Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme: Motorasul pentru apa de parbriz
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bylexus
Buna tuturor.
Am si eu o problema cu masina mea -Dacia 1310L- pe care o am de circa 1 luna.
Nu-mi stropeste apa pe parbriz la actionarea clamei pentru stropire.Am desfacut azi borcanul, parea totul in regula.Avea apa la jumatate + ,dar in schimb cand actionam butonul pentru stropire nu se misca nimic la motoras.Nu stiu cum trebuie sa functioneze pe acolo.Care ar putea fi problema?!Motorasul sau oare este ceva infundat?!
Sunt incepator.Doar 18 ani si de abia de o luna cu permis.
Mr_Devil83
Motor cu periile gata sau cablaj intrerupt ori maneta stergatorului terminata.

Ia si tu un aparat de masura si verifica.
bylexus
Ok.Multumesc mult de ajutor.
Maine, -daca este deschis- cumpar un alt motoras si revin daca mai am probleme. blush.gif
loganfan2008
desfa firele de la motoras si pune-le pe un bec (de 12V) in timp ce un prieten actioneaza maneta de la stergatoare... este posibil sa nu-ti ajunga curent acolo
ddh_73
Loveste de cateva ori motorasul cu o surubelnita. Poate nu trebuie sa cumperi unul nou.
neajiji
Se strica foarte usor mizeria aia de motoras, eu am renuntat sa-l mai cumpar de nou. Mai bine iau unul de la remat ca tot ca unul nou tine. Daca reusesti fa rost de un motoras de la o straineza ceva.
virusssp
ar putea fi si de la inghetarea solutiei pe traseu... la mine asta a fost problema, aveam solutie de slaba calitate, poate cu apa si a inghetat... pompa suna dar nu stropeste... daca te afli in situatia asta incearca sa fortezi un jet de apa calda prin furtun cu o seringa si se va dezgheta...apoi, imediat pui solutie de iarna...
alin_xyk
LA mine se invartea motorasul, dar nu stropea. Si problema a fost ca tragea aer si se dezamorsa. Nu aveam ce sa-i fac, ca oricum sunt proaste. Asa ca am facut rost de un motoras de Aro. Si sunt foarte multumit. E mult mai bine lucrat. Si nu curge pe nicaieri. Plus ca are un debit mai mare.
floryyn
QUOTE(alin_xyk @ 4 Jan 2009, 10:02)
LA mine se invartea  motorasul, dar nu stropea. Si problema a fost ca tragea aer si se dezamorsa. Nu aveam ce sa-i fac, ca oricum sunt proaste. Asa ca am facut rost de un motoras de Aro. Si sunt foarte multumit. E mult mai bine lucrat. Si nu curge pe nicaieri. Plus ca are un debit mai mare.
*



La mine merge motorașul, bâzâie, se strofoacă, dar nu stropește. Și asta după ce astă vară am umblat pe la tuburile alea. Dacă problema e de la aer, cum se amorsează iar motorașul? sad.gif Scuzați cunoștințele mele de hidraulică... rolleyes.gif
tzepesch
daca-s d-alea de Electroarges negre cu o tabla argintie da cu ele dupa caini!!!! sunt ultimile jeguri.

daca gasesti la dezm. motorase nemtzesti! erau unele care erau cu rezervor cu tot. se prindeau de el cu o clema.. sunt bisens. arunca jet oricum ai cupla firele. partea proasta e ca tre sa cam ai vasu plin... trebuie amorsate sau il pui mai jos decat vasul. dar nu se blocheaza, nu se arde, nu nimic. bomboana. eu il am de o dacie de 15 ani si merge boboc.
renotgo
QUOTE(floryyn @ 5 Jan 2009, 10:00)
La mine merge motorașul, bâzâie, se strofoacă, dar nu stropește. Și asta după ce astă vară am umblat pe la tuburile alea. Dacă problema e de la aer, cum se amorsează iar motorașul?  sad.gif Scuzați cunoștințele mele de hidraulică... rolleyes.gif
*


La motorasul tau este o simpla problema si anume ,axul nu mai antreneaza paletii pompei .Se desface capacul ,se scoate "chestia" din cauciuc cu paleti ,se cauta un bold ,se strapunge "chestia" cu atentie (dintr-o parte in alta) ,se taie capatul cu grija si se monteaza "chestia" la loc ,boldul fiind pe post de "bolt" ce intra in lacasul axului .Atentie la strangere ,"chestia" trebuie sa se miste in sensul in care a fost inainte de demontare .Se face proba cu doua fire legate direct la baterie .Daca nu functioneaza ,exista posibilitatea unei strangeri prea puternice a celor 4 suruburi .Dupa reparatie va garantez ca motorasul va functiona muult si bine .Atentie la garniturile de etansare ! Toata "operatia" dureaza cam 15 minute .
kog
QUOTE(tzepesch @ 5 Jan 2009, 11:35)
daca-s d-alea de Electroarges negre cu o tabla argintie da cu ele dupa caini!!!! sunt ultimile jeguri.
*



radmasa.gif radmasa.gif cand am zis ca am spart doua cu ciocanul ati zis ca nu vreau sa le repar... Eu am cumparat unul cu vreo 14 lei nu 40 cat era ala de electroarges. Am pus poza undeva cu el, e modelul mic pentru dacia 1300. Sunt foarte multumit de el, arunca apa pana pe luneta daca nu reglez diuzele. Si acum surpriza... motorasul ala e ASAM, cred ca singura piesa asam de care sunt multumit. Merge de 2 ani fara nici o problema
teroristu03
si eu am acut problema cu motorasul, s-a oprit dintr-o data si nu a mai mers. primea curent deci maneta era buna, dar nu mergea. am zis sa iau altu, cred ca ala care il aveam era cel original.
am cumparat un stift de 15 lei din autovitan, care invarte de parca vrea sa-si ia zboru da nu arunca nici un strop. nici nu trage, am vazut eu pe furtunul pe care trage ca apa doar se misca mai putin de 1 cm spre pompa, si ramane asa. nu are putere sa traga apa la el, nici atat sa mai si arunce. sad.gif
floryyn
QUOTE(renotgo @ 5 Jan 2009, 11:58)
La motorasul tau este o simpla problema si anume ,axul nu mai antreneaza paletii pompei .Se desface capacul ,se scoate "chestia" din cauciuc cu paleti ,se cauta un bold ,se strapunge "chestia" cu atentie (dintr-o parte in alta) ,se taie capatul cu grija si se monteaza "chestia" la loc ,boldul fiind pe post de "bolt" ce intra in lacasul axului .Atentie la strangere ,"chestia" trebuie sa se miste in sensul in care a fost inainte de demontare .Se face proba cu doua fire legate direct la baterie .Daca nu functioneaza ,exista posibilitatea unei strangeri prea puternice a celor 4 suruburi .Dupa reparatie va garantez ca motorasul va functiona muult si bine .Atentie la garniturile de etansare ! Toata "operatia" dureaza cam 15 minute .
*



Mersi de ajutor! Mâine încerc figura, sper să fie ok.
Executron
Aici s-a mai discutat smile.gif

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ecutron+motoras

Inca nu am gasit un model care sa-mi placa dry.gif Caut modelul pe care l-a mentionat kog dar numai Electroarges am gasit pe masini...
renotgo
QUOTE(floryyn @ 5 Jan 2009, 19:03)
Mersi de ajutor! Mâine încerc figura, sper să fie ok.
*


salut.gif
bylexus
Azi am schimbat motorasul.Motorasul acum se invarte dar o "ghiuza" din aia ce trebe sa stropeasca; nu stropeste deloc doar se umezeste si curge picur cu picur.
Cealalta "ghiuza" stropeste ok.
Ce pot sa fac in situatia data?Cum o pot desfunda, "aerisii" mica instalatie?
neajiji
in primul rand sa fie furtunelul ok care ajunge la duza (asa se numeste), in caz afirmativ atunci mai mult ca sigur e infundata duza si o desfunzi cu un bold sau un ac de cusut subtire.
bylexus
QUOTE(neajiji @ 6 Jan 2009, 22:25)
in primul rand sa fie furtunelul ok care ajunge la duza (asa se numeste), in caz afirmativ atunci mai mult ca sigur e infundata duza si o desfunzi cu un bold sau un ac de cusut subtire.
*



Noua ardelenilor, ne place sa zicem "ghiuza" smile.gif) Nu crezi ca suna mai frumos pentru un daciot cu vultur albastru pe luneta? (aici ma refer la mine)

ok.Ms de raspuns.
smile.gif
neajiji
Daca tot nu merge cum ti-am zis, inlocuieste furtunasele cu duze cu tot ca-s ieftine (4lei tot setul)
Tot ardealu-i fruncea! aici vorbeste jumatatea de ardelean din mine laugh.gif
Mr_Devil83
daca ai diuze de 1300, de alea metalice cromatice ar fi bine sa le pastrezi, au supape in ele. Alea de is 4lei setul, sunt de plastic si nici nu stiu ce e aia supapa si nici nu pulverizeaza prea bine.
bylexus
Sunt greu de schimbat? sad.gif Am din astea din plastic... Ce trebuie sa dau jos ca sa le schimb?!
bylexus
Nu vrea nimeni sa-mi spuna cum sa le schimb?! sad.gif((
kog
pai nu e greu. Desfaci panoul de aerisire de sub parbriz scoti diuzele din el, il lasi deoparte, scoti furtunele care vin de la pompita, le bagi pe cele noi tot pe unde au fost si cele vechi, prinzi diuzele in panoul de aerisire, il pui la loc si gata. Nue problema de fizica nucleara... te descurci. Io in 10 minute am inlocuit tot.

Bafta
bylexus
Unde se gaseste panoul ?! Sub bord sau sub capota?
deconectat
Bucata de tabla pe care sunt fixate diuzele are 4 suruburi in colturi. Le desfaci si dupa aia te prinzi tu.
bylexus
QUOTE(deconectat @ 8 Jan 2009, 20:43)
Bucata de tabla pe care sunt fixate diuzele are 4 suruburi in colturi. Le desfaci si dupa aia te prinzi tu.
*



Bun.Acuma mi-am dat seama.Ms mult pentru ajutor.
bylexus
QUOTE(deconectat @ 8 Jan 2009, 20:43)
Bucata de tabla pe care sunt fixate diuzele are 4 suruburi in colturi. Le desfaci si dupa aia te prinzi tu.
*



Am rezolvat azi problema.As mai avea o intrebare.Dupa ce am montat diuzele... sprituia putin cam jos... cum as putea sa ridic jetul de apa sa bata mai sus pe parbriz fara sa ridic diuza din tabla?! Are ceva reglaj mai ciudat care se poate face ca sa stropeasca mai sus?!
Ms de ajutor.
tester
cu un ac sau agrafa bagat usurel in duza si le reglezi cum vrei tu.
bylexus
QUOTE(tester @ 9 Jan 2009, 21:45)
cu un ac sau agrafa bagat usurel in duza si le reglezi cum vrei tu.
*



ok. ms. maine incercam smile.gif
Executron
Pana la urma am luat unu de la dezmembrari cu 8 RON, tot de pe Nova tot Electroarges si merge f.f. bine momentan (fata de cel vechi care acum realizez ca de un an facea fitze). Sper sa reziste cat de cat smile.gif
klausy78
Se cunoaste ca bylexus este incepator daca nu stie cum se regleaza duzele . Si eu am schimbat trei motorase ,acum am unu de vre-un an si e ok ,insa si eu am patit-o cu penultimul motoras (nu-i mai mergeau palele insa el se auzea bazaind) .Am schimbat toata instalatia de stropit parbrizul .Tot din cauza motorasului am fortat maneta de la stergator care s-a rupt ,am cumparat una noua,iar azi dimineata maneta noua a facut scurt .
Eu sunt mai nationalist dar cred ca am sa caut piese straine smile.gif .
baranga
ca regula generala: inainte sa cumparati motorase pentru spalatorul de parbriz il scoateti pe cel vechi si il bateti cu un patent pentru ca ele de obicei se gripeaza wink.gif
bylexus
Ok.
Multumesc pentru ajutor.
Am rezolvat totul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.