Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ServoDirectie - conducte si furtune
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
Pages: 1, 2, 3, 4
dj_sweat
Din pacate a tinut cateva ore pana am virat maxim de volan in parcare, la maxim stanga sau dreapta presiunea ajunge la 80 atmosfere in conducta, asa scrie in manual, lipitura rezista la 180 de atmosfere dar degeaba, lipitura nu a cedat insa lichidul a trecut pe sub ea, intre teava si lipitura, e lipita de jur imprejur, doua straturi, lasata 5 zile la uscat, degeaba,
i96nds
Eu zic sa incerci la dezmembrari - acolo nu are cum sa fie asa scumpa o conducta... Cat despre schimbat, nu imi dau seama de te descurci singur sau tb sa mergi la service. Citeste intai bine manualul, cei din service nu prea au obiceiul sa il citeasca...
edy99
se sudeaza la cei ce repara frigidere sau radiatoare auto
Adrian Frigo
QUOTE(dj_sweat @ 1 May 2015, 18:08)
Din pacate a tinut cateva ore pana am virat maxim de volan in parcare, la maxim stanga sau dreapta presiunea ajunge la 80 atmosfere in conducta, asa scrie in manual, lipitura rezista la 180 de atmosfere dar degeaba, lipitura nu a cedat insa lichidul a trecut pe sub ea, intre teava si lipitura, e lipita de jur imprejur, doua straturi, lasata 5 zile la uscat, degeaba,
*



Lipitura plastică nu are cum să reziste orice i-ai face! sad.gif

QUOTE(edy99 @ 2 May 2015, 01:09)
se sudeaza la cei ce repara frigidere sau radiatoare auto
*



Dacă vrea îl pot ajuta.... smile.gif
velceani
ce conducta iti trebuie?
am eu SH...
Adrian Frigo
QUOTE(Chelariu Adrian @ 2 May 2015, 01:35)

Dacă vrea îl pot ajuta.... smile.gif


Adică la sudură m-am referit....
cgc64
eu am sudat acum 4 ani conducta de inalte de la servo si pana in prezent nu am avut probleme.mergeti la un mecanic care are autogen si sa o sudeze.conducta costa scump si nu se merita.iesiti mult mai ieftin.nu incercati cu solutii de lipit sau cu mansone,ca nu tine.presiunea este de 2 bari.

3 May 2015, 06:33:
aceasta e conducta mea lipita

3 May 2015, 06:38:
a doua imagine
CIPTUNING
Filtru de ulei pe coloana de retur a servodirectiei a pus cineva? Precizez ca masina nu a venit cu asa ceva din fabrica, dar am tot vazut piesa asta in oferta magazinelor online, la sectiunea solenza, si nu cred ca s-a m-ai discutat despre asta.
Pareri pro sau contra?
bogdanmardare
Daca imi amintesc bine de cand am umblat ca sa schimb lichidul de servo, exista filtru in rezervor (in cilindrul negru). Atentie la re-asezarea cilindrului negru daca umblati pe acolo ca sa curatati. De asemenea, rezervorul este construit in asa fel incat separa si decanteaza particulele din uleiul de servo ce vine pe retur. Ca idee, pe furtunul de retur se poate intercala filtru, presiunea este mica.
CIPTUNING
Am si eu o intrebare la cei care au trecut prin asa ceva: cum vireaza o solenza dotata cu servodirectie dar cu avand pompa decuplata? Se conduce mai greu decat una fara servodirectie? Ma gandesc ca poate merge mai greu dar totusi nu ar fi imposibil de condus cu putina grija in plus si virand doar dupa punerea in miscare. Multumesc.
donlucyan
Vireaza exact la fel ca una fara servo directie.
cosstti
Se poate circula si cu pompa de servodirectie decuplata.
Vei avea nevoie de un efort in plus in parcare, in rest este ok.
Vei mai avea o surpriza placuta la drum intins, directia se intareste datorita efectului giroscopic al rotilor.
gotronic
Am scurgeri de ulei la caseta de directie (cu servo), undeva pe sus la cuplarea cu volanul. La service Dacia au zis ca ei nu se ocupa cu reparatul (un simering probabil), ca nu sunt piese de schimb pentru ele. Stie cineva daca se mai repara? In afara de pierderi de ulei, merge foarte bine, doar ca trebuie sa completeza o data sau de mai multe ori pe an (din ce in ce mai des). sad.gif
DrV
Salutare.

https://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=198525&st=450

Postul 478. Eu de atunci, fix un an, nu am mai avut probleme.

Ar mai fi in târgoviște, trami, pe care multa lume i-a lăudat din ce am tot citit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.