Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: boxe
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
sergiu-iulian
deci nu ma prea pricep si am o problema.am pe masina boxe care au in interiorul lor niste leduri mici(care se aprind de la un buton de la bord).au fost puse de fostul proprietar.dar problema este ca ledurile din boxa drepta spate nu se mai aprind.numai cand vor ele(ledurile).deci ce ar putea fi?nu stiti?
am sa pun si niste poze ca sa va dati seama mai bine.

16 Dec 2008, 19:58:
o poza

16 Dec 2008, 19:59:
cu boxa la care ledurile dunctioneaza bine

16 Dec 2008, 20:00:
boxa cu ledurile in cauza.
TheSomeone
Contact imperfect intre cablul care vine din bord si led.
Daca ar fi dupa mine, as renunta la ledurile alea imediat...kitch original.
Bafta.
sergiu-iulian
si cum sa rezolv aceasta problema(contact imperfect)?
TheSomeone
Presupun ca ai un singur fir care ajunde din bord si pana in spate la boxe, daca este asa, aprinde ledurile, si misca prin portbagaj, de cablul de sub boxe, si vezi daca se aprinde/stinge. Daca se aprinde/stinge, ai gasit problema.
Daca nu se aprinde/stinge, incearca sa misti cu degetul, incet, ledul cu problema. Daca se aprinde, atunci ai gasit problema.

Daca problema este la led, vezi cum il scoti de acolo, dupa care il cositoresti.
Daca problema este de la cablu, schimba-l.
Daca nu te pricepi, roaga un prieten care stie despre ce e vb.
Bafta.
ionut.tanase
QUOTE(TheSomeone @ 12 Feb 2009, 20:32)
Contact imperfect intre cablul care vine din bord si led.
Daca ar fi dupa mine, as renunta la ledurile alea imediat...kitch original.
Bafta.
*




O fii vazut si el la cineva niste HIFONICS ca alea sunt cu leduri si a zis ca e mai de fite .
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au.../BRUTUS_BX692i/

TheSomeone
Posibil, dar tot urat arata.
Nu vreau sa fac alte afirmatii ca imi sare lumea in cap happy.gif
sergiu-iulian
asa am cumparat masina.cu boxele alea(deci nu le schimb acum pt ca sunt cu leduri).si merg destul de bine.
TheSomeone
Nu am spus sa schimbi boxele, ci sa renunti la leduri biggrin.gif
ti3sto
cred ca colegu forumist vrea sa rezolve problema nu sa o lichideze tongue.gif


pe subiect am inteles ca merg legate de firele care vin spre boxa niste becuri care sa aibe intensitatea muzcii adica sa creasca in intensitate si sa scada odata cu ritmu muzicii huh.gif
TheSomeone
Nu cred, a spus ca se aprind din bord...deci nu prea ar avea cum sa fie legate la boxe, decat daca ar trece printr-un montaj...ceea ce ma indoiesc.
and_rei
mie chiar imi plac ledurile alea acolo biggrin.gif.vazusem si in targ la vitan asa si imi spusese vanzatoarea ca "danseaza" dupa bass biggrin.gif
kmykze
poti sa le faci si tu sa danseze dupa bass, sunt pe net f multe scheme si nu e greu sa le faci + ca te costa f putin.
sincer mai bine ar merge niste boxe rotunde cu inel luminos pe ele biggrin.gif
sergiu daca esti din buc te ajut eu astept pe PM mesaj
and_rei
o sa incerc sa-mi fac si eu chestia asta dar dupa ce imi gasesc boxe.momentan sunt in cautare biggrin.gif
madmax8605
QUOTE(kmykze @ 5 Mar 2009, 05:24)
poti sa le faci si tu sa danseze dupa bass, sunt pe net f multe scheme si nu e greu sa le faci + ca te costa f putin.
sincer mai bine ar merge niste boxe rotunde cu inel luminos pe ele biggrin.gif
sergiu daca esti din buc te ajut eu astept pe PM mesaj
*


imi trimiti si mie un pm cu schemele?sau unde le gasesc k am cautat si nu am gasit nik si am incercat direct cu leduri si merg putin apoi se ard
kmykze
nu exista scheme, pui un led si o rezistenta calculata, la orice magazin de electronice daca ceri led de care vrei tu ai zici sa-ti dea si rezistenta calculata pentru 12V sau ceri direct led pentru 12V, te ajut cu legaturile si montajul, dar nu e mare filozofie.
P.S. ledurile normale nu merg la 12 pentru ca sunt de 3.5 sau 5 V cele de bricheta mi se pare ca sunt de 5 biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.