Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tipuri de solenze
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
heaton
care sunt diferentele dintre variantele de solenza? de la confort la scala 090.gif sau cum sunt ele aranjate... ma refer la diferentele de motorizare,interior etc.
cristio_79
Foloseste functia "cautare" si ai sa gasesti un topic in care se prezinta ceea ce vrei tu sa afli.
AR-18-MOS
Motorizarea toate o au la fel!
Alta ''imbunatatire'' wacko.gif
slider2
in 2003 cand s-a lansat solenza, variantele erau asa:
- confort - radiocasetofon + inchidere centralizata
- rapsodie - confort + servodirectie + bari vopsite in culoarea caroseriei
- clima - rapsodie + aer conditionat + servodirectie + geamuri electrice fata + proiectoare
- scala - clima + jante aliaj + eleron portbagaj
toate echipate cu motorul 1.4mpi 75cp, pe benzina

in octombrie 2003 s-au efectuat niste schimbari:
- s-au montat niste ranforsari in plus la caroserii
- a fost disponibil airbag sofer incepand cu nivelul confort
- s-a introdus o noua varianta: europa care era foarte cheala, nu avea turometru, nici radiocasetofon, nici inchidere. de asemenea lipseau bandourile negre de pe lateralul masinii, reglajul oglinzii era tot manual dar din exterior.
- s-a introdus si un motor diesel (1.9 62cp, un motor foarte vechi ca si conceptie) disponibil doar in varianta de echipare avantage (din cate stiu eu), care putea fi configurata de la confort pana la scala, dar tot avantage se numea, insa nu se putea monta servodirectie si aer conditionat.

in 2005 a mai ramas o singura varianta de echipare pentru benzina, numita prima, aceasta fiind undeva intre rapsodie si clima, iar pe avantage (diesel) s-a putut monta aer conditionat. aceste variante sunt foarte rare pentru ca la scurt timp dupa aceste modificari, s-a oprit productia, deoarece solenza se "canabaliza" cu logan.
heaton
slider2 iti multumesc foarte mult! asta e tot ce vroiam sa stiu si eu! wub.gif worship.gif valuri.gif cheers.gif sofer5.gif
la solenzele care nu au servodirectie tragi de volan la fel cum tragi si la daciile 1310 berlina ? 052.gif 173.gif
zanga
Uite si un pliant daca ai nevoie.
http://rapidshare.com/files/174898903/SOLENZA.PDF
heaton
la solenzele care nu au servodirectie tragi de volan la fel cum tragi si la daciile 1310 berlina ?
bolidu
DA !
heaton
vai de capu meu sad.gif decat sa imi iau o masina fara servo-directie mai bine mai strang ceva banuti si imi iau o solenza rapsodie
cristio_79
Si dupa aceea o sa strangi ceva mai multi banuti sa remediezi defectiunile servodirectiei. Singura diferenta dintre o Solenza cu servo si una fara este la manevrele pe spatii foarte inguste, unde servodirectia te ajuta. In rest, nu este nici o diferenta.
O Solenza fara servo se manevreaza mult mai usor ca o Dacie 1300.

Europa a fost introdusa de la bun inceput si era varianta "cheala", iar Prima a fost un fel de Europa pentru export sau pentru premii la Loteria Nationala. Nicidecum nu se situa intre Rapsodie si Clima.
Solenzele cu motorizare diesel se gaseau in variantele Europa, Confort si Advantage. Pe acestea nu s-a putut monta decat, optional, servodirectie, in nici un caz AC.
Advantage avea ca dotari: bare in culoarea caroseriei, geamuri electrice, air-bag sofer, faruri ceata, tapiteria identica cu cea de la modelele Clima si Scala. Optional servodirectie, jante aliaj si eleron portbagaj.
heaton
"Si dupa aceea o sa strangi ceva mai multi banuti sa remediezi defectiunile servodirectiei. Singura diferenta dintre o Solenza cu servo si una fara este la manevrele pe spatii foarte inguste, unde servodirectia te ajuta. In rest, nu este nici o diferenta."

defectiune la servodirectie? ohmy.gif explica putin! sora mea are o dacia 1310 berlina si trage de volan pana ii vine rau cand e vorba de manevre,de parcare etc.

"O Solenza fara servo se manevreaza mult mai usor ca o Dacie 1300." atat as vrea sa stiu ce ma asteapta daca imi iau o solenza fara servodirectie...trag si eu de volan o ora ? post-336-1110552439.gif


nu se vede clar lista aceea cu optiuni sad.gif
andri1940
Las ca nu strica sa mai faci muschi biggrin.gif

Acum lasand gluma, stai linistit ca te descurci fara servo. o sa se simta mai greu doar cand invarti rotile pe loc. In rest numai avantaje, dupa cum spunea si cristio79 wink.gif
alinushy
variante solenza
cristio_79
Se stie foarte bine ca cele mai multe Solenze cu servodirectie au probleme, de la unele relativ minore, cum ar fi pierderea de lichid, pana la unele mai grave, cum ar fi defectarea anumitor piese care nu se gasesc separat, ci doar ansamblurile complete care contin acele piese.
Eu am renuntat la montarea unei servodirectii nu pentru ca investitia initiala constituia un impediment, ci pentru ca stiam de problemele ulterioare.
Cum am zis si mai sus, Solenza fara servo se manevreaza mult mai usor decat o Dacie 1300, virajele la 90 de grade se pot lua foarte usor si cu o singura mana, singura problema aparand la manevrele in spatii inguste cand trebuie sa rotesti rotile pe loc, dar si atunci se manevreaza destul de usor.
zanga
QUOTE(heaton @ 20 Dec 2008, 17:09)

defectiune la servodirectie? ohmy.gif explica putin!  sora mea are o dacia 1310 berlina si trage de volan pana ii vine rau cand e vorba de manevre,de parcare etc. 

*



Eu am Europa si nu mi-a venit rau pana acum la manevre de parcare tongue.gif , de asemenea nu pot sa ma mandresc cu o masa musculara prea mare deci eu zic ca ai sa te descurci.
heaton
zanga ai mai adaugat ceva pe solenza ta? esti multumit de ea? la ce pret ai luat-o?
puiu82
QUOTE(heaton @ 20 Dec 2008, 11:10)
la solenzele care nu au servodirectie tragi de volan la fel cum tragi si la daciile 1310 berlina ?
*



Nu.
heaton
multumesc ca m-ati lamurit...ma gandesc acum ce variante de solenza sa iau 090.gif yo mi-as lua scala smile.gif) dar nu sunt bani sad.gif ....un sfat ceva :-" ?
abc
mai bine iti iei fara servo,ca asa inveti sa tii mainile pe volan si te si obisnuiesti bine...pe urma cand o sa te urci pe una cu servo happy.gif

later edit post-336-1110552475.gif am venit mai devreme de la tara ..si surpriza gasesc un citroen pe locul meu de parcare ...nici acum nu a plecat de 3 ore...ce e de facut ? imi vine sa ii desumflu rotile,da stiu ca exista un numar special ...

am postat la "Diverse" la topicul "Loc de parcare" da vad ca deranjez prea mult ca sa mi se raspunda si mie...mersi
ramsen
atentie la cei de la politie.si pe la mine la fel au facut uni ca tine sau chiar i-au blocat si cu un simplu telefon s-a rezolvat problema,dar in avantajul celui pagubit iar cel cum zici tu ca vrei sa faci a luat o amenda de vreo 300 lei.deci atentie ce faci ca nu este locul tau platit la primarie,sau ma rog poate il ai platit si prezinti actul sau chitanta.bafta
abc
il am platit,am autorizatie tot..eu am avut garaj si acum cica il am inchiriat deci iti dai seama dupa 10 ani cu garaj sunt chirias .. ,am numarul de la masina scris pe ciment ..si eu stau ca prostu cu masina in alta parte si altu sta pe locul meu si a dracu masina nici alarma nu are ,e un citroen c5 furios.gif faza tare e ca in spatele locului meu este destul loc intre masini ca sunt doua randuri..si eu acum practic nu am cum sa ies ca am parcat in spatele lui..
blanos
:D sal eu am luat o scala prin mai si mere belea .deci dak ai banuti ia scala.eu am la bord 226 mii si rupe :blink:
abc
pufosule cu ,cati km ai luat-o ? nedumerire.gif
heaton
mai astept pareri tongue.gif ce solenza sa iau? dati detalii biggrin.gif
slider2
iti recomand cel putin o clima, preferabil scala, sau daca ai bani si planuri de modificari ia o clima si ii pui tu jante, eleron si alte chestii, daca nu ia scala ca are jante si eleron din fabrica. de asemenea iti recomand sa fie cel putin octombrie 2003, adica sa aiba ranforsari in caroserie si airbag sofer, acesta fiind de fapt si elementul dupa care le poti recunoaste, clima si scala aveau standard punga de aer tongue.gif .
cu servodirectia nu iti face asa mari griji, nu contest faptul ca exista unele probleme, dar dupa cum poti vedea pe forum nu sunt chiar asa multi care sa se planga de asta, chiar unchiul meu are o solenza cu servo, e din 2003 si merge fara probleme.
vezi ca in principiu ar trebui sa gasesti solenze cam cu vreo 50.000km la bord, chiar si mai putin, eu ti-as recomanda, mai ales daca o sa faci ceva km cu ea intr-un timp destul de scurt, pt a scuti alte cheltuieli, una cu un pic peste 60.000km, pt ca are distributia schimbata.
ca pret sa nu dai mai mult de 4000 de iepuroi pe ea, cam asta fiind pretul lor momentan. daca gasesti una cu pret mai mic norocul tau. in orice caz sa iei pe cineva care se pricepe, eventual sa aiba sau sa fi avut solenza, cu tine cand o vezi, sa faci un test cu ea, preferabil persoana care te insoteste sa conduca, mai ales daca a avut solenza. inainte s-o cumperi poti sa o duci la un mecanic, sa se uite ca lumea la ea.
abc
jantele de pe scala sunt de 14 nu ? nedumerire.gif
brvictors
QUOTE(AR-18-MOS @ 19 Dec 2008, 16:42)
Motorizarea toate o au la fel!
Alta ''imbunatatire'' wacko.gif
*



Nu sint de 1.4 benzina si 1.9 diesel cumva? Sau te-ai grabit sa faci un post?
slider2
dap cele standard sunt 165/70/r13, iar la scala sunt 165/65/r14 (nu stiu sigur, dar parca asa e)
brvictors intr-adevar el a gresit, dar si tu te-ai cam grabit, daca citeai mai sus, chiar eu am spus mai sus ca au existat si solenze diesel de 1.9
brvictors
scuze, n-am apucat sa citesc tot, m-a enervat bagarea-n seama a unora
heaton
blanosule cat ai dat pe masina?
andr3y_yoo
solenza 1.9 are motor de papuc?? adica diesel nu turbo-diesel???
maryus_83
Da.
andr3y_yoo
pffffff ce bine ca nu mi-am luat radmasa.gif
heaton
hai cu parerile biggrin.gif
andr3y_yoo
s-au dus parerile:))
heaton
stiu ca ma abat de la subiectulu topicului...vreau sa va spun CRACIUN FERICIT la toti!toate cele bune!
andr3y_yoo
da si din partea mea CRACIUN FERICIT
sa aveti sanatate si tot ce va doriti si spor la tunat solenze happy.gif wink.gif
kingviper
ca (virgula) conducator de solenza pot sa spun ca e o masina foarte fasneata. daca stii cum sa faci o plecare de la semafor, poti pleca cu mult inaintea celorlalte.

Achizitie: ph34r.gif wink.gif
Dacia Solenza 1.4MPI
Model Confort
An 2005
Luna Martie
Lot ULTIMUL, deoarece din cate am inteles de dealer, este din ultima linie de fabricatie.
Dotari: servodirectie aleasa din optional
Pret: 5400€ wub.gif

In prezent are doar 28000 km reali. cool.gif
Isi merita toti banii. Cuplu mi se pare cu mult mai bun decat la un logan 1.4. Nu as da SLZ pe logan. e mult mai stabila la curbe, stie sa se aseze pe sosea.
andr3y_yoo
QUOTE(kingviper @ 4 Feb 2009, 02:47)
ca (virgula) conducator de solenza pot sa spun ca e o masina foarte fasneata. daca stii cum sa faci o plecare de la semafor, poti pleca cu mult inaintea celorlalte.

Achizitie:  ph34r.gif  wink.gif
Dacia Solenza 1.4MPI
Model Confort
An 2005
Luna Martie
Lot ULTIMUL, deoarece din cate am inteles de dealer, este din ultima linie de fabricatie.
Dotari: servodirectie aleasa din optional
Pret: 5400€  wub.gif

In prezent are doar 28000 km reali. cool.gif
Isi merita toti banii. Cuplu mi se pare cu mult mai bun decat la un logan 1.4. Nu as da SLZ pe logan. e mult mai stabila la curbe, stie sa se aseze pe sosea.
*


mi se pare cam scumba 5400 fara ac fara geamuri electrice....
are ea 28000 si e din 2005 dar totusi.....are air bag macar??ca parca le bagase ca dotare standard
iuliano_smile
QUOTE(kingviper @ 4 Feb 2009, 02:47)
ca (virgula) conducator de solenza pot sa spun ca e o masina foarte fasneata. daca stii cum sa faci o plecare de la semafor, poti pleca cu mult inaintea celorlalte.

Achizitie:  ph34r.gif  wink.gif
Dacia Solenza 1.4MPI
Model Confort
An 2005
Luna Martie
Lot ULTIMUL, deoarece din cate am inteles de dealer, este din ultima linie de fabricatie.
Dotari: servodirectie aleasa din optional
Pret: 5400€  wub.gif

In prezent are doar 28000 km reali. cool.gif
Isi merita toti banii. Cuplu mi se pare cu mult mai bun decat la un logan 1.4. Nu as da SLZ pe logan. e mult mai stabila la curbe, stie sa se aseze pe sosea.
*


Sa o stapaniti sanatoasa. Cati mai multi km fara probleme si accidente si sa va bucurati de ea din plin.
andr3y_yoo
asteptam poze cu solnitza ta wink.gif
kingviper
Am airbag in volan (volanul este identic cu cel de pe logan).
Masina e stock, nu s-a umblat nici la design nici la motor, INCA biggrin.gif !

@ andr3y_yoo: acum ti se pare scumpa, pentru ca nu se mai fabrica, dar atunci era ieftina in comparatie cu loganu, si parerea mea: ''solnita'' e mult mai infipta si mai stabila pe sosea decat ''golanu'', tu ce parere ai, ca vad ca detii o solnita wink.gif ?
bogdan_90
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
AR-18-MOS
QUOTE(kingviper @ 4 Feb 2009, 12:15)
si parerea mea: ''solnita'' e mult mai infipta si mai stabila pe sosea decat ''golanu'', tu ce parere ai, ca vad ca detii o solnita wink.gif ?
*


Care, de altfel, e foarte subiectiva. wink.gif
kingviper
bogdan rade, k are logan... dar nu cred ca se compara cele 2 masini, ca stabilitate si demaraj...
slider2
ca e ceva mai rapida decat loganul de 1.4, e adevarat. pe viraje ruliul celor doua e cam la fel, totusi in anumite cazuri este de preferat masa mai mare a loganului.
andr3y_yoo
QUOTE(kingviper @ 4 Feb 2009, 12:15)
Am airbag in volan (volanul este identic cu cel de pe logan).
Masina e stock, nu s-a umblat nici la design nici la motor, INCA biggrin.gif !

@ andr3y_yoo: acum ti se pare scumpa, pentru ca nu se mai fabrica, dar atunci era ieftina in comparatie cu loganu, si parerea mea: ''solnita'' e mult mai infipta si mai stabila pe sosea decat ''golanu'', tu ce parere ai, ca vad ca detii o solnita wink.gif ?
*


e mult mai buna ca loganu' asa este
spun din propria experienta ca am mers cu multe loganuri 1.4 ,1.6 mar forjate,mai lenese
se duce mai bn ca unu 1.4 forjat/lenes
e mai stabila,mai usoara,se infige mai bine
mi se pare cam scumpa pentru o solenza fara ac ti-am zis
si daca imi iau un trabant care nu se mai fabrica tre sa il iau la 10 000 euro??

QUOTE(slider2 @ 4 Feb 2009, 12:34)
ca e ceva mai rapida decat loganul de 1.4, e adevarat. pe viraje ruliul celor doua e cam la fel, totusi in anumite cazuri este de preferat masa mai mare a loganului.
*


la accident e mai bine sa stai in logan decat in solenza wink.gif
kingviper
eh... referitor la pret, asta era pretu solnitei in 2005, asta e, eu zic k isi merita si ultimu banut...

p.s.: solnita mea e la avatar (poza facuta din satelit smile.gif) , glumeam, e facuta de la fereastra (etajul 6) ).

ph34r.gif andrey, ti-am dat add;)
andr3y_yoo
QUOTE(kingviper @ 4 Feb 2009, 13:37)
eh... referitor la pret, asta era pretu solnitei in 2005, asta e, eu zic k isi merita si ultimu banut...

p.s.: solnita mea e la avatar (poza facuta din satelit smile.gif) , glumeam,  e facuta de la fereastra (etajul 6) ).

ph34r.gif andrey, ti-am dat add;)
*


daca u zici ..
toata lumea face ce vrea cu banii
scz nu am vazut ca mi-ai dat add rolleyes.gif
slider2
si mie mi se pare mult pretul, char daca ai luat-o de noua. dar nu stiu preturile de atunci.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.