Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Am nevoie urgenta de un sfat
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
bloodem
Se pare ca iarasi am fost extrem de norocos si ma gasesc in urmatoarea situatie:

Maine, 12.11.2008, am revizia de 30 000 km si primul ITP de la ora 8 dimineata. Problema e ca tocmai ce mi-am gasit masina lovita in parcare pe partea soferului in spate, sange langa ea, tabla indoita foarte mult, lucru care ma duce cu gandul la doi betivani care azi-noapte nu au gasit un loc de box mai favorabil decat langa masina mea. Bineinteles ca situatia este extrem de ciudata si nu stiu cum pot sa ies din ea: ITP-ul expira pe 14, masina fiind lovita nu o sa pot face ITP-ul, prin urmare trebuie sa fac constatare maine dimineata imediat dupa revizie, apoi sa ma intorc in service unde, desigur, ma vor programa peste minim doua saptamani pentru reparatie (sunt extrem de aglomerati). Intrebarea mea logica este ce ma sfatuiti sa fac in situatia asta, daca expira ITP-ul nu voi mai putea circula cu ea, dar nici nu pot sa fac ITP-ul si nici nu pot sa o las doua saptamani in service pana cand se repara.... sad.gif
Geox16v
Deschizi dosar de ITP respectiv te prezinti la programare si te va respinge cu motivul ''Urma accident'' sau cum au ei formularea cu termen de remediere 30 de zile Dupa care repari masina si te prezinti la revenire in termen de 30 de zile altfel pierzi taxa de ITP Totusi trebuie sa mergi sa scoti acte de la politie intii
Cu autorizatie de reparatie si acte ca ai facut demersuri de ITP cred ca poti sa circuli fara nici un fel de probleme
Tudor
Mergi cat de repede (azi) la sectia de politie in raza careia stai (sau sta masina parcata, mai corect). Le declari exact ce ne-ai spus noua mai sus, este foarte probabil ca o sa trimita o echipa la fata locului sa faca poze. Daca au infundatura si urme de sange nu prea o sa se bage nimeni sa iti faca ITP si nici la politia circulatie (Accidente usoare) nu o sa inghita cu "asa am gasit-o in parcare".

Pe scurt, eu zic sa faci lucrurile in ordinea corecta:

azi (in seara-noaptea asta):
1. politie (circa in raza carei locuiesti, nu cea de circulatie)
2. constatare politie

maine
3. revizie
4. ITP (o sa te respinga cu "urma accident", termen 30 zile)
5. constatare casco
6. programare reparatie in service

dupa reparatie:
7. revenire la ITP pentru a obtine avizul favorabil.
bloodem
Multumesc mult amandurora de sfaturi.
Pana la urma am facut azi dimineata revizia, ITP-ul (unde m-a picat pe motivul "aripa spate infundata") si mi-a dat dovada de 30 zile. Dupa aceea am fost la asiguratorul CASCO, am luat anexa 2, am fost la politie si am declarat-o lovita in parcare fara sa mai precizez si detaliile. Am facut acest lucru tocmai pentru a evita eventualele complicatii (ceea ce ai spus tu, Tudor, sa vina sa faca poze, etc, ba mai mult, sa-i gaseasca pe cei doi batausi si sa ma mai cheme si martor la vreun proces. Mai mare daraua decat ocaua....) A ramas sa merg luni iarasi la asigurator (astazi nu mai aveau program) sa deschida dosarul de dauna si apoi sa merg la service pentru a ma programa. Oricum ar fi, sunt sanse mari sa fiu nevoit sa platesc iar ITP-ul, pentru ca sigur ma vor programa prin ianuarie, dupa ce expira acel termen de 30 zile pe care l-am obtinut astazi.
Tudor
Daca a tinut cu un simplu "asa am gasit-o in parcare" (de fapt nu e nici o minciuna, chiar asa ai gasit-o), atunci e ok. Din descrierile tale parea mai horror.
WNS
Sa fii atent la ce bani iti cer la revenire pt ca taxa in astfel de cazuri trebuie sa fie mai mica decat la prima prezentare in vederea obtinerii ITP-ului.
Bafta.
bloodem
5 RON a fost taxa de revenire.
kosfunny
Pt viitor:

La ITP se fac doar doua poze pt RAR.Una din fata, alta la motor.Deci, cu o mica atentie nu primeai revenire!
bloodem
Nu se putea, urma este extrem de vizibila, iar poza din fata nu e chiar din fata ci este pe diagonala...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.