...sau prima dauna de cand sunt clientul lor adica de 3 ani....
Tudor
Un contract se refera strict la perioada pe care a fost incheiat. Contractele anterioare, chiar daca au fost reinnoite la termen, nu se iau in considerare.
Marin89
Domnu Tudor din cate spui, aceasta fiind prima dauna pe acest contract inseamna ca am scapat de fransiza..... smile.gif Eu credeam ca trebuie sa nu fi avut nici o dauna in toti anii anteriori ca sa scapi de fransiza...



10 Dec 2008, 21:49:
In afara de autorizatia de reparatie pentru dauna descrisa in conditiile de mai sus ce mai trebuie sa iau de la domnul agent de politie sa nu mai fac drumuri aiurea...

Va multumesc mult tuturor ca m ati luminat
Tudor
Depinde ce ai declarat la politie.
Daca e cu autor necunoscut atat, daca ai declarat cu autor cunoscut se face proces verbal.
Acum treaba e mai incurcata, ca nu e o singura regula, ci difera de la asigurator la asigurator si de la sectie de politie la sectie.
In Bucuresti nu se mai practica "celebra" Anexa 2, dar prin tara am auzit ca se mai elibereaza si se mai si cere de catre unii asiguratori. Cel mai bine intreaba direct la asigurator (in orasul tau, ca in alt oras s-ar putea sa obtii alte raspunsuri sad.gif ) ce acte sunt necesare.
Brainie
QUOTE(Marin89 @ 10 Dec 2008, 21:07)
Tocmai am citit contractul casco si am aflat ca nu mi se impune fransiza daca este prima dauna....dar aici nu inteleg... este vorba de prima dauna din acest contract de cand s a introdus fransiza...sau prima dauna de cand sunt clientul lor adica de 3 ani....
*


QUOTE(Tudor @ 10 Dec 2008, 21:12)
Un contract se refera strict la perioada pe care a fost incheiat. Contractele anterioare, chiar daca au fost reinnoite la termen, nu se iau in considerare.
*


Vezi să nu scrie ceva de genul: nu se plătește franciza (de către client) la prima daună, dacă nu a mai fost plătită (de către asigurător) vreo despăgubire în ultimii n ani.
Marin89
Si ei cum isi dau seama ca nu am mai avut nici o despagubire?
UXE
am si eu o mica nedumerire smile.gif

am un leasing care se va incheia in curand... dupa ce voi incheia leasingul imi voi face CASCO la o alta firma dar, ma confrunt cu o mica problema, si anume: masina are cateva zgarieturi pe capota si pe bara de protectie spate.. nu le-am facut pe CASCo-ul curent pentru ca am considerat ca nu are rost sa merg cu masina in service doar ptr niste zgarieturi..

vreau sa intreb urmatorul lucru:
cand imi voi face noul contract CASCO (la alta firma).. banuiesc ca se va lua in considerare ca masina prezinta zgarieturi ... dar vreau sa stiu ..in caz ca mai gasesc si alte zgarieturi pe capota... cum se procedeaza ? se repara capota masinii integral si apoi vine firma de asigurari si imi trage zgarieturile care le-aveam inainte? biggrin.gif

sau se impoarte cheltuiala? .. intreb si eu nu m-am confruntat pana acuma cu aceasta problema.
Marin89
Eu din cate stiu reperele deja zgariate ,lovite ,inainte de incheierea asigurararii si fotografierea masinii nu se vor despagubi de catre asigurator in urma evenualelor pagube ce vor urma la reperele respective.... asa stiam eu
Tudor
Marin89: din evidentele lor proprii (daca polita a fost reinnoita tot la ei).

UXE: Cazul tau nu are legatura cu acest subiect. Ar fi trebuit sa "mai" cauti, s-a raspuns deja in topicuri mai vechi. E asa cum ti-a spus deja Marin89.
Marin89
Tin sa va multumesc tuturor care m ati ajutat cu sfaturi referitoare la problema mea datorita voua am invatat multe si datorita ghidului casco pe care l am citit de multe ori postat de Tudor un baiat foarte de treaba care am vazut pe aici ajuta pe toata lumea cu sfaturi legate de problemele lor.
Va multumesc tuturor!

11 Dec 2008, 21:48:
aa si era sa uit .....Dupa ce masina este reparata de catre service din cate am inteles eu voi merge cu factura si devizul de reparatii la asigurator pentru a da acceptul de plata si ar mai fii o varianta sa le trimita prin fax nu?prima varianta e mai sigura banuiesc...
Intrebarea mea ar fii:
1.Prin accept de plata se intelege semnarea devizului de catre asigurator sau si livrarea banilor catre service?
2.Stiu ca poate dura cateva zile acest accept de plata si de aceea va intreb daca pot plati eu la service factura urmand ca apoi sa ma despagubeasca pe mine asiguratorul (aici ma intereseaza daca mi poate plati costul reparatiilor platite de mine in service, in bani cash fara sa apelam la conturi si alte metode)
Tudor
Accept de plata inseamna o comunicare oficiala de la asigurator la service ca se accepta valoarea reparatiilor.
Modalitatea de plata e la optiunea ta:
- fie astepti acceptul de plata (poate dura 3-5 zile lucratoare), dupa care service-ul ar trebui sa iti elibereze masina (daca service-ul nu are nici o intelegere cu asiguratorul, s-ar putea sa vrea sa astepte intrarea banilor in cont ca sa iti elibereze masina, iar asta poate dura relativ putin: 10-15 zile, sau mult 30-60 zile, depinde de asigurator)
- fie platesti tu reparatia, depuni actele la asigurator, in 3-5 zile primesti acceptul la plata si apoi in aprox 10-15 zile primesti si banii (in cash sau in cont bancar, cum preferi)

Totusi, despre ce asigurator vorbim?
Marin89
Omniasig

12 Dec 2008, 15:25:
o sa merg astazi la Politie sa incep sa rezolv..
Shush
Din experienta mea cu Omniasig, daca valoarea reparatiei este sub 1000 euro (sau nu mai stiu exact valoarea) acceptul de plata se da pe loc. Deci mergi la service cand masina e gata, iei factura, te duci cu ea la Omniasig, completezi o cerere si ei iti dau acceptul cu care te duci inapoi la service de unde iei masina. Sau exista varianta in care toate astea se fac direct intre service si asigurator.
kosfunny
In cazul de fata, e bine ca masina sa fie declarata avariata in parcare cu autor necunoscut si atat.Conform conditiilor CASCO esti obligat sa ii oferi asiguratorului dreptul la regres, adica sa aduci act de la Politie prin care sa se identifice proprietarul animalului care a fost lasat nesupravegheat!
De aceea e mai bine sa nu te complici!
adi_ar
QUOTE(kosfunny @ 13 Dec 2008, 00:51)
In cazul de fata, e bine ca masina sa fie declarata avariata in parcare cu autor necunoscut si atat.Conform conditiilor CASCO esti obligat sa ii oferi asiguratorului dreptul la regres, adica sa aduci act de la Politie prin care sa se identifice proprietarul animalului care a fost lasat nesupravegheat!
De aceea e mai bine sa nu te complici!
*


Atentionare:
Deoarece initiatorul a specificat ca, de fapt, nu cunoaste proprietarul animalului ("l-am vazut fugind dupa ce a sunat alarma") si nici nu poate spune cu certirudine ca vitelul a fost vinovatul (fugea un vitel oarecare - politia ar trebui sa faca investigatii .... etc.) nu va fi sters acest post.
Deocamdata nu este considerata abatere dar pentru viitor, va rugam sa aveti in vedere ca forumul nostru nu promoveaza si nu agreeaza in nici un fel declaratia mincinoasa, respectiv nu se admit sfaturi publice pentru incalcarea legii sau prejudicierea societatilor de asigurari.
Incalcarea acesei prevederi se lasa cu sanctiuni!
Marin89
Niciodata nu mi au placut declaratiile mincinoase..nu vreau sa intru la alte belele si in plus daca declaram ca am gasit o in parcare nu era deloc bine ca intra aceasta dauna la Vandalism si nu era asigurata de Asiguratorul meu asa ca am declarat exact cum s a intamplat,cum am spus mai sus.
kosfunny
QUOTE(Marin89 @ 13 Dec 2008, 13:14)
Niciodata nu mi au placut declaratiile mincinoase..nu vreau sa intru la alte belele si in plus daca declaram ca am gasit o in parcare nu era deloc bine ca intra aceasta dauna la Vandalism si nu era asigurata de Asiguratorul meu asa ca am declarat exact cum s a intamplat,cum am spus mai sus.
*


Ar fi bine sa gandeasca toti ca tine.
Problema e ca unele norme din asigurari nu sunt bine puse la punct, si sunt interpretabile in favoarea firmelor de asigurari de catre unii inspectori de daune mai zelosi sau care vor sa dea bine in fata sefilor in detrimentul unor oameni care baga niste bani in conturile asiguratorilor si ajung fara voia lor la un necaz.
Si lucrul asta ti-l spune un inspector de daune.
Mihai San
Rezolvat......Constatat ,service ,vopsit,lucrare buna,accept plata ok masina ok.finish. Omniasig sunt ok.Cei din Bucuresti la care am fost sunt ok....dak nu ai o pila nimik nu rezolvi biggrin.gif Multumesc tuturor

Nota moderator: Da' problema care a fost, ca nu-mi amintesc !?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.