Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: eleron supernova
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Piese auto - Dacia SuperNova
sergiu-iulian
care stiti cam cate kilograme are un eleron original(din fabrica)de supernova.am si eu o supernova confort si vreau sami cumpar unul original.se monteaza greu pe masina?ma refer la eleronul original.as vrea niste sfaturi,daca se poate,din partea voastra.
mersi anticipat
djasu82
pe frigul asta nu se merita sa montezi asa ceva brrrr tongue.gif
sergiu-iulian
pai ori ma duc la un service autorizat,ori la vreun mecanic de cartier.dar pe mine mar intersa daca se monteaza greu,si aproximatic cate kilograme are
Maskatu
Da ce ma rog conteaza cate kilograme are??? blink.gif blink.gif Nu cred ca a stat nimeni sa il cantareasca. Este destul de usor ca nu e fabricat din materiale grele. e din fibra de sticla cred sau ceva de genul. Si cat de greu crezi ca se poate monta? Trebuie sa dai 3 gauri, mai greu e cu pozitionarea si strangerea suruburilor pe interiorul hayonului.
djasu82
voua va place asa ceva ? mie sa nu te trezesticu apa in porbagaj biggrin.gif Sergiu ce niaba ai pus si tu intrebarea cate kg are are maxim 500 de grame :Dsau tie frica ca se deformeaza haionul tongue.gif
Relu_GTT
Eu mi-as face un eleron ceva mai frumos si mai finut ca ala original mi se pare urat
SYL
QUOTE(Maskatu @ 28 Dec 2008, 19:52)
Este destul de usor ca nu e fabricat din materiale grele. e din fibra de sticla cred sau ceva de genul. Si cat de greu crezi ca se poate monta? Trebuie sa dai 3 gauri, mai greu e cu pozitionarea si strangerea suruburilor pe interiorul hayonului.

Nu e din fibra de sticla, ci din spuma(probabil poliuretanica)... wacko.gif
Pt montaj se dau 5 gauri, nu 3...cate 2 pe laterale(pentru prindere cu suruburi) si una pe mijloc(pt firele de la stopul de frana)..


QUOTE(djasu82 @ 28 Dec 2008, 20:01)
Sergiu ce niaba ai pus si tu intrebarea cate kg are are maxim 500 de grame

Stai tu linistit ca are cateva kilograme, in niciun caz juma' de kg ca doar nu atat de usor ca o stica de 0.5l de apa/suc. radmasa.gif
djasu82
si totusi ceconteaza kg ? biggrin.gif am dat si eu cu presupusul aici ce naiba ... ca nu e haionul din hartie biggrin.gif
dr_mKe
Pai pentru unii conteaza, alaturi de forta de apasare aerodinamica pe care cica ar produce-o radmasa.gif La fel cum unii nu au alta grija decat sa faca unul mai "frumos" radmasa.gif
djasu82
Dr_mKe iar ne aduci aminte biggrin.gif care spunea cu fortade apasare ? stiu ca era scris pe aici pe undeva tongue.gif
Maskatu
a bine 5 gauri si spuma biggrin.gif Daca dai cu silicon de jur imprejurul gaurii proaspat date in hayon , nu mai sunt sanse sa curga, eventual pui si pe surub si mai pui si o garnitura ceva.
djasu82
ma invatati la prosti si ma pomenesc si eu cu o aripa pe masina biggrin.gif sper sa nu-mi iau zborul .... ca de presat nu prea vad eu sa preseze acel eleron .
SYL
QUOTE(Maskatu @ 29 Dec 2008, 14:20)
a bine 5 gauri si spuma biggrin.gif Daca dai cu silicon de jur imprejurul gaurii proaspat date in hayon , nu mai sunt sanse sa curga, eventual pui si pe surub si mai pui si o garnitura ceva.
*




Cand mi-au montat eleronul la Nova (luasem eleron de origine de DSN si l-am montat in service Dacia) mi-au dat cu mastic din acela negru de jurimprejurul la fiecare din cele 3 "piciore" ale eleronului, si nu am avut nicio pb, sa imi intre apa in portbagaj.
Maskatu
@Syl, asa ziceam si eu sa puna silicon de jur imprejur si sansele sa curga apa in interior sunt mici , si daca curge ce? doar e super nova radmasa.gif
@djasu: Nu stii tu asule, eleronul la super nova are un rol foarte important, tine masina lipita de pamant la viteze foarte mari, si in caz de primejdie , poti apasa butonul eject ca sa te catapultezi si sa scapi nevatamat radmasa.gif radmasa.gif
djasu82
ma lesi biggrin.gif:D fie atent daca erau doua suprapuse la un unghi si distantate asa da a si sa fie comandate cand prinzi viteza daca mai ai si pe unde tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.