Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Un far arde mai tare ca celalalt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bylexus
Imi poate explica si mie cineva de ce, Dacia mea, vede cu un "ochi" mai bine decat cu celalalt?Pot chiar sa spun ca, farul din dreapta abia ca lumineaza.Doar stanga ma tine pe traseu.Am schimbat halogenele(H4) intre ele... tot asa... tot partea din stanga lumineaza mai tare.
Ce sa fac?!
C@talin
ia vezi nu cumva celalata are oglinda obosita deteriorarata sau poate bate in copaci biggrin.gif
kog
verifica si tu firele de masa de la fa (negru) deobicei din cauza aia nu merge
tester
is reglate corect? e curat farul? cum se prezinta sigurantele pentru farul respecti? face doar pe faza scurta sau si pe faza lunga?
C@talin
uite ceva interesant patesc eu la tico radmasa.gif ca dau faza lunga sau scurta bate la fel laugh.gif am fost si pe dig unde e bezna totala orice faza am lumina bate la fel laugh.gif am si stat intentionat cu faza lunga la cativa si pe nici unu nul deranja smile.gif))
mihai0070
verifica masa deasta iti merge asa naspa tongue.gif
bylexus
QUOTE(kog @ 4 Jan 2009, 22:04)
verifica si tu firele de masa de la fa (negru) deobicei din cauza aia nu merge
*



Cum sa verific?!Le-am verificat ce am stiut.. au contact perfect!Care e firul de masa?

Sunt reglate bine.
badboy_marius
cate probleme am avut eu cu farurile...deci mai intai te uiti la becuri, daca sunt ok, contactele de la becuri, dupa desfa toti paucii care vin la masa pe aripa, curata bine de tot, daca e la fel, vezi si in spatele tabloului de sigurante cum sta treaba pe acolo, sigurantele sa nu fie oxidate, si cam asta e.
dar multe anomalii se trag de la masa...si asta e sigur.

e clar ai un contact imperfect undeva daca iti bate slab.
bylexus
ok. Multumesc pentru sfaturi prieteni.
Maine ma duc cu ea la mecanic: leg toba la mijloc,pun motoras nou pt. stropitoarea de parbriz si invat ce e acela un: Delcou, "avans prea mare", cum fac cu farurile sa imi mearga si dreptu, si unde is toate sigurantele astea.
Multumesc inca o data.Sunt novice cu doar o luna de permis.

Mr_Devil83
Pai la masina ta cred ca sunt in stanga jos in bord (sigurantele).

Pt stropitoarele de parbriz cred ca ai putea si tu singur sa montezi motorasul ala.

Sa stii ca dacia este foarte paguboasa daca o repari la mecanici, dar daca te documentezi putin si inveti tu va fi o masina foarte ieftina. In privinta fiabilitatii inca am dubii.
G I M
Ia un aparat de masura si vezi cati volti ai pe faza scurta si pe faza lunga ;pe ambele ar trebui sa ai undeva in jur de 12-13 V
yon
ar mai fi o chestie de verificat(asta in caz ca bate slab de cat pe una din faze, de obicei pe faza scurta) am patit ceva asemanator cu tine la dacia tata-lui meu care nu are mufa pt papuci de la faruri ci doar acei papucei care se baga pe papucei de la bec, la el era legata masa pe un alt papuc decat cel care trebuia(din cate imi amintesc avea faza scurta legata pe masa si masa pe papucelul de la scurta) rezultatul era o lumina f slaba pe faza scurta.
badboy_marius
eu am un alt bai acum...dacia mea e model cu 4 faruri, si semnalizarea cu pozitia pe fata sunt in bara. semnalizarile sunt ok, merg, dar pozitiile...nu. nici una, si parca deodata ca ieri cand m-am uitat, mergeau.
au siguranta separata, sau pe unde Dumnezeu sa ma mai uit?
razvan solenza
din cate stiu eu au siguranta comuna cu lumina bordului vezi ca s-ar putea sa fi iesit un papuc de pe blocu de lumini si de aceea nu merg
badboy_marius
pe spate merg, pe bord merg, in fatza nu merge.
sorin1983
desfa fasungurile si verifica sa fie curate... mai oxideaza lamelele din cand in cand:) intai fa proba asta... eventual inverseaza firele! ia-l pe cel de la semnal si pune-l la pozitie. daca se aprinde asa atunci nu e problema de bec sau fasung.
shakaluxxxx
Asta cu un bec mai puternic ca celalat am patit si eu si degaba incercam cu tot felul de becuri tip mai vechi (rotunde) ca tot la fel mergea, am verificat toate firele de 1 milion de ori pana cand am schimbat toate cele 4 becuri cu unele noi din acelasi set si apoi a "plecat" si problema.
lapcat
La mine problema era la blocul de siguranțe. Era blocul original cu lamele de cupru și nituri din aluminiu (cea mai proastă combinație posibilă). Inițial l-am dat jos și am bătut niturile alea cu un dorn dar ulterior l-am schimbat. Cel nou are atât lamelele cât și niturile din cupru iar acum nu mai am probleme cu intensitatea luminii, mai trebuie doar să reglez farurile. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.