Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Citire valori geometrie roti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
llmihai
Salutare.

1.Asi dori sa stiu daca geometria rotilor a fost facuta corect, citind foaia scoasa de calculator??

2.Si daca puteti sa-mi expicatii cum se citeste aceasta foaie.


Multumesc.
Muttley
1. Convergenta a fost corect facuta. Caderea e constructiva, nu se modifica, nu s-a schimbat, nu e in parametri, dar e ok cu valorile alea, ai stabilitate mai buna pe viraje.
In schimb, fuga (inclinarea longitudinala a pivotului) e praf. Cred c-ai vazut si singur asta. Variatiile dintre "diagnoza" si "ajustare" sunt intamplatoare si au aparut in urma reglajului convergentei. Am dreptate cand spun ca nu-ti revine singur volanul la iesirea din viraj? Cel mai probabil, mecanicii la care ai fost habar n-au cum se regleaza fuga la Dacie (din tirantii bratelor superioare). Ei sunt obisnuiti cu masini mai noi cu McPherson, la care acest unghi nu e reglabil. Trebuie facut scandal.

2. Cum se citeste:
- Prima coloana contine intervalele de valori nominale (date de constructor).
- A doua coloana are valorile masurate inainte de reglaj.
- A treia coloana are valorile dupa reglaj. Aceste valori trebuie sa se incadreze in intervalele din prima coloana, de preferinta sa se afle la mijlocul intervalului corespunzator.

Practic se confrunta ultima coloana cu prima coloana.


Edit: ceva f curios e la puntea spate. Zice pe fisa aia ca s-a modificat convergenta, ceea ce e imposibil. Orice unghi pe spate se "regleaza" prin inlocuirea puntii. Probabil a dat cineva peste echipament din greseala happy.gif
llmihai
Eu am fost la service pentru ca am schimbat bieletele si imi tragea dreapta.Dupa ce am plecat de la ei nu mai tragea.Dar dupa vreo 60 km parcursi a inceput din nou sa traga.
Am schimbat cauciucurile noi si vad ca nu mai trage.
Ce zici sa ma duc la alt service ca sa-mi faca corect toate reglajele???
Nu vreau sa imi manacce cauciucurile.
diaconuliviu
Inainte de a regla unghiurile se echilibreaza rotile si se umfla la presiune nominala. Asa se elimina un fenomen de dezechilibru si inegalitati partiale.
Abia dupa aia se face geometria. La inlocuirea anvelopelor, iarasi se face echilibrare.
rbi
salut poate cineva sa ami explice cum reglez geometria la dacia berlina de mentionat am fost la doua servsuri diferite si la nici unul nu a reusit nmic
alinworm
Am unele probleme cu anvelopele fata, mi se uzeaza neuniform si m am gandit eu ca ar trebui sa ii fac geometria. Pana acum am schimbat bieletele antirului si amortizoarele spate fata ( pe spate si arcurile), trebuie sa schimb si bucsaraia fata? bieletele de directie? mecanicul mi ai zis ca nu ar fi nevoie dar zic eu...totusi bucsele alea au 20 de ani, cauciucul ala presupun ca nu mai are aceeasi elasticitate ca in tinerete, deci ar trebui schimbate. Bucsele le am ....Stie cineva cam cate bucse ar trebui schimbate si cat de grea este operatiunea ca poate m as baga eu sa le schimb.
ghitza
Daca nu bat sau au joc dai pace ,nu iti fa de lucru numa de dragu muncii,daca ar fi ai nevoie de 4 bucse brat inferior(2 pe fiecare parte),2 bucse brat superior(1 pe fiecare parte) 2 T-uri telescop(1 p fiecare parte)4 bucse tirant(2 pe fiecare parte)2 bucse bara stabilzatoare(1 pe fiecare lonjeron )si 2 bielete antiruliu?(1 pe fiecare parte )cam asta ar fi fara pivoti si bieletele care lea-i schimbat tot de pe fata,acuma la schimbat nu e mare filozofie,dai jos bratele si te apuci de scos bucsele vechi cu o presa nu bat cu ciocanu ca innecatu,ce scoti bagi innapoi bucsa noua tot cu presa(asa iti recomand dar poti si stil taranesc cu ciocanu)dar cum am zis nu te apuca daca nu e neaparat,bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.