Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: usile
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
andr3y_yoo
cu totii stim ca la solenza se aude urat cand inchizi usile(mai ales daca le inchizi mai tare) se poate face ceva sa se auda mai bine?? blush.gif
nici la logan nu se aud asa (de ex)
poate un burete sau un cauciuc moale pe margine?? mellow.gif
alinushy
cuiul ala de pe stalp are un plastic pe el si daia nu se aude, la slz poti sa dai cu banda pe el, dar cu timpu se toaca, nu merge de la logan la slz, e mai gros si nu intra broasca pe el
benkenobi
se mai poate face o insonorizare de calitate a usilor si se va schimba sunetul de tabla chioara. multa munca , migaloasa, timp , bani si pasiune. rezultate multumitoare.
curentat
salut ...dupa ce am introdus pozele pe imagehost.ro cum pot face sa le atasez aici pe forum??? multumesc
abc
QUOTE(curentat @ 16 Dec 2008, 20:26)
salut ...dupa ce am introdus pozele pe imagehost.ro cum pot face sa le atasez aici pe forum??? multumesc
*


pei ai dat upload ? trebuie sa iti apara acolo Brc code ..sau cum e ..sau Forum thumbnail ii dai copy si apoi cand e sa scrii pe aici dai click dreapta -> Paste si cam atat..smile.gif


on topic : am pus si eu banda ..si se mai inchidea usa calumea :| ...
sergiu-iulian
dar nu se gasesc cuie speciale,ca la logan,sa fie invelite sa nu mai suna asa de nasol.
curentat
aici sunt jantele mele pe R15 195 50
http://www.imagehost.ro/image-2b7d06230526...74f62514f64.img
benkenobi
QUOTE(sergiu-iulian @ 16 Dec 2008, 21:44)
dar nu se gasesc cuie speciale,ca la logan,sa fie invelite sa nu mai suna asa de nasol.
*


nu se mai gasesc. a fost un lot cu astfel de cuie dar demult. eventual poti confectiona la un strungar. cu un manson din politetrafluoretilena peste cui.bafta
abc
nu ai copiat codul bun... inainte de a pune pozele dai preview post
augustin87r
Daca tot vorbim de usi : cum desfacem tapiteria de pe usi? Are un surub cu cap special. Unde se gaseste surubelnita din aia? La orice taraba? Eu trebuie urgent sa vad ce e de uns la geam pt ca imi scartaie urat si se chinuie motorasul sa il coboare sau sa il ridice.........
Mihai San
Eu am la solenza cui invelit in plastic...sunt unul dintre marii norocosi care au apucat acel lot al anului 2005
marius80_eugen
QUOTE(andr3y_yoo @ 16 Dec 2008, 20:09)
cu totii stim ca la solenza se aude urat cand inchizi usile(mai ales daca le inchizi mai tare) se poate face ceva sa se auda mai bine?? blush.gif
nici la logan nu se aud asa (de ex)
poate un burete sau un cauciuc moale pe margine?? mellow.gif
*


Exista topic de prelucrat usi , de insonorizare , de zgomote ... de MULTI ani !
- usile se pot insonoriza
- cuiele se pot imbraca in plastic / banda izoliera ...
- chederele se pot schimba si adauga altele noi ;

QUOTE(curentat @ 16 Dec 2008, 20:46)
aici sunt jantele mele pe R15 195 50   
http://www.imagehost.ro/image-2b7d06230526...74f62514f64.img
*


Ce legatura are postul tau cu acest topic ?

QUOTE(curentat @ 16 Dec 2008, 20:47)
http://www.imagehost.ro/image-2b7d06230526...74f62534f64.img

<span class='edit'>16 Dec 2008, 20:48:</span>
http://www.imagehost.ro/image-2b7d06230526...74f62524f64.img

<span class='edit'>16 Dec 2008, 20:49:</span>
http://www.imagehost.ro/image-2b7d06230526...74f62504f64.img

<span class='edit'>16 Dec 2008, 20:50:</span>
aici e masina mea smile.gif
*


Felicitari ! Si mai intreb o data : ce legatura are cu acest topic ?

QUOTE(Mihai San @ 16 Dec 2008, 21:16)
Eu am la solenza cui invelit in plastic...sunt unul dintre marii norocosi care au apucat acel lot al anului 2005
*


- chiar mai rezista acel plastic original ???
- eu nu am din 2005 , o vreme am pus banda izoliera , apoi pur si simplu nu am mai fost deranjat de acel zgomot pt ca am rezolvat usile si am schimbat chederele .
- se gasesc astfeld e mansoane care se "strang" la caldura pe undeva ?
mikemaniack
in orice caz sunt diferenta de cum inchiza usa din fata si cum o inchizi pe cea din spate.
ca nu cred ca cei care si-au insonorizat usile le-au insonorizat si pe cele din spate..
la mine se aud diferite usile din fata fata cele din spate.
dar usa la sofer tot se aude nasol cred ca e si de la cheder ca e ciupit.
andr3y_yoo
si la mine se aude diferit cand inchid usa spate si usa fata.e si normal : e usa mai mare pe fata,e mai mare tabla din spate de acolo de la aripa si cam face ecou
benkenobi
QUOTE(mikemaniack @ 17 Dec 2008, 16:37)
in orice caz sunt diferenta de cum inchiza usa din fata si cum o inchizi pe cea din spate.
ca nu cred ca cei care si-au insonorizat usile le-au insonorizat si pe cele din spate..
la mine se aud diferite usile din fata fata cele din spate.
dar usa la sofer tot se aude nasol cred ca e si de la cheder ca e ciupit.
*


ba sa crezi. usile spate sunt cel mai dificil de prelucrat. gauri de acces mici, zine greu accesibile, degete julite, etc. si uite asa se schimba si sunetul produs de inchiderea lor.
sincer va recomand sa faceti insonorizarea lor, dar inarmati-va cu multa rabdare.
abc
QUOTE(benkenobi @ 17 Dec 2008, 19:33)
ba sa crezi. usile spate sunt cel mai dificil de prelucrat. gauri de acces mici, zine greu accesibile, degete julite, etc. si uite asa se schimba si sunetul produs de inchiderea lor.
sincer va recomand sa faceti insonorizarea lor, dar inarmati-va cu multa rabdare.
*


e mult de munca ? citeam pe aici diverse si am vazut ceva despre alu-band,nu situ daca am scris corect.smile.gif se gaseste si in comert ? ca am vazut pe undeva ca asta ar fi bun la usi ...
benkenobi
QUOTE(abc @ 17 Dec 2008, 20:53)
e mult de munca ? citeam pe aici diverse si am vazut ceva despre alu-band,nu situ daca am scris corect.smile.gif se gaseste si in comert ? ca am vazut pe undeva ca asta ar fi bun la usi ...
*


am folosit placi fonoabsorbante made in italy ( similar dynamatului) si alubanda. si antifon cauciucat.da este mult de muunca, depinde ce pretentii ai si mai ales cata rabdare.
cam 4 ore de munca la o usa. sport la treaba. fa-o ca merita. dar nu acum , asteapta sa fie cald.
Banu1974
QUOTE(abc @ 17 Dec 2008, 19:53)
e mult de munca ? citeam pe aici diverse si am vazut ceva despre alu-band,nu situ daca am scris corect.smile.gif se gaseste si in comert ? ca am vazut pe undeva ca asta ar fi bun la usi ...
*


Incearca sa vii si tu Vinerea la 22 la Carol,si poate vezi pe,,viu" ce te intereseaza.Aluband-ul,se gaseste in comert,in general la materiale de constructii.
abc
QUOTE(B-33 -SAC @ 17 Dec 2008, 23:55)
Incearca sa vii si tu Vinerea la 22 la Carol,si poate vezi pe,,viu" ce te intereseaza.Aluband-ul,se gaseste in comert,in general la materiale de constructii.
*


daca primiti un mai mic ca voi biggrin.gif poate vin si eu,da dupa sarbatori ca na .. unsure.gif

chiar nu stiu ce sa zic ..ca banuiesc ca alu-band-ul asta iti ingreuneaza un pic usa nu ? si daca ii dau cu banda din aceea peste tot si se strica ceva in usa ,il dau jos nu se mai poate refolosi nu ? sincer acum as vrea sa pun ceasuri de prestige pe ea ..am de facut grila aia ,pleoapele si pe urma o sa incep usor cu tablaria ..
benkenobi
QUOTE(abc @ 18 Dec 2008, 11:58)
daca primiti un mai mic ca voi biggrin.gif poate vin si eu,da dupa sarbatori ca na .. unsure.gif

chiar nu stiu ce sa zic ..ca banuiesc ca alu-band-ul asta iti ingreuneaza un pic usa nu ? si daca ii dau cu banda din aceea peste tot si se strica ceva in usa ,il dau jos nu se mai poate refolosi nu ? sincer acum as vrea sa pun ceasuri de prestige pe ea ..am de facut grila aia ,pleoapele si pe urma o sa incep usor cu tablaria ..
*


normal ca facand o insonorizare a masinii se mareste greutatea acesteia. depinde ce si cat pui pe ea. se va mari si consumul ( nesemnificativ). suma avantajelor depaseste insa suma dezavantajelor. ai auzit pe cineva ca i-a cazut usa din cauza alubandului?
toata lumea este primita la parcul carol. noi ne ducem si stim ca si pentru noi sunt sarbatori. in fond cand esti fan solenza vii la intalniri indiferent de situatie.
abc
QUOTE(benkenobi @ 18 Dec 2008, 13:58)
normal ca facand o insonorizare a masinii se mareste greutatea acesteia. depinde ce si cat pui pe ea. se va mari si consumul ( nesemnificativ). suma avantajelor depaseste insa suma dezavantajelor. ai auzit pe cineva ca i-a cazut usa din cauza alubandului?
toata lumea este primita la parcul carol. noi ne ducem si stim ca si pentru noi sunt sarbatori. in fond cand esti fan solenza vii la intalniri indiferent de situatie.
*


asta a fost dura te tin minte .. greata.gif

nu am zis sa ii cada usa radmasa.gif doar ca se ingreuneaza ..
asavin
QUOTE(marius80_eugen @ 16 Dec 2008, 22:10)
- se gasesc astfeld e mansoane care se "strang" la caldura pe undeva ?
*



Da! Se numeste "Varnish termocontractant" si se gaseste in general la magazinele de piese electrice/electronice etc... Dai cu flacara de la bricheta si se strange.
benkenobi
QUOTE(asavin @ 18 Dec 2008, 15:17)
Da! Se numeste "Varnish termocontractant" si se gaseste in general la magazinele de piese electrice/electronice etc... Dai cu flacara de la bricheta si se strange.
*


si e prost de mama focului. se distruge mai repede ca banda izolatoare. cunosc din experienta proprie.
Banu1974

daca primiti un mai mic ca voi biggrin.gif poate vin si eu,da dupa sarbatori ca na .. unsure.gif

Trebuie sa vii astazi!
abc
QUOTE(B-33 -SAC @ 19 Dec 2008, 06:54)
daca primiti un mai mic ca voi biggrin.gif poate vin si eu,da dupa sarbatori ca na .. unsure.gif

Trebuie sa vii astazi!
*


daca pot vin si eu ca tantitoiu' pe acolo 124.gif
benkenobi
QUOTE(abc @ 19 Dec 2008, 11:09)
daca pot vin si eu ca tantitoiu' pe acolo 124.gif
*




este suficient sa vii in mod normal nu ca tantitoiul. toti suntem normali pe acolo, mai mult sau mai putin. asa ca hai- ca nu te mananca nimeni.
Banu1974
Mai manca Boris,cate unu"....dar azi e satul.... blush.gif
abc
am si eu o intrebare ..nu stiu cat de tampita da na..

cuiul de la renault clio nu merge pus pe solenza ? e mai gros ? la usi ma refer
BoomPunk
Inca nu stim,vom investiga. tongue.gif
AR-18-MOS
La Solenza, e gaura mai mica si nu intra cuiu' de Reno ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.