Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Deschidere portiere exterior
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alin12
salutare! am cautat in multe locuri, dar fara succes, asa ca m-am hotarat sa deschid un topic.
Am o dacie fabricata in 2000, deci stiti modelu manerului la portiera din exterior. oricate reglaje as face nu reusesc sa o deschid din exterior. mad.gif
toate 4 portierele, pentru a le deschide, trebuie sa ridic clapeta, apoi sa ma apas in clapeta. mai exact, tija care blocheaza portiera nu se ridica suficient, fiind nevoie doar d o apasare p portiera pentru a se ridica de tot.
Nu stiu cat am fost de expresiv, dar sigur trebuie sa stiti despre ce vorbesc. Cum ati rezolvat problema?
p.s. nu veniti cu raspuns gen:"bai!!! descuie portiera mai intai" blink.gif
bomba_11980
Cam aceeasi problema am avut-o si eu la portiera de pe partea soferului (asa am cumparat masina) - si de la atata apasare pe 'clapeta' mi sa rupt putin tabla.

Cand am inceput sa ii fac o cosmetica la tabla.... - pentru punctele de rugina --- am sudat tabla in partea manerului - si am desfacut toata incuietoarea - bineinteles nu era de acolo problema ci la stalp - in dreptul incuietorii - "bucata respectiva de fier" (nu stiu cum se cheama) am coborat-o putin de tot (m-am chinuit sa desfac suruburile alea) - si de atunci nu mai am probleme cu deschiderea portierii

Acum la tine e posibil sa fie din portiera (sa joace) sau chiar incuietoarea - eu ti-am dat o optiune....
alin12
stiu si eu de reglajul ala din stalp, dar nu e suficient. Problema e ca e tabla asa d subtire incat se indoaie cand ridic de clapeta, si d aia nu face cursa completa, problema intalnita la mai toate daciile cu astfel d manere. Dar ceva definitiv?
G I M
Deci e maner ca la nova,super nova,solenza...
Eu am vazut pe la varamiu ca suda niste bucati de fier in interiorul usii la maner ,dar nu stiu prea multe pentru ca nu m-a interesat .Dupa operatiunea asta nu a mai avut treaba cu deschiderea portierelor ,si a facut asta la cateva dacii si mergeau exceptional . O sa iau legatura cu el sa-mi spuna ce si cum si o sa va zic.

Am vorbit cu varamiu ...mi-a zis ca suda niste distantiere intre 2 "aripioare" dar nu am inteles prea multe ...cam asa ceva...daca poate cineva sa puna niste poze clare din interiorul usii as putea sa va spun si cum sa rezolvati problema prin sudarea acelui distantier.
alin12
Cred ca stiu la ce te referi...la cele 2 urechi in care se prinde clapeta.
Mi-a venit o idee dar nu stiu cat e de buna. Ce ar fi daca as pili putin, astfel incat sa scurtez tija aia care blokeaza portiera. Si fiind mai scurta necesita o cursa mai mica la deschidere. Dar... daca se deschide singura in timpul mersului? mellow.gif
G I M
Nu stiu ce sa zic pentru ca nu am avut probleme cu usile...dar nu cred ca este o idee buna
B-58-PTM
si eu am aceiasi problema cu usa din stanga..ca so pot deschide tre sa o deschid cu cheia de fiecare data cand ma sui in ea....pe dreapta am o problema cu inchiderea usi din cheie sau din motzu ala din interior(asta sa intamplat dupa ce am schimbat usa din dreapta) nici din inchidere nu se incuie am scos toata incuietoare si asa mergea perfect am puso la loc fara shuruburi si se incuia cum am pus suruburile nu se mai incuia.....
alin12
dar problema la mine nu e de incuiat. ci de deschis portiera
B-58-PTM
QUOTE(B-58-PTM @ 15 Dec 2008, 17:45)
si eu am aceiasi problema cu usa din stanga..ca so pot deschide tre sa o deschid cu cheia de fiecare data cand ma sui in ea....pe dreapta am o problema cu inchiderea usi din cheie sau din motzu ala din interior(asta sa intamplat dupa ce am schimbat usa din dreapta) nici din inchidere nu se incuie am scos toata incuietoare si asa mergea perfect am puso la loc fara shuruburi si se incuia cum am pus suruburile nu se mai incuia.....
*


am rezolvat problema azi cu ambele usi. pe dreapta am dat tot sistemu incuietori jos am scos tot pamantu:::smile.gif)) iam dat cu spray degripant,iam pus vaselina si leam montat la loc ...dupa asta vad ca usa din stanga se deschide foarte bine acum :X
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.