Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: spalat masina inghetat incuietoare usa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mitu2002
ieri seara nu am avut ce face si m-am dus la spalatorie sa fac masina gigea toate bune si frumoase pina dimineata cind am vrut sa plec la servici si am constatat ca s-a blocat incuietoarea nici macar nu am reusit initial sa bag cheia in incuietoare pur si simplu nu intra
dupa vro 10 min de suflat a cedat dar tot nu se descuia
pina la urma am plecat cu taxiu la munca
stiti careva o solutie pt eliminarea ghetii(apei ) din butuc ????
merci
argon
incalzesti cheia cu bricheta.
ydaniel
eu asa fac:ulei pt mecanisme fine in fiecare incuietoare(ulei pt masina de cusut).
tester
sunt niste sprayuri pentru dezghetat yale... au un cap micut pe care il bagi in yala ... apesi o data pe el si astepti cateva secunde si gata...

deobicei au si in benzinari sprayuri din astea... ca se intampla si la case mai mari sa fie aceeasi problema... mai ales pentru cei care nu au inchidere centralizata din telecomanda si trebuie sa foloseasca cheia...
argon
De ce ar folosi cheia? eu nu am folosit-o de 2 ani..
tzepesch
ulei cum zicea Ydaniel,

merge f bine si WD40
zanga
QUOTE(argon @ 16 Dec 2008, 12:02)
De ce ar folosi cheia? eu nu am folosit-o de 2 ani..
*



Probabil nu are IC.
argon
QUOTE(tester @ 16 Dec 2008, 11:59)
mai ales pentru cei care nu au inchidere centralizata din telecomanda si trebuie sa foloseasca cheia...
*


tester
pai daca nu ai inchidere centralizata cu telecomanda si nici nu folosesti cheia, apai cum inchizi/deschizi masina? blink.gif
argon
m-ati zapacit de cap, am omis nu-ul.
bomba_11980
Daca nu vrei cu ulei (eu asa am facut tongue.gif ) atunci:

user posted image

http://www.autoschrott.ro/index.php?act=go...oductid=C_96090
mitu2002
merci mult o sa caut atit sprei cit si ulei si o sa le administrez combinat
aveam IC dar nu mai merge decind mi-a murit alarma

17 Dec 2008, 09:21:
am gasit prevent pt dezghetat parbrizu si am pulverizat in gaura cheii in 3 min am scapat de belea iar aseara dupa ce am terminat foiala prin oras i-am injectat si oleaca de ulei
se pare ca e ok azi dimineata la -3gr nu a schitat nici un gest imbratisare.gif merci de sfaturi
deconectat
Cand mai ingheata si ai nevoie sa o deschizi repede, toarna un pic de apa fierbinte pe ea. Spray-ul de dezghetat dureaza un pic mai mult pana isi face efectul.

Eu am avut problema asta la busonul de la rezervor la supernova...
diaconuliviu
Pina incingi apa si cobori cu ea din casa trece mai mult decit ii trebuie spray-ului sa-si faca efectul.
Kruger
Eu am patit altfel, dar mi-e cam rusine sa zic. Mi-a inghetat busonul la dacie, si am constatat in benzinarie ca nu pot sa alimentez, eram un Luk-ul de la Doamna Ghica. Am tras masina mai la umbra...si am facut pipi pe buson. S-a dezghetat imediat, si apoi nici nu a mai inghetat la loc.
TGeorge
dar oare o exista vre-un sprei pt geamuri sa nu se mai abureasca ,adik al dai acum si 2 3 4 zile sa nu se mai abureasca?
Hacker
Asa un raspuns scurt. Normal ca exista spreiuri antiaburire. Sfat de la Ydaniel , spuma de ras.
diaconuliviu
Prevenirea inghetului= PRE-Icer (deci NU DE-Icer).
Sint pe baza de etilenglicol. Si chiar isi fac treaba.
Antiaburire, sincer, pe linga faptul ca geamurile trebuie USCATE PEFECT (poate doar vara) inainte de tratament, nici mare lucru nu se vede.
mitu2002
pai daca torni apa calda dupa un timp ajungi din nou la aceiasi problemadaia un sprei care sa previna formarea ghetii e muult mai bun
ionut.tanase
Metoda empirica pt yale care nu ingheata este urmatoarea: se trage in seringa antigel si se "injecteaza" in yale. Asta inainte sa vina frigurile sau imediat dupa ce ai fost la spalatorie. Nu am testat dupa ce era deja inghetata yala dar e posibil sa mearga si asa.
ydaniel
smile.gif eu tot cu uleiu de mecanisme fine imi fac treaba.daca se unge odata pe sezon >nici o problema.
Dauu
eu cand imi pregatesc masina de iarna fac de obicei urmatoarele chestii pe langa cele obijnuite:pun in incuietori cu seringa putin antigel concentrat,dau cu o carpa cu glicerina pe luneta...atat exterior cat si interior...iar pe parbriz doar pe exterior apoi sters bine.....pana acum a functionat treaba cu antigelu....a....si mai dau si pe kedere cu o carpa cu antigel k altfel imi ingheata chedaru....salutare
klausy78
Si eu am patit-o acum 2 ani , am incalzit cheia cu bricheta. Insa de atunci dupa ce-mi spalam masina (iarna) ungeam cheia cu ulei de motor sau lichid de frana si o introduceam in yala de mai multe ori si nu am mai avut probleme. Chestia cu chederul a patit-o un prieten de-al meu recent - are un Opel Tigra - a fost cu el la spalatorie si cand sa deschida portbagajul se intepenise , se ridica masina de spate dar portbagajul nu se deschidea. Cred ca cel mai normal ar fi sa dai incuietorile inainte de venirea gerului cu un spray impotriva inghetarii.
sorin1983
QUOTE(Kruger @ 17 Dec 2008, 13:14)
Am tras masina mai la umbra...si am facut pipi pe buson. S-a dezghetat imediat, si apoi nici nu a mai inghetat la loc.
*


tu nu esti sanatos zau smile.gif)) daca nu mergea decat cu pipi de fata mare ce faceai??

inchiderea centralizata e sfanta smile.gif aveam si eu o pipeta d-asta cu lichid... o singura data am folosit-o la busonul de la rezervor... si-a facut treaba in cam 10 min si jumatate de sticluta smile.gif
daniM
Mai rapid decat un spray e o seringa cu spirt!
dobre
Eu am patit altfel, dar mi-e cam rusine sa zic. Mi-a inghetat busonul la dacie, si am constatat in benzinarie ca nu pot sa alimentez, eram un Luk-ul de la Doamna Ghica. Am tras masina mai la umbra...si am facut pipi pe buson. S-a dezghetat imediat, si apoi nici nu a mai inghetat la loc.

dap, si mie mi s-a intamplat dar eram cu moto, si mi-a inghetat contactul, faza este ca nu prea am nimerit eu bine si am dat pe bord, rezervor, cand am ajuns la lucru am obs ca se prelinsese si pe sa si pe pantaloni..... radmasa.gif
andrei_400
faza cu inghetatul busonului la rezervor am patit-o si eu. M-am gandit si eu sa fac pipi biggrin.gif pe ea , dar apoi m-am gandit mai bine , am intrat in benzinarie si mi-am luat o cafea de la automat wink.gif pana m-am saturat sa tot dau bani pe cafele , pentru ca si asa nu beau de obicei , am luat busonul odata in casa , l-am dezghetat , l-am uscat si l-am uns .
tzepesch
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif ai mah, cum sa te "misi" pe buson??? in fond e masina ta, n-ai de ce sa te superi. vb aia, "misa-ma-si pe ea de janghina radmasa.gif " Pt pace si popor.....

buna, buna..... icon_mrgreen.gif
jews
pt busonul de la rezervor puneti si voi 2 picaturi de benzina de la pompa pe incuietoare inainte sa bagati cheia ........ si astfel evitati si sa fiti acuzati de
incitare la gesturi indecente biggrin.gif
Vullpee
am patit-o si eu ieri treaba asta, m-am dus la spalatorie am spalat-o plec frumos catre casa, stau 2-3 ore dau sa plec afara... numai puteam sa deschid usa... deloc nici nu putea sa bag cheia, urc pana sus iau apa calda am bagat si apoi prima oprire am facut-o la un magazin sa imi iau un aerosol dezghetare.. si umbu cu el in buzunare cand e, ca este micut si merge smile.gif
tzepesch
ar fi buna sa-l incui si p-ala in masina!
Vullpee
de cand am dat cu d'asta numai sunt probleme nici peste noapte, am verificat astazi smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.