Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Crestere stabilitate Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
VanDiesel
cum nu am gasit nici un topic concret pe acest subiect ci doar discutii vagi si cum probabil multi sunt interesati de acest aspect propun sa il dezbatem in detaliu in acest topic in speranta ca va fi util multora...

nu zic ca ma pricep bine dar facem un brainstorming si tragem concluzii;
eu vreau sa imi cresc stabilitatea masinii cu

- jante 16" si anvelope 205/55/16 ; in felul asta nu apare nici diferenta intre vitezometru si viteza reala; m-ar fi interesat daca este cineva care ar anvelope de 215/55/16 sau 225/50/16 si daca ii bate in aripa;

- o alta varianta ar fi arcuri sport care coboara garda cu 3-4 cm; insa multi probabil nu vor sa renunte la comoditatea de a urca cu masina pe borduri sau de a merge cu ea la iarba verde si sa atinga cumva cu ea smile.gif

- auzisem si de niste bare stabilizatoare; aici daca se pricepe cineva si stie despre ce este vorba chiar as fi interesat sa aflu mai multe; unde se monteaza, unde gasim, preturi, recomandari.

slider2
topic care sa se numeasca "stabilitate logan" sau ceva de genul nu exista, dar legat de suspensie sport, jante si strut bar exista, deci nu ai cautat suficient.
legat de ideile tale, doar suspensia sport iti va imbunatati considerabil stabilitatea, celelalte mai putin. daca le faci pe toate 3 se va imbunatati foarte mult. exista mai multi posesori de logan, care sunt useri pe acest forum, cu primele 2 imbunatatiri. insa eu nu stiu pe nici unul care sa-si fi pus strut bar, doar user dsign am inteles ca vrea sa-si monteze un rollcage mai soft. tot el are suspensie sport si jante pe 17, daca vrei detalii vezi ca are topic la sectiunea "jurnal de bord". o sa vezi si cat l-a costat (foarte mult!!!).
GOLAN 91
La costat mult rotile nu suspensia in sine:).....
VanDiesel
da stiu smile.gif aprox 5000 roni; il stiu de pe loganclub ca am urmarit evolutia masinei lui smile.gif
dan.gutu
QUOTE(VanDiesel @ 3 Jan 2009, 15:37)
cum nu am gasit nici un topic concret pe acest subiect ci doar discutii vagi si cum probabil multi sunt interesati de acest aspect propun sa il dezbatem in detaliu in acest topic in speranta ca va fi util multora...

nu zic ca ma pricep bine dar facem un brainstorming si tragem concluzii;
eu vreau sa imi cresc stabilitatea masinii cu

- jante 16" si anvelope 205/55/16 ; in felul asta nu apare nici diferenta intre vitezometru si viteza reala; m-ar fi interesat daca este cineva care ar anvelope de 215/55/16 sau 225/50/16 si daca ii bate in aripa;

- o alta varianta ar fi arcuri sport care coboara garda cu 3-4 cm; insa multi probabil nu vor sa renunte la comoditatea de a urca cu masina pe borduri sau de a merge cu ea la iarba verde si sa atinga cumva cu ea smile.gif

- auzisem si de niste bare stabilizatoare; aici daca se pricepe cineva si stie despre ce este vorba chiar as fi interesat sa aflu mai multe; unde se monteaza, unde gasim, preturi, recomandari.
*

205/55/16 sunt cu 11mm mai mari decat 185/65/15,cum sa nu apara diferente la vitezometru.Daca vrei stabilitate cauta arcuri Eibach si amortizoare Bilstein sport,costa cam 1500 roni si vei fi mai mult decat multumit.Sa dai 5000 pe roti si la le pui pe un Logan, deja este prea mult,dar fiecare cu placerea lui.
ArtVandelay
cu 205/55/16 o sa ai mai mult decat iti arata vitezometrul, la 100 kmh o sa ai aprox 102, nu e mare diferenta
juristul2000
Si pe mine ma bate gandul sa iau suspensie sport dar poate ca totusi as vrea sa ma dau cu cineva care are sa vedem cat de tare se pierde comfortul in favoarea stabilitatii
slider2
QUOTE(GOLAN 91 @ 4 Jan 2009, 22:19)
La costat mult rotile nu suspensia in sine:).....
*


stiu ca rotile l-a costat 1000 de iepuroi, dar nici 1800 de roni suspensia nu mi se pare o suma asa chiar la indemana. daca ar reprezenta o suma modesta, ar fi mult mai multi useri care si-ar fi achizitionat.
klaus
Se inchide.
Exista topicuri pentru fiecare subiect, ce naiba...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.