Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Primul accident
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Cideral Travel
Fatidica zi de 13 decembrie 2008 (carosabil ud, ploaie, noapte ) dar fara pisica neagra. In schimb un maidanez m-a facut sa franez mai tare (desi nu aveam 50 km/h ) si am intrat peste bordura usor intr-un copacel. M-am ales cu avarii frontale usoare si un proiector ceata zob. Am raportat la politie la accidente usoare si maine ma duc sa dau declaratie pentru constatare , proces verbal si actul necesar pentru reparatii. Cine ma poate ajuta (legislativ sau din experienta sa) ce algoritm trebuie sa urmez in legatura cu folosirea CASCO full la ASIBAN . Cum se procedeaza pentru constatare de catre reprezentantul ASIBAN ? Trebuie s-al iau cu mine maine la politie ? Sau il anunt dupa ce ies de acolo? Serviceul il fac de regula la IPSO RENAULT. Il propun eu , il accepta ei sau ma obliga la alt service ?
Am nevoie de sfaturi ca sa nu orbecai in ceata si sa fiu la mana lor .
Va multumesc anticipat tuturor.

Nota moderator:
Initiatorul a revenit cu o rectificare: ASIBAN in loc de ASIROM. Postarile care se refera exclusiv la ASIROM vor fi sterse.
bambu
Ai de facut urmatoarele in ordinea exacta:
-mergi la politie de unde iti iei dovada de reparatie, eventual amenda, etc.
-***
-mergi in una din locatiile de constatare pe care le gasesti probabil pe site-ul lor cu talon, permis, buletin, polita asigurare unde inspectorul va poza masina si iti va deschide un dosar de dauna.
-mergi cu dosarul de dauna si dovada de la politie la service unde te programeaza pentru reparatie, se face o reconstatare a daunei ca sa gaseasca toate piesele avariate, le comanda si apoi te cheama la reparat la o anumita data.
-masina e gata si incepe calvarul... *** acceptul de plata pe baza devizului emis de service, dar te duci neaparat la ei la sediu ***. Intr-un final se da si acceptul de plata dupa noroc.

Bafta!

*** Au fost editate (excluse) referirile exclusiv la ASIROM, inclusiv epitetele mad.gif , din motivele expuse mai sus.
adi_ar
Te sfatuiesc, in primul rand, sa citesti Ghidul CASCO.
As mai adauga ca nu esti obligat sa faci reparatia unde "te trimite" inspectorul de dauna dar este bine sa te consulti cu el, deoarece cunoaste mai bine relatia societatii cu atelierele de reparatii.
Nu-ti fa iluzii ca daca vei merge la service-ul recomandat, acest lucru este o garantie ca vei putea ridica masina mai repede.
Batrānul
Vezi ca unii inspectori de daune (cred ca si cei de la ASIROM), pe motiv ca nu le merge xeroxul, sau nu au asa ceva, te trimit pe tine sa le faci copii dupa talon, permis, buletin si polita de asigurare - asa ca e mai bine sa ti le pregatesti din timp.
rombul
QUOTE(adi_ar @ 14 Dec 2008, 09:54)
Te sfatuiesc, in primul rand, sa citesti Ghidul CASCO.
As mai adauga ca nu esti obligat sa faci reparatia unde "te trimite" inspectorul de dauna dar este bine sa te consulti cu el, deoarece cunoaste mai bine relatia societatii cu atelierele de reparatii.
Nu-ti fa iluzii ca daca vei merge la service-ul recomandat, acest lucru este o garantie ca vei putea ridica masina mai repede.
*


service-urile recomandate de soc de asigurari au conventii incheiate deci iti preda masina fara probleme dupa incheierea reparatiei
bambu
Da, recomand sa sa mergi la un service cu decontare directa la Asiban, altfel poti avea diferente de pret la reparatii si piese pe care le vei suporta plus ca iti vei primi acceptul de plata ceva mai tarziu.
adi_ar
@rombul:
Va doresc sa fie asa!
Citind cele scrise de altii inainte, nu s-ar zice ca este o regula, din pacate, eliberarea autoturismului fara acceptul de plata al asiguratorului dar situatia difera de la caz la caz!

Daca detii elemente concrete, as fi curios ce cuprinde acea "conventie" ???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.