Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce cauciucuri?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
llmihai
Salutare.

1.Daca fac unghiul de fuga si pe urma cumpar cauciucuri noi influenteaza cu ceva directia.

2.Conteaza firma cand cumperi cauciucurile?
tzepesch
ABSOLUT.

niciodata debica n-o sa se comporte la fel cu Barum.

parerea mea raport calitate - pret, Barum. f bune, e firma a Continental.

90-120lei/ buc, 165/70 r13, iarna sau vara.
ydaniel
daca mergi mai sport:) ia 175/65/13:)
llmihai
Chiar nu stie nimeni daca influenteaza cauciucurile noi???
tzepesch
chair cat costa astea de care zice Ydaniel?

mie mi se par a avea raportul optim pt dacie, fata de 165.70

banuiesc ca nici la consum nu influenteaza in mod negativ.

eu acum am 175/70R13 Khumo. extraordinare. au 7 ani si inca mai duc.
Mr_Devil83
Nu influenteaza directia cauciucurile noi. Jentile strambe insa DA.
llmihai
cum pot verifica daca am gentile strambe???
am fost cu ele la echilibrat si baieti nu au zis nimic.
ydaniel
depinde de unde le iei...am vazut si la 350lei o buc de 175/65/13.
tzepesch
mai nene, ne referim la soferu putin mai pretentios de dacie. nu Sava de plastic sau America la 70lei dar macar la 130-150lei bucata.
argon
Eu daca am GoodYear la Dacie ce tip de sofer sunt? frustrat.gif
tzepesch

pretentios care tine la masina lui. necramponandu-se in cretina idee ca daca-i dacie merita doar ce-i mai ieftin. tot respectul.

chiar, ASAM nu s-or fi gandit si scoate si ei cauciuce, asa la 50lei bucata???? tongue.gif sa nu le dam idei

daca n-ar fi treaba asa de manet si eu as pune micheline-uri pe a mea.

ma refeream la o gama de useri care nu dau nici o caruta de bani pe cauciucuri dar nu-si iau nici cele mai ieftine oferte.

intr-adevar, o marca buna se cunoaste! ca atare eu eram nelamurit de Khumo, pana le-am cautat pe net si le-am gasit review-uri si ratinguri. si preturi. si am devenit mandru ca am asa ceva pe masina. avand in vedere si vechimea lor.
argon
QUOTE(llmihai @ 14 Dec 2008, 23:10)
cum pot verifica daca am gentile strambe???
am fost cu ele la echilibrat si baieti nu au zis nimic.
*



La echilibrat nu o sa-ti zica nimic, tu poti verifica daca te uiti atent in timp ce se invarte, la oscilatii axiale si longitudinale, care pot exista si daca masina de echilibrat zice ca-i OK. Eu le-am schimbat pe toate, 75 ron bucata, de uzina, noi, si cu putina munca uite ce a iesit:
ovidius max
Si cu o geanta stramba ce se poate face?
Andy_ACS
Se poate indrepta sau se poate arunca.

Bafta!
Filip
Eu daca am Debica Passio de 155/80 r13 ce fel de sofer sunt? Mie mi se par foarte bune cauciucurile. Adica n-am galme sau alte probleme.
CGDBZ
Si eu tot Debica Passio am si sunt multumit de ele , am facut cam 10.000 km cu ele si sunt in regula.
jojelix
QUOTE(tzepesch @ 14 Dec 2008, 20:44)
ABSOLUT.

niciodata debica n-o sa se comporte la fel cu Barum.

parerea mea raport calitate - pret, Barum. f bune, e firma a Continental.

90-120lei/ buc, 165/70 r13, iarna sau vara.
*




Eu folosesc Debica Frigo 175/70r13 pe spate (deorece uneori mai car una/alta) si Sava Eskimo 165/70r13 pe fata si sunt f multumit de ele. Nu cred ca trebuie sa te hazardezi si sa pui nu stiu eu ce marca de cauciucuri. Cunosc prieten care si-a pus 4 cauciucuri noi Michelin si la interval de 2 luni i-au puscat 2 dintre ele.
Asa ca...enjoy !!!
rokos
debica frigo si sava eskimo sunt anvelope de iarna.
br17rfg
Eu am dunlop 175\70......
jojelix
Stiu, vroiam doar sa subliniez ideea ca nu e neaparat necesar sa folosesti cine-stie-ce cauciucuri si sa dai pe ele o caruta de bani numai asa ca "is de firma".
Din cate stiu diferenta intre cele de vara si cele de iarna e ca cele de iarna dau aderenta mai buna, au caneluri mai ferme pentru evitarea aparitiei aqvaplanarii, dar se tocesc mai repede - eu folosesc acelasi set si vara din motive conservative.
neajiji
QUOTE(Filip @ 24 Aug 2009, 14:12)
Eu daca am Debica Passio de 155/80 r13 ce fel de sofer sunt? Mie mi se par foarte bune cauciucurile. Adica n-am galme sau alte probleme.
*




QUOTE(CGDBZ @ 24 Aug 2009, 16:55)
Si eu tot Debica Passio am  si sunt multumit de ele , am facut cam 10.000 km cu ele si sunt in regula.
*



Da si cand se incalzesc sunt ca sania, mi s-a acrit de jafurile astea de cauciucuri, la o plecare mai fortoasa de pe loc imediat scartaie si cel mai mare dezavantaj ca sunt de VARA si iarna nu prea sunt prietene cu asfaltul.
CGDBZ
[attachmentid=1627548723] Ale mele sunt in regula , daca nu stii ce inseamna in regula sa-ti explic :dupa 10.000 masina se comporta bine la drum , franeaza bine , cat de plecat in forta trebuie sa fortez nu gluma ca sa-mi scartie cauciucurile ceea ce nu-mi sta in obicei .Cat ce priveste iarna sunt foarte prietene cu astfaltul ca doar tot astfalt e dar ceva mai rece, chiar si cu zapada , am urcat la 1400 la Sinaia pe zapada fara probleme (uite ca nu m-am uitat la cei ce patinau sa vad ce cauciucuri au). Daca ale tale nu se comporta bine ori sunt uzate ori cred ca nu mai ai amortizoare.
Am editat sa pun cateva poze :
neajiji
Daca erau uzate taceam din gura, da ma rog tu cine stie ce pirelli ai mascate in debica-urile alea. Poate reusesti sa faci un efort sa te interesezi ca-s de vara cauciucurile alea si povestea cu urcatu pe munte pe zapada deja.... blink.gif
Si ce legatura au amortizoarele, doar asa ca sa inteleg??
CGDBZ
De vara , de nevara , eu am urcat pe zapada cu ele , ti-am pus si poza , am sa pozez cauciucu de pe masina ca sa te convingi , dar cred ca degeaba ma obosesc daca tu nu stii ce legatura au amortizoarele . Un amortizor prost iti influenteaza tinuta de drum , franele , poti sa ai tu cele mai performante cauciucuri daca ai amortizoare proaste nu o sa ai o tinuta de drum mai buna. Nu spun ca Debica ar fi cele mai performante cauciucuri , sunt multe mai performante dar asta nu inseamna ca sunt proaste , mai ales pentru o Dacie sunt excelente.
neajiji
lasa vorbitu din carti ca nu are legatura amortizor cu nicio frana
yon
Anvelopele pot influenta aderenta masini pe asfalt nu si stabilitatea ei, de cele mai multe ori o anvelopa care contine o mescola(materia prima) tare va derapa mai usor acesta neavand aceiasi aderenta pe asfalt ca si unul confectionat cu o banda de rulare mai moale. Referitor la chestia cu amortizoarele, eu din cate stiu acestea influenteaza mult tinuta de drum a masini, adica modul in care se comporta la intrarea in curbe si la denivelari, acolo unde anvelopele au un gard f mic de influenta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.