Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: explozie toba intermediara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
al1n
in mers a inceput sa imi joace turometrul si sa mearga masina ca incecata, oprinduse motoru de mai multe ori.cand iam mai dat odata la cheie a explodata toba intermediara.am schimbat toba intermediara si a mers f bine.astazi dupa vreo 7-8 km de mers sa inceput sa imi faca aceeasi faza-joc la turometru si mers in shuturi pana ce sa oprit motoru.nu iam mai dat la cheie ca sa nu mi se intample iar sa explodeze toba. AJUTATIMA cu ceva idei, sa fie infundata toba finala, probleme la delcou pt jocul turometruli, carburatoru, evacuarea???
br17rfg
pune mana pe bobina de inductie si vezi daca frige dupa ce mergi cu ea 7 km cum zici tu....
mai mult ca sigur de la aia este....
sosta
Salut!
Aceeasi problema am avut si eu exceptand spartul tobei (pentru ca deja era sparta). Dupa 5-10 min. de functionare incepea sa mearga neregulat, nu mergea la relanti, daca tineam acceleratia apasata constant acul turometrului se misca haotic (cand 5000 rpm cand 0), dadea rateuri. Problema a fost rezolvata prin schimbarea condensatorului de pe delco. E bine sa schimbi si platina pentru ca atunci cand se duce condensatorul se inegreste si platina (la mine era neagra).
Succes!
al1n
ms de informatii. acu ma duc sa vad ce ii fac sa o aduc acasa ca deja mo innebunit masina asta. biggrin.gif

30 Dec 2008, 14:09:
am verificat bobina si nu are nimic, am curatat bujiile numai ca 2 erau negre si celelalte erau galbui, am schimbat condensatoru, reglaj la platina si avansu marit.
asa a mers fara joc in turometru dar cu shocu tras putin pt ca am observat ca daca o acceleram dadea sa se inece.

djasu82
pai daca se ineaca cauze pot fi aprinderea deficitara , reglajul prost la culbutori sau nu vine benzina in cilindri aici probleme dereglaj la plutitorul din camaera de nivel constant CNC adica probleme in carbelitor tongue.gif
al1n
nau fost decat bujiile de vina...

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.