Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: macarea de geam
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ZTV
Salut, in seara asta a continuat ghinioanele, dupa ce am reparat ( am facut ciorba de " CARFIL " ) carburatorul, montez la loc, merge bine, e Ok, .... se strica macarea de geam pe partea soferului. Se invarte in gol, sau se prinde cu sacaita. Cat ma costa sa-l inlocuiesc? Cat de greu se schimba? Pot sa-l schimb si eu sau trebuie mecanic?

mc pt sfaturi
iulian.bisty
e destul de usor de schimbat se da fata de usa jos ,se desfac cele 3 suruburi de prindere si mai este vorba de 1 sau 2 sigurante din cate mai stiu eu se scoate putin cam greu din usa macaraua
montajul se face in ordine inversa
succes
tzepesch
des cos macaraua e usor, dai fata de usa jos, desgfaci suruburile, 3 la nr, si o impingi in usa. apoi incerci s-o rotesti astfel incat marginea de sus a geamului sa vina spre fata masinii, de la stg la dreapta. tragi de geam in sus sa iasa sina de pe macara. apo macaraua o scoti printr-o gaura de la usa.

e f posibil sa-ti fi pleznit arcul. ala nu se gaseste. decat daca ai alta amcara busita, dar cu arcul intreg. spor. mai degraba cauti alta la remat.

la remontare, ungi f bine tot mecanismul macaralei cu vaselina. daca tot faci operatiunea in cauza, da si cu ulei sau vaselina in usa
bygy007
nu se schimba chiar greu , desfaci fata de usa , apoi desfaci cele 3 suruburi care o prinde de usa , daca nu ma insel geamul trebuie coborit la jumatate , scoti geamul din cele 2 brate apoi scoti geamul
tzepesch
dupa carte m-am chinuit o ra intr-o benz sa repun gemu pe macara. dupa un car de draci am fumat o tigara si l-am pus. fara sa ma mai uit in carte.

chiar la pompa mi-a cazut geamu in usa. era imbracat gigea si nici nu eram in buc. oricum, distractie.
ydaniel
ia macara numai de uamt.una noua cam 70lei.trebuie respectata o cota-si se punea geamu f usor;)smile.gif
ZTV
QUOTE(ydaniel @ 14 Dec 2008, 21:20)
ia macara numai de uamt.una noua cam 70lei.trebuie respectata o cota-si se punea geamu f usor;)smile.gif
*







atat de mult costa?????????? Ma asteptam la vreo 20-30 lei
ydaniel
atata e aia de asam:)) se indoaie sub greutatea geamului:))
ZTV
QUOTE(ydaniel @ 14 Dec 2008, 22:37)
atata e aia de asam:)) se indoaie sub greutatea geamului:))
*




Acuma fara suparare, dar 70 ron e exagerat acum am vb cu un vecin care a luiat original, a schimbat de 3 ori.....sa vad ce gasesc maine, dar decat sa iau cu 70 uamt, sau 30 asam, prefer de la remat cu 15-20 lei
badboy_marius
eu am dat 130 lei pe 2 macarale electrice, plus instalatie, butoane luminate, burdufe pentru usi, si doape. scrie pe ele UAMT si un cod. din cate am inteles sunt facute pe undeva prin oradea.
nu pot sa pun poze cu ele...nu stiu de ce
ZTV
si era greu de montat?
badboy_marius
dat 4 gauri. eu le-am montat singur. prima pe care am pus-o pe usa de la sofer, am pus-o mai greu, dar a 2-a a fost ieftina. tras instalatie, montat ambele macarale si fetele de usi inapoi, ~ 3 ore. acum le-as pune in o ora jumate.
Minel
Incearca sa bagi niste poze ca ne-ai facut curiosi ,asta daca poti ... unsure.gif
ydaniel
micsoreaza poza-de aia nu merge.
@Tzuku-nu ma supar,dar atata costa.
badboy_marius
asta incerc sa fac de juma` de ora.

14 Dec 2008, 23:16:
cam astea-s.

14 Dec 2008, 23:49:
hai ca am reusit sa le pun
ZTV
am gasit azi dimineta in 3 locuri:
1- de la dezmembrat, in stare cat de cat buna, 30 ron
2- la un magazin : Uamt - 88 lei !!!!, asam sau conex e 38 lei
3- la targ, fara factura sau bon de casa, cum vine " sub pult " , ceva polonez la 30 lei



Care merita?
ydaniel
ce sa zic..eu as alege UAMT>daca iei sh s-ar putea sa fie buna,dar s-ar putea dupa 1 luna sa cedeze.cat despre cele de srl/asam/import mai bine nu te deranjezi.
ZTV
QUOTE(ydaniel @ 15 Dec 2008, 12:47)
ce sa zic..eu as alege UAMT>daca iei sh s-ar putea sa fie buna,dar s-ar putea dupa 1 luna sa cedeze.cat despre cele de srl/asam/import mai bine nu te deranjezi.
*




Logic vorbind ai dreptate, dar cum la Dacia nimic nu e logic, si ca la vecinul meu a cedat doua de uamt in 18 luni, si acuma are ceva contrafacut si tine de 1 an, si ca diferenta e atat de mare de pret.........ma mai gandesc pana maine
tzepesch
si mie mi-a cedat in vara , cand povesteam cu benzinaria, tot uamt era, dupa 2 ani. luata de la piese de uzina.
PH-06-BOA
Desfaci cele trei piulite , cum s-a zis mai sus, lasi geamul mai jos, cu vreo 10 cm ,rotind de bratul macaralei(asta poti s-o faci inainte de scoaterea piulitelor) impingi de suruburile macaralei catre interior, ti geamul pe loc sa nu cada, tragi de macara in lateral prin interiorul usii, pentru ca rolele sa iasa de pe sina, o scoti pe una din gauri, dar e bine ca geamul sa il blochezi cu ceva in acea pozitie, pentru a nu munci mai mult. Repari macaraua (daca ai cu ce) si procedezi invers la montare.
v_razvan_c
Dar 1310L are parca o bucata de sina care se desface, unde este oglinda montata pe usa, exact ca la geamul usii din spate... huh.gif ...sau vorbesc prostii? smile.gif
ZTV
am fost la remat, am luat o macareaua in stare perfecta de pe o dacie din 2001, am dat 30 ron + 15 ron montatul. Merge perfect ( deocamdata ), si asa nu am batut capul cu montarea....45 ron in total, si in 40 minute era si gata
nelu_1985
dacie din 2001 la remat? wacko.gif , Era pocnita sau gramada de rugina?
ZTV
distrusa partea dreapta complet.....motorul si cutia eja era vandut, mai era cateva piese de tablarie, la vanzare de pe ea. Dar macareaua de geam era in stare perfecta......si in plus ca eu zic ca a meritat 15 ron pt montare, nu trebuia sa-mi bat eu capul in fata blocului......
nelu_1985
o puneai si singur in 20 de minute, da pt banii aia nu merita pe frigul asta sa te apuci de ea
ZTV
posibil ca puneam si eu, numai problema ca eu lucrez de la 8 dimineata pana la 17:30-18:00, dupa ce vin acasa e deja intuneric. M-am saturat sa bibilesc masina in curtea firmei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.