Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se usuca bujiile
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Sir_Alex
Am vazut asta la un mecanic. Ca se le curete le-a pus pe aragaz. Cum se pun? Aveti idee? Cu electrodul lateral?
ydaniel
da deci le ti cu un patent de vf electrodului si ai grija sa arzi doar partea care sta in cilindru nu si portelanul sa nu-l deteriorezi
SOR
la curatare dupa ardere se poate folosi o perie de sarma? am inteles ca dauneaza...
Sir_Alex
QUOTE(ydaniel @ 9 Feb 2005, 09:35)
da deci le ti cu un patent de vf electrodului si ai grija sa arzi doar partea care sta in cilindru nu si portelanul sa nu-l deteriorezi
*

Deci o bag cu electrodul lateral la foc mic...cam cat o tin?
Merci.
diaconuliviu
QUOTE(SOR @ 9 Feb 2005, 09:41)
la curatare dupa ardere se poate folosi o perie de sarma? am inteles ca dauneaza...
*

Orice material abraziv dauneaza cind atinge portelanul pentru ca prin zgirieturi se produc "amorse" de descarcare parazita-adica scinteia se va produce si/numai in zona zgiriata;ceva cam ca la un capac de delco fisurat.
Bujiile se ard dar grija sa fie incalzire progresiva (pericol de fisura portelan) si nu pina la rosu; curatarea e mai bine s-o faci in solutii de curatare;o sa caut acasa in carti cu ce se curata.
Personal nu le ard, doar le schimb (asta si pentru ca la mine arderea e buna si cind se colmateaza puternic, e si electrodul central consumat); mai curat periodic acea calamina roscata cu atentie sa nu zgirii izolatorul.
GeorgeB
pana se usuca . nu prea mult .
Sir_Alex
QUOTE(SOR @ 9 Feb 2005, 09:41)
*

Am vazut ca mecanicii folosesc perie de sarma. Nu folosi smirghel...
Sir_Alex
QUOTE(diaconuliviu @ 9 Feb 2005, 09:48)
Orice material abraziv dauneaza cind atinge portelanul pentru ca prin zgirieturi se produc "amorse" de descarcare parazita-adica scinteia se va produce si/numai in zona zgiriata;ceva cam ca la un capac de delco fisurat.
Bujiile se ard dar grija sa fie incalzire progresiva (pericol de fisura portelan) si nu pina la rosu; curatarea e mai bine s-o faci in solutii de curatare;o sa  caut acasa in carti cu ce se curata.
Personal nu le ard, doar le schimb (asta si pentru ca la mine arderea e buna si cind se colmateaza puternic, e si electrodul central consumat); mai curat periodic acea calamina roscata cu atentie sa nu zgirii izolatorul.
*

E, vezi tu, la mine dupa un mers deja sunt "afumate".
diaconuliviu
QUOTE(Sir_Alex @ 9 Feb 2005, 09:52)
E, vezi tu, la mine dupa un mers deja sunt "afumate".
*

Ei.. dupa drum scurt, in oras, cu relanti mai mult e normal.
Daca nu-s afumate ci pline de zgura, ulei si altele atunci se schimba povestea-set motor cu probleme, amestec bogat, aprindere defectuoasa..
Revin .. pentru incalzire nu folosi aragazul; mai bun e un resou electric pe care pui bujiile (cu grija sa nu faci scurt) si apoi il alimentezi-incalzirea se face "impreuna"-deci lent; pe aragaz exista un punct de soc termic..
Sir_Alex
QUOTE(diaconuliviu @ 9 Feb 2005, 10:19)
Ei.. dupa drum scurt, in oras, cu relanti mai mult e normal.
Daca nu-s afumate ci pline de zgura, ulei si altele atunci se schimba povestea-set motor cu probleme, amestec bogat, aprindere defectuoasa..
Revin .. pentru incalzire nu folosi aragazul; mai bun e un resou electric pe care pui bujiile (cu grija sa nu faci scurt) si apoi il alimentezi-incalzirea se face "impreuna"-deci lent; pe aragaz exista un punct de soc termic..
*

Dar daca le ard putin la bricheta, nu se usuca? Sau daca le tin pe calorifer o noapte...
Sir_Alex
Nu m-as risca sa le pun pe aragaz ca nu ma pricep. Si nici nu mai am bani acum de inca un set de bujii. Am doua seturi, asta care s-a innecat are 5-6 zile. Si nu am mers decat de doua ori cu ele.
diaconuliviu
QUOTE(Sir_Alex @ 9 Feb 2005, 10:28)
Nu m-as risca sa le pun pe aragaz ca nu ma pricep. Si nici nu mai am bani acum de inca un set de bujii. Am doua seturi, asta care s-a innecat are 5-6 zile. Si nu am mers decat de doua ori cu ele.
*

Pai la tine daca se ineaca MOTORUL, nu bujiile-alea doar se umezesc, ai amestec bogat. Vezi nivelul in camera de nivel, canalizatiile de aer, plutitorul, supapa ac, filtrul de aer; daca circuli cu socul tras vezi si reglajul timoneriei lui.
Si vezi si daca aprinderea e in regula-daca scinteia e slaba poate aprinde "una din trei" si se pot umezi.
Da, se usuca si pe calorifer o noapte dar stai cu miros de benzina in camera? Ca ala iese in mai multe zile complet. Incalzirea pe resou se faca SI pentru curatare.
Sir_Alex
Daca la usuc la bricheta nu e ok? Ca flacara aia are putere calorica mica.
Ciumonk
Nu la bricheta nu e OK.....Si eu bujiile de la Mobra le tineam intr-un fel de diluant(am uitat cum ii spune) si apoi le incalzeam pe aragaz sau resou electric.......pana nu mai ardea nimic de pe ele......
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.