Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu mai actioneaza frana!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
nirosbogos
Acum 2 zile ,la plecarea de pe loc,am constatat ca nu mai actioneaza frana.Disperat,am verificat lichidul de frana din pahar si am constatat ca nu era deloc...L-am incarcat la loc,dar in mers am observat ca parca nu era frana cu care eram eu obisnuit:o calcam aproape pana la fund si parca nu avea efect,trebuia sa dau de cateva ori la pedale.
Dimineata,cand am plecat la munca s-a intamplat aceeasi chestie ca alaltaieri:nu tinea frana deloc si lichidul de frana din pahar iar disparuse.Sincer sa fiu nu stiu de unde sa incep si ce sa-i fac,fiindca nu am mai avut pana acum astfel de probleme.Frana mea e cu servo.
slaiciprian
cauti pe unde curge, evident. dai rotile jos si te uiti daca nu sunt ude pe interior.
yon
verifica sa nu ai garniturile de la etriere sparte sau cele de la pompa de frana. eu iarna trecuta am patito, am lasat frana de mana trasa si cand am plecat cu ea mi sa rupt garnitura de la cilindrul de pe stanga spate am pierdut cam tot lichidul in 4 sau 5 ore. vezi ca dupa o asemenea defectiune trebuie sa faci aerisirea farnelor, nu este suficient sa doar sa remediezi defectiunea si sa completezi cu lichid. la tine eu banuiesc ca ar fi de vine garniturile de la pompa de frana , lichidul cel mai probabil ti se scurge in pompa de servo. daca sunt rotile uscate poti sa le controlezi (cel putin pe cele din spate) te uiti sa nu fie unde in dreptul cilindrilor(repet sa fie uscat afara)
nirosbogos
Ma gandesc ca daca tot umblu,sa schimb cam tot ce e de schimbat:garnituri,semeringuri,etc.Cam de ce materiale ar fi vorba si cam cat m-ar costa in total?
Mr_Devil83
garniturile maxim 20 de lei pt etrieri, pompa, cilindri.

Da o sa-ti ia o zi intreaga si o sa inebunesti. Fara o gramada de scule nu te apuca.
nirosbogos
Am rezolvat-o!!!Semeringul de la pompa...fir-ar mama lui.Am schimbat toate cele 3 garnituri din pistonul ala,am aerisit peste tot si...voila!!!
Multumesc tuturor!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.