Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR] Piese renault 19 ph2
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
baiatbelea
salut tuturor!
nu am mai postat aici de ceva vreme; sunt posesorul unui renault 19 phase2 ,cabrio din 93; motor 1794 cm3 injectie monopunct; am circulat cu masina aproape un an cu nr de germania si in principiu am fost multumit de ea(putine defectiuni in aceasta perioada, data fiind vechimea masinii)
din cauza faptului ca masina era neinmatriculata in romania nu am vrut sa bag bani in ea; acum fiind situatia cu taxa asta, am hotarat sa o platesc ,pe cea veche (nu fara eforturi considerabile si pe aceasta- triplata cu siguranta nu as fi avut cum) si sa inmatriculez masina.
dupa inmatriculare as avea nevoie de mai multe piese; unele sunt mai urgenta altele tin doar de factorul estetic;
o sa incerc sa le enumar in ordinea in care in vin in minte si v-as ruga pe voi sa ma ajutati cu sfaturi in ceea ce priveste prioritatea lor;
de asemenea v-as ruga sa ma ajutati si cu ceva sfaturi pt a gasi un service cu servciiii dar mai ales cu preturi rezonabile;
ma bucur ca am ramas in aceasta comunitate pt in trecut cativa dintre mambrii acestui forum mi-au aratat ca sunt solidari si ca sunt dispusi sa ajute -dupa posibilitati- pe orice posesor de renault
as avea nevoie de urmatoarele:
-chit ambreiaj-un sfat cu un magazin cu preturi bune,pt ca stiu ca acest chit se pune de preferinta nou
-macara elecrica partea dreapta- a mea urca geamul fara o portiune de 3-4 cm iar apoi "caraie"
-pistonase frana spate- curge unul din ele
-cablu frana de mana
-aripa dreapta fata
- capota fata
-amortizoare gaz fata -spate- am inteles ca sunt mai dure-masina are garda coborata
-masca fata-cea de plastic care are semnul de la renault
-bara spate- la a mea este rupt un suport si sta stramba
- un bord "chel" fara nimic doar "cochilia"- la al meau este rupta o ureche de prindere si "zdrangane" rau la denivelari

as mai avea nevoie de un tapiter bun si ieftin- interiorul este din piele dar scaunul soferului este rupt; ar trebui reparat si eventual si pielea revopsita;

Sper ca o sa gasesc ajutor si cele necesare pe la voi , iar pana atunci va urez la toti SARBATORI FERICITE!!!! si cati mai multi km fara evenimente!!!
mr_bombastic_dma_r19
fratelo ai cam mult de investit in ea
eu am sa incerc sa te ajut cum pot
amortizoarele si arcurile pe fata se potrivesc de supernova solenza
dar sunt mai moi si slabute in curbe
gasesti si la piese auto amortizoare originale dar sunt vreo 6-8 mil
ambreiaj eu i-am pus de solenza diesel dar eu am motor 1721 monopunct
grila fata gasesti la piese auto 65 ron gata de vopsire
in legatura cu macaraua incearca sa cureti chederul de la geam si inclusiv macaraua si elementele ei
aripa si capota incearca la dezmembrari
oricum nu iti recomand sa o transformi in dacie
faustino
Eu am luat amortizoare Gabriel Gas cu 500 ron
zeu_4u_sweety
apropos de aceste amortizoare gabriel! eu am unele noi noute pt spate sunt de culoare rosie. ce ziceti sunt bune de ceva sa le montez p astea sau sa imi cumpar altele ca lumea incepe sa rada cand aude de gabriel...
AlexanderCarstoc
Arcurile de Nova si Solenza sunt intr-adevar mai slabe, dar poti sa iei de Solenza Diesel.... sunt mai tari

cmandrei
Salut,
Spune de unde esti ca sa stim eventual incotro sa ne indreptam atentia mai exact smile.gif . Unele piese cred ca e bine sa le cauti la dezmembrari, gen grila fata, elemente bord etc. Kit ambreiaj, pistonase frana noi clar ... sunt magazine, putem recomanda cateva si mai departe vezi tu cam cat ar costa si cum si le alegi pe cele care iti convin cel mai mult.
Cat despre service sad.gif
faustino
Cine rade de Gabriel rade degeaba sunt foarte bune, eu la am in combinatie cu arcuri sport si masina sta pe curbe intr-un mare fel.
Singurul dezavantaj este ca masina a devenit foarte rigida ....dar asta am vrut eu
mihai1677
Eu am pus "LiP" gaz spate, ulei fata, masina a devenit foarte rigida, efectiv simti chiar si marcajele cu galben din intersectii.
zeu_4u_sweety
asta e sa vedem ce pot si astea mi am luat niste gabriel d astea rosii pt spate si monroe gaz pe fata o sa fac rost de niste jante mai mari pe 16 probabil si nu o sa mai fie nevoie sa o cobor asa cum as fi vrut de fapt!
faustino
Pune 16 cu incredere...dar atentie la cauciucuri sa nu aibe balon foarte mare pentru ca s-ar putea sa atinga... up.gif
zeu_4u_sweety
nu e problema se rezolva cu niste distantiere mici de 3-5 cm radmasa.gif
baiatbelea
multumesc de informatii!
in primul rand eu sunt din sinaia dar stau in bucuresti; asta inseamna ca am acces de la braosv pana la bucuresti(mai mult sau mai putin)
cat despre piese as vrea sa nu o transform in dacie si sa caut pe cat posibil sa pun piese de origine;
amortizoarele oricum au fost foarte rigide; masina are garda coborata la sol si mie imi place asa; deci nu ar fi o problema daca as gasi amortizoare de acelasi fel; ba chiar asta si vreau
v-as ruga eventual sa imi dati niste sfaturi in ceea ce priveste pretul pt diferitele piese si pt cele ce trebuie sa le iau noi dar mai ales pt cele SH pt ca nu ma pricep si m-am saturat sa cumpar un lucru iar apoi sa descopar ca exista cu mult mai iefin in alte locuri;
oricum va multumesc pt raspunsuri si astept in continuare un feed back de la voi!
inca o data: SARBATORI FERICITE TUTUROR!!!
ps:
scuze moderatorilor! poate ar fi trebuit sa postez acest topic la :bursa" dar am vaz ca aceasta este comuna pt tot forumul renault si m-am gandit ca gasesc raspuns adecvat mai repede aici;
stima!
zeu_4u_sweety
DECI, daca bagi o serie de sasiu aici iti dam niste coduri si preturi la piesele pe care le vrei! cat despre piese...sh sunt multe locuri in bucuresti, in berceni, pe mihai bravu, depinde unde iti este pai simplu sa ajungi!
renault19tse
salutare.
hai sa-ti spun eu cum e cu cabrio.
mi-am luat si eu una de curand dar este faza 1.
nu prea poti sa-i pui decat piese originale fie ele si sh

-chit ambreiaj-costa 400 iti recomand SACHS
-macara elecrica partea dreapta- poate fi din chedere-da toate culisele de la geam jos si lasa-l sa mearga ca si cand n-ar avea niciun cheder. daca problema se mentine, atunci este macaraua.
La Cabrio macaraua este diferita fata de R19 in 2 usi. Ori gasesti sh pe la dezmembrari sau pe ebay ori noua dar costa mult
-pistonase frana spate-ia tot kitul de frana de spate....il gasesti nou.
te sfatuiesc sa pui original nu costa prea mult (150-200RON)
-cablu frana de mana- care din ele ? cel de pe mijloc sau unul din cele de la roti ?
-aripa dreapta fata-dezmembrari
- capota fata-dezmembrari dar verifica sa fie la fel cu cea de la R 19 normal. La mine la ph 1 nu este la fel cu cea de faza 1 dar model normal.
-amortizoare gaz fata -spate- sunt mai dure si masina are garda mai joasa
nu pune alte amortizoare decat a avut ea. vei avea probleme cu tinuta de drum
-masca fata-cea de plastic care are semnul de la renault - dezmembrari dar verifica sa fie la fel cu cea de la R 19 normal
-bara spate-dezmembrari dar verifica sa fie la fel cu cea de la R 19 normal sau chamade
- un bord "chel" fara nimic doar "cochilia"- tot la dezmembrari

Vezi daca merita sa bagi banii in ea....numai daca arata foarte bine.
Nu e masina de frecat prin oras ....e sensibila si in plus piesele sunt scumpe.
Eu o tin numai de weekend si cand e vreme frumoasa afara....n-as putea sa merg cu ea zi de zi prin oras pt ca mi-ar parea prea rau.

Succes.
baiatbelea
da multe din parerile tale le impartasesc si eu!
chiar cred ca piesele originale fac diferenta!
dar exista si exceptii...
tin sa-ti multumesc inca odata pt cablul de ambreiaj!!! functioneaza si acum fara probleme; smile.gif
faza e ca eu am mers cu masina asta zilnic timp de un an prin bucurestiul asta infect si am fost chiar multumit; ba chiar am facut si drumuri mai lungi; Timisoara; Baia Mare...etc
am fost chiar multumit! e chiar o masina rezistenta!!! ambreiajul imi patineaza inca de cand am luat-o din germania si nu m-a lasat de tot inca; dar cred ca nu mai are mult:D
cat despre piese o sa incerc dupa sarbatori sa ma pun la punc cu dezmembrarile din bucuresti numai ca ma gandeam ca stiti voi ceva locuri cu oameni seriosi si piese bune;
macaraua cred ca este dusa; ridica geamul pana aproape sa-l inchida si apoi incepe sa caraie ca si cum ar patina o rotita9asta cred ca se si intampla- roti dintate tocite)
imi puteti spune cam cat costa o aripa , o capota la dezmemrari??
stima tuturor!
baiatbelea
uupp!!!!
ceva din piesele mentionate mai sus, le gasesc la vre-unul dintre voi???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.