Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartait la motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kog
Am dus Dacia recent la service de mi-au "facut" franele(vezi threadu' cu inca o dacie cu probleme la frane), au schibat distributia ca batea lantul in capac si au reglat tachetii. Acuma se aude un fel de scartait sau tacanit la motor destul de ascutit si nu stiu de la ce...
pana sa o duc nu se auzea asa. Poate sa faca pompa de apa asa? (inlocuita cu ASAM anul trecut (din care cauza nu am nici caldura in masina mad.gif )
Sorin_18
am patit acest lucru si dupa multe reglaje la tacheti(ca acolo banuiam eu ca se afla problema),am constatat ca problema era de la platina cand invarteam de axul delcoului pt a regla platina sa auzit un scartait (da urat de tot) am pus ulei pe ax pana am ajuns acasa,apoi am schimbat platina si acel scartait a devenit istorie
deceneu32
In primul rand, de ce ai dus Dacia la un service?Tu nu stii ca service-urile sunt de fizze?Adica pentru astia cu bani sau cu masini in rate?Pentru.....LOGAN-uri? radmasa.gif Nimeni nu o sa-ti ''repare'' Dacioara ta.De ce?Datorita fluxului fara precedent de masini din vest care intra pe portile service-urilor,in mentalul angajatilor din acest domeniu s-a instalat ideea ca Dacie mai au numai cei saraci,astia fara bani,sau cum ne mai numesc posesorii de Audi Q7 pe noi,proprietarii de Dacii si Oltcituri,''fraierii''.Prin urmare,nu vreau sa te dezamagesc,NIMENI,repet,absolut nimeni nu-ti va repara Dacia in parametrii normali intr-un service romanesc.Mecanicii nostri cu capul plin de manele ascultate dintr-un Logan,am boala pe ele, mad.gif nu-si va stoarce creierul sa-ti regleze tie franele.In al doilea rand,de ce ai cumparat pompa de ASAM? mad.gif mad.gif mad.gif :angry:Este cea mai de kkt firma de piese de schimb pentru Dacia.S-ar putea ca orificiul care duce apa la caloriferul de caldura sa fie stutat!Pompa originala se fabrica la Pulsor Scornicesti.Dintr-asta sa iei.
Sorin_18
eu unu cand nu am chef de ea o duc la service unde am facut practica,acolo stiu ca se va ocupa cineva de ea si nu isi va bate joc cum fac toti nenorocitii de mecanici in rest nu vreau sa mai aud de ``mecanici``,am ajuns sa ii detest,auziti la un nenorocit,am fost sa il intreb cat costa sa schimb pragurile si el `` nu mai reparam domne dacii,sunt vechi nu ne omoram noi nervii cu cazane``
kog
imi cer scuze, nu trebuia sa zic service ci mecanic biggrin.gif
ydaniel
pai ti-au schimbat placutele de frana?
kog
ce au placutele de frana cu motorul? blink.gif

alea le-am schimbat io pana la urma (alea ce au fost erau aproape noi, dar am zis sa schimb tot)

Imi poate pune careva o poza cu capacul pompei de apa sa vad ce gaura e astupata?

edit: asam am cumparat cand nu stiam de ce sunt piesele lor in stare (adica anul trecut cand am inceput sa mai cumpar cate cevala masina)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.