Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lamurire despre Casco
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Catalinmodena
Salut.As dori un sfat,o lamurire de la cineva care de preferat lucreaza in asigurari,sau se pricepe.
Am o polita casco fara fransiza,iar azi cand am fost sa ridic acceptul de plata,domnul care s-a ocupat de dosar mi-a zis ca fiind valoarea reparatiei prea mare,adica 6000 Ron,trebuie sa platesc 7 rate in avans,acestea urmand sa m-i se scada ulterior.Dansul mi-a explicat ce si cum pe acolo,dar doream sa stiu daca este in regula.Am platit 5 rate acum,urmand ca celelalte 2 sa le platesc pe la jumatatea lui ianuarie.
Casco am la Omniasig,iar asigurarea o platesc lunar.
leinad
Nu cred că e în regulă să plătești în avans. La Asirom, de ex, n-am auzit de așa ceva până acum.
R19/16v
Citeste contractul!
maryus_83
Este perfect normal. Reintregire parca ii zice. Si eu am avut dauna la Asirom si inainte sa imi dea acceptul de plata a trebuit sa platesc toate(5-6) ratele pana la sfarsitul contractului. Inspectorul la care aveam Casco era chiar mama mea asa ca nu era vorba de vreo smecherie din partea lor. smile.gif
Catalinmodena
Pai ce reintregire?Cel de la Omniasig mi-a zis ca am depasit suma alocata anului respectiv.
Eu am luat masina prin credit auto.El mi-a zis ca pe toata durata contractului eu platesc o suma de bani.Acea suma se imparte la numarul de ani,rezultand o suma pentru fiecare an.Iar eu am depasit acea suma.
Oricum ,din moment ce oricum plateam lunar suma,de ce mi-a cerut-o in avans?
Apropo,l-am intrebat ce se intampla daca nu platesc:nu putea sa-mi dea acceptul de plata.
gotty
da,e normal...

cauta,ca s a mai discutat...
Tudor
Da, e dreptul asiguratorului sa ceara acest lucru. E dreptul lui, adica solicita doar daca considera necesar. Atata timp cat plateste dauna 100%, are si dreptul sa solicite si sa primeasca plata primei pe anul in curs tot in proportie de 100%.
Catalinmodena
Tudor am inteles chestia asta,dar de ce sa-mi ceara in avans daca oricum plateam asigurarea cand ajungeam in luna respectiva?
adi_ar
Scurt:
Pentru ca au dreptul!
Rational:
1. Deoarece exista sansa sa mai deschizi un dosar ... si inca unul ... pana cand depasesti cuantumul anual al primei, dupa 2-3 luni, apoi sa nu mai platesti iar procesele costa.
2. Deoarece daca primesti mai mult decat dai, se cheama ca te crediteaza si nu acesta este scopul asigurarii! smile.gif
denisCT
Si in contractul meu de CASCO este o clauza asemanatoare, daca dauna depaseste ca valoare ratele pe care le-am dat pana atunci, au dreptul sa ceara restul ratelor inainte sa-mi repare dauna.
kosfunny
La Ardaf, unde lucrez eu, in cazul in care un asigurat care are polita in rate, are o dauna ce depaseste 20% din suma asigurata e obligat sa achite integral polita.Bineinteles ca asigurarea ramane valabila in continuare, pana la expirarea politei!
Daca nu se doreste achitarea politei, despagubirea se poate acorda direct proportional cu valoarea achitata a politei, dar bineinteles ca nu s-au intalnit cazuri sa se faca asta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.