Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imi arunca busonul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
85-MPd
Am si eu o problema... neobisnuind sa ridic capota ca sa ma uit la motor observ intr-o dimineata dupa ce scot masina din garaj pete de ulei.. am ridicat capota si am observat ca tot motorul era plin de ulei si busonul lipsea... m.am dus la un vecin mecanic care nu prea a stiut ce sa imi spuna... mentionez ca motorul este segmentat de curand si merg cu GPL pana acum mi.a aruncat de 8 ori busonul si pana acum am fost nevoit sa cumpar cam 12l ulei si 6 busoane.. m.a invatat vanzatoarea la magazin.
Ov
1. ai infundat furtunul de la recuperare vapori ulei
2. scapa compresie intr-o veselie

cel mai probabil 1.

nu cumva furtunul din capacul de tacheti l-ai "uitat" scos sub masina. Poate a facut dop de gheata si s-a infundat, sau poate dublura capacului de tacheti e infundata.

bune erau dom'le busoanele alea de 1300 care se insurubau, acolo chiar n-avea cum sa zboare (decat capacu' de la tacheti cu totu')
axel
QUOTE(85-MPd @ 7 Feb 2005, 21:07)
Am si eu o problema... neobisnuind sa ridic capota ca sa ma uit la motor observ intr-o dimineata dupa ce scot masina din garaj pete de ulei.. am ridicat capota si am observat ca tot motorul era plin de ulei si busonul lipsea... m.am dus la un vecin mecanic care nu prea a stiut ce sa imi spuna... mentionez ca motorul este segmentat de curand si merg cu GPL pana acum mi.a aruncat de 8 ori busonul si pana acum am fost nevoit sa cumpar cam 12l ulei si 6 busoane.. m.a invatat vanzatoarea la magazin.
*


vezi ca se poate sa ai furtunul care iese din capacul de la culbutori infundat.eu asa am patit
Ov
oricum, topicul asta a aterizat la Probleme Tehnice ....

nu stiu de ce dar am impresia ca oricum s-a mai discutat
ydaniel
la o nova avea aceesi pb...era infundata recuperarea de ulei!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.