Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: subwoofer
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
AR-18-MOS
Decat tub, mai bine incinta.
Magnat-ul acela in incinta, e ceva de el, dar depinde de amplificare si de HU.
andr3y_yoo
pot sa pun subwooferu daca am casetofonu' asta http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_MP3/SONY/CDX-GT20/
AR-18-MOS
Nu scrie ca ar avea iesire pentru subwoofer ... unsure.gif
andr3y_yoo
asta e bun pt subwoofer?
http://www.sony.ro/product/ica-in-car-cd-r...p3-cd/cdx-gt310
andr3y_yoo
QUOTE(AR-18-MOS @ 22 Dec 2008, 19:50)

cam scumpute dar merge blush.gif
ultimu are iesire??ala de 2v?? radmasa.gif
AR-18-MOS
Care o amplifici. wink.gif
andr3y_yoo
da biggrin.gif

23 Dec 2008, 10:59:
e mai bun un sub in cutie sau in tub?
recomandatimi si mie un sub bunicel (nu prea scump)

23 Dec 2008, 11:02:
ce ziceti de asta http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a.../B30_Bass_Pack/ e cu tot cu fire amplificator....merita investitia?
AR-18-MOS
Este destul de bunicel, dar numai tu stii daca merita. smile.gif
deconectat
@AR-18-MOS: care-i diferenta dintre unul in cutie si unul in tub?
AR-18-MOS
Diferenta consta in calitatea sunetului.
La tub, sunetul este mai "tare" dar calitatea este slaba, este bun daca vrei sa auda vecinii de strada ca tu ai bass, dar fara sa inteleaga nimic.
La "cutie", necesita amplificare mai buna, sunetul este mai pronuntat, coboara mai jos in frecventa, iar calitatea este mult imbunatatita fata de tub.
curentat
pachetul e super se aude binisor...problema e urmatoarea ....ar trebui sa ai antifonat portbagajul sa se auda bine afara smile.gif daca asta doresti in rest se aude supeeer
Slick
Salut !
Astazi mi-am montat un subwoofer blaupunkt in genul asta : http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a.../GTb_1200_MkII/ , nu mai tin minte exact modelul si o statie blaupunkt gta 280 . Sunt legate la un mp3 sony CDX-GT310 pe care il am de vre-o 2 ani si care este excelent !
Subwooferul se potriveste perfect in portbagaj, vine paralel cu bancheta, si a fost destul de ieftin.
koolshen
Am un prieten care are acelasi subwoofer si se aude excelent si a costat destul de putin . la luat la pachet subwoofer + statie + cabluri din domo
andr3y_yoo
QUOTE(Slick @ 23 Dec 2008, 14:10)
Salut !
Astazi mi-am montat un subwoofer blaupunkt in genul asta : http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere_a.../GTb_1200_MkII/ , nu mai tin minte exact modelul si o statie blaupunkt gta 280 . Sunt legate la un mp3 sony CDX-GT310 pe care il am de vre-o 2 ani si care este excelent !
Subwooferul se potriveste perfect in portbagaj, vine paralel cu bancheta, si a fost destul de ieftin.
*



de unde l-ai luat si cat a fost??? vreau si yo sad.gif
QUOTE(koolshen @ 23 Dec 2008, 14:50)
Am un prieten care are acelasi subwoofer si se aude excelent si a costat destul de putin . la luat la pachet subwoofer + statie + cabluri din domo
*


cat de putin?
deconectat
QUOTE(AR-18-MOS @ 23 Dec 2008, 14:45)
Diferenta consta in calitatea sunetului.
La tub, sunetul este mai "tare" dar calitatea este slaba, este bun daca vrei sa auda vecinii de strada ca tu ai bass, dar fara sa inteleaga nimic.
La "cutie", necesita amplificare mai buna, sunetul este mai pronuntat, coboara mai jos in frecventa, iar calitatea este mult imbunatatita fata de tub.
*


Asta in ce film ai vazut-o?
Daca imi explici si de ce conteaza forma cutiei; de preferinta separat pentru incinte inchise, bass reflex si bandpass. Eventual argumenteaza cu ceva formule.

Daca e calculata bine cutia, o sa sune bine, indiferent daca e tub, cub, sau orice chestie care iti incape in spoatiul pe care-l ai.
curentat
dar subwooferul e aiurea nu suna bine cel facut de blaukpunt mai bine tiai lua un magnat sau jbl
andr3y_yoo
QUOTE(curentat @ 23 Dec 2008, 16:38)
dar subwooferul e aiurea nu suna bine cel facut de blaukpunt mai bine tiai lua un magnat sau jbl
*


u ai?
de care ?
poze
AR-18-MOS
QUOTE(deconectat @ 23 Dec 2008, 15:56)
Asta in ce film ai vazut-o?
Daca imi explici si de ce conteaza forma cutiei;
*


Conteaza, pentru ca incinta ideala nu trebuie sa aiba pereti paraleli, si nici imbinari cu unghiuri pronuntate. De aici, ar rezulta ca incinta de tip cub; trapez etc, nu e asa buna dar, incintele de tip tub sunt construite din materiale cu rigiditate foarte scazuta ceea ce afecteaza performantele si calitatea sunetului pentru ca nu permit acordajul la frecvente joase, iar "raspunsul" este slab. Asta inseamna ca incinta va avea un sunet fara definitie si fara caldura, lasand impresia de aglomerare si rezonanta excesiva.
QUOTE
de preferinta separat pentru incinte inchise, bass reflex si bandpass.

1. Incinta inchisa e foarte buna in masini hatchback, cu o calitate a sunetului ridicata, un raspuns liniar, dar cu un raspuns in frecventa mai inalt (nu coboara atat de jos ca si vented/bandpass) si un SPL in medie cu 3 dB mai mic decat celelalte tipuri.
2. Incinta vented(tip bass reflex), are avantajului unei presiuni acustice mai mari, precum si a unui raspuns in frecventa mai jos decat cea inchisa, datorate portului, ce lucreaza asemeni unui al doilea difuzor.
3. Incinta bandpass este constituita, de fapt, din 2 incinte, una in fata difuzorului si una in spatele lui.Incinta din fata difuzorului actioneaza precum un filtru si limiteaza latima de banda, crescand SPL-ul. Este bun pentru sedan-uri.
Pentru formule, apeleaza la experti. wink.gif

QUOTE(deconectat @ 23 Dec 2008, 15:56)
Asta in ce film ai vazut-o?
*


Excelenta argumentare!!
bolidu
Mai vrei subwoofer ? Am o linie Magnat ... Pm me !
andr3y_yoo
am gasit unu ca a lu urs in targ la 600 roni sub + amp + fire +hi/low + motantaj dar am ales sa imi iau praguri prelungiri cotiera pozitii albastre eleronsuporti numar...am dat 330 roni pe toate;) si mai am 280 roni disponibili si nush ce sa imi iau blush.gif (adica se sa aleg ca de luat vreau multe)
BoboM
QUOTE(andr3y_yoo @ 23 Dec 2008, 15:34)
cat de putin?
*




550 ron cool.gif
andr3y_yoo
QUOTE(BoboM @ 14 Jan 2009, 01:48)
550 ron  cool.gif
*


cu tot ce am zis eu?
QUOTE
sub + amp + fire +hi/low + motantaj
BoboM
220 Sub + 200 amplificator + 80 fire + 50 montaj

De filtru hi/low nu am avut nevoie deoarece amveam intrare rca pe cd-player smile.gif
andr3y_yoo
QUOTE(BoboM @ 14 Jan 2009, 20:34)
220 Sub + 200 amplificator + 80 fire + 50 montaj

De filtru hi/low nu am avut nevoie deoarece amveam intrare rca pe cd-player  smile.gif
*


da mersi asa il luam si eu cu 550 fara hi/low
ursu_83
pana la urma te-ai hotarat de care sa iti iei???nu stiu da ai vazut pozele de la mine,le mai atasez odata...E Magnat b30 si amplificatorul tot magnat edition two....se aude neasteptat de bine si nu e nici pe departe scump....

15 Jan 2009, 09:19:
cam asa arata:d
andr3y_yoo
QUOTE(ursu_83 @ 15 Jan 2009, 09:17)
pana la urma te-ai hotarat de care sa iti iei???nu stiu da ai vazut pozele de la mine,le mai atasez odata...E Magnat b30 si amplificatorul tot magnat edition two....se aude neasteptat de bine si nu e nici pe departe scump....

<span class='edit'>15 Jan 2009, 09:19:</span>
cam asa arata:d
*


da man era exact ca al tau
si da am vazut pozele dry.gif
l-ai luat din targ?? icon_mrgreen.gif
andr3y_yoo
QUOTE(alinushy @ 15 Jan 2009, 11:29)

dute tare ca numai ampl e 470 si ceva roni sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.