Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accesorii auto
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
dacialoganmcv
ce accesorii pentru securitatea rutiera pasiva folositi? nedumerire.gif

ex: anvelope de iarna, lichid de parbriz, spray degivrare si dezaburire, etc.

mai nou, am gasit un claxon cu ultrasunete pentru animale, si avand in vedere numarul cainilor sinucigasi din trafic, m-am hotarat sa-mi achizitionez un astfel de set biggrin.gif

pe lang faptul ca acestea emit un sunet pe care animalele le aud de la distanta mare (se spune ca timpanul uman nu este capabil sa-l perceapa), e vorba si de a evita sa te duci mereu cu masina prin service datorita unui caine ce ti-a sarit in fata masinii in noapte....
vi_escu
Ai idee cam pe la ce viteza incepe sa urle "claxonul" cu pricina?
einstein1984
Eu cred ca e legat in paralel cu claxonul normal al masinii, ala la 100 de Hz si suna cand apesi pe buton/maneta.
Poate fi folositor.
koldun
Din poza doi reiese ca vantul ar face scula asta sa functioneze.
Parerea mea...! alcoholic.gif
Rafi
QUOTE(vi_escu @ 6 Jan 2009, 00:27)
Ai idee cam pe la ce viteza incepe sa urle "claxonul" cu pricina?
*


radmasa.gif 170...200km\h laugh.gif nu ar fi mai buna smecheria asta tongue.gif

in oras folosesti claxonul banal al masini si in afara cel de tren laugh.gif
Bulldog
QUOTE(Loganel_AG @ 6 Jan 2009, 00:04)
, m-am hotarat sa-mi achizitionez un astfel de set  biggrin.gif
*



La ce pret?

QUOTE(koldun @ 6 Jan 2009, 14:03)
Din poza doi reiese ca vantul ar face scula asta sa functioneze.
  Parerea mea...! alcoholic.gif
*



Da, ca si bombardierele nemtesti Stuka:
&feature=related
logan1.5dci
QUOTE(Rafi @ 6 Jan 2009, 15:06)
radmasa.gif  170...200km\h  laugh.gif  nu ar fi mai buna smecheria asta  tongue.gif

in oras folosesti claxonul banal al masini si in afara cel de tren  laugh.gif
*




Ma tu vrei sa gonesti animalele sau sa le iei blana? biggrin.gif
dacialoganmcv
QUOTE(einstein1984 @ 6 Jan 2009, 13:53)
Eu cred ca e legat in paralel cu claxonul normal al masinii, ala la 100 de Hz si suna cand apesi pe buton/maneta.
  Poate fi folositor.
*



n-are nici o legatura cu claxonul masinii....aceste fluiere se lipesc pe masina (au pe talpa aceea de asezare aplicata o bucata de banda bublu-adeziva) sub oglinzile laterale, pe plafon sau pe spoilerul masinii si n-au nevoie decat de vant wink.gif

<span class='edit'>6 Jan 2009, 17:02:</span>
QUOTE(Bulldog @ 6 Jan 2009, 16:02)
La ce pret?
*



inca nu am primit oferta de la firma care le distribuie....in orice caz, in Cluj am inteles ca de distributia lor se ocupa o firma cu nume de fata (nu dau numele sa nu se considere reclama mascata) tongue.gif

uite aici cum se aplica:
sursa pozelor: http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=876...dpost&p=1599794
flovld
Oare ce ar zice cainele meu sa-l plimb in masina cu fluierul montat pe ea? unsure.gif
Laurentziu83
Mie mi-a sarit un caine de la cativa metri cand urcam un deal prin oras. Cand puneam piciorul pe frana deja il simteam in scut. Noroc ca era dintr-ala mititel si nu mi-a facut praf spoilerul. Nici vorba sa mai apuc sa folosesc claxonul.
Garett
QUOTE(Loganel_AG @ 6 Jan 2009, 17:00)
n-are nici o legatura cu claxonul masinii....aceste fluiere se lipesc pe masina (au pe talpa aceea de asezare aplicata o bucata de banda bublu-adeziva) sub oglinzile laterale, pe plafon sau pe spoilerul masinii si n-au nevoie decat de vant  wink.gif

<span class='edit'>6 Jan 2009, 17:02:</span>
inca nu am primit oferta de la firma care le distribuie....in orice caz, in Cluj am inteles ca de distributia lor se ocupa o firma cu nume de fata (nu dau numele sa nu se considere reclama mascata)  tongue.gif

uite aici cum se aplica:
sursa pozelor: http://www.reno.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=876...dpost&p=1599794
*


Off-topic:
Ala e Megane 3? A aparut deja in Ro?
Later edit:
Sorry, am vazut link-ul!
namidee
QUOTE(flovld @ 6 Jan 2009, 18:44)
Oare ce ar zice cainele meu sa-l plimb in masina cu fluierul montat pe ea?  unsure.gif
*



Eu cred ca intrebarea mai nimerita ar fi: ce se intampla cand mataluta te plimbi cu cainele pe trotuar si pe strada trece o masina cu un asemenea claxon in dotare? Parerea mea e ca asemenea dispozitive ar trebui interzise. Si ca sa fiu un ontopic, ori dumneata ai fost de bula ori eu o sa fiu, pentru ca din ce stiu eu siguranta pasiva se refera la minimizarea consecintelor unui accident odata ce acesta s-a produs (ex. airbaguri), pe cand dumneata ta probabil voiai sa scrii siguranta activa care se refera la accesoriile si sistemele care te ajuta ca o situatie periculoasa sa nu se transforme in accident (ex. ABS). Si mai ontopic: Sandelul din dotare are cauciucuri de iarna, lanturi (inca n-a fost nevoie sa le folosesc), solutia de curatat parbrizul (si luneta) mi se pare indispensabila, mai nou am luat si un manometru pentru verificat presiunea in pneuri. In plus, am preferat airbaguri laterale + proiectoare ceata in locul vopselei metalizate (da' astea intra la optionale si nu la accesorii). Nu mai folosesc nici un fel de substanta de degivrare de cand am incercat doua (mai intai sticla cu pompita apoi spray) care garantau dezghetarea pana la -20 grade si folosite la -5 mi-au format pete de gheata pe parbriz. La mine racleta ramane sfanta.
psychoo
are tatal meu montate astfel de jucarii in bara fata si nu au nici un efect. de cand le`a montat (vreun an) i`au mai sarit o gramada de caini in fata. ca o concluzie si cu si fara e procentual acelasi lucru.
Andrul
Da claxonul normal ce are? Cumva cainii nu il aud de imi trebuie si cu ultrasunete? Da claxoane pentru lilieci exista?
YRX
QUOTE(psychoo @ 7 Jan 2009, 13:08)
are tatal meu montate astfel de jucarii in bara fata si nu au nici un efect. de cand le`a montat (vreun an) i`au mai sarit o gramada de caini in fata. ca o concluzie si cu si fara e procentual acelasi lucru.
*



Si-o fi luat pe ala de "atragere" nu de "respingere" radmasa.gif
cosmin_2300
QUOTE(Andrul @ 7 Jan 2009, 13:46)
Da claxonul normal ce are? Cumva cainii nu il aud de imi trebuie si cu ultrasunete? Da claxoane pentru lilieci exista?
*


Da' claxoane pt dobitocii care nu se asigura exista ? Ca p-ala normal nu l-a auzit sad.gif
dacialoganmcv
QUOTE(psychoo @ 7 Jan 2009, 12:08)
are tatal meu montate astfel de jucarii in bara fata si nu au nici un efect. de cand le`a montat (vreun an) i`au mai sarit o gramada de caini in fata. ca o concluzie si cu si fara e procentual acelasi lucru.
*



QUOTE(YRX @ 7 Jan 2009, 13:18)
Si-o fi luat pe ala de "atragere" nu de "respingere"  radmasa.gif
*



...'si le-o fi montat invers si au efect de atragere ... wacko.gif

PS: daca-s pline de noroi sau nu au "curgere de aer" este normal sa nu functioneze... wink.gif
dacialoganmcv
...depre siguranta auto:

Profesorul Le Coz si secretele romanilor

Profesorul Jean-Yves Le Coz este creierul politicii de securitate auto pentru marca Renault. Domnul Siguranta (caci asa este poreclit) a venit in Romania pentru a vorbi despre securitatea rutiera in cadrul unui seminar la care am avut onoarea sa particip.

Lasand deoparte precizarile publicitare (si repetate obsesiv) despre cat de sigura este gama Renault, seminarul d-lui Siguranta a fost unul realmente interesant, in care am aflat lucruri noi legate de siguranta in trafic si despre care vom scrie mai multe articole in perioada urmatoare.

M-a socat insa altceva – seninatatea cu care participantii la seminar se prefac ca nu au cunostinta de anumite realitati din traficul cotidian. Mai exact:

- Constatare simpla - In Franta, incepand cu anul 1972, numarul de accidente rutiere soldate cu victime este in continua scadere, de la 16,500 la doar 6,500 pe an.

- Intrebare – De ce Romania se afla la polul exact opus, cunoscand o crestere la acest capitol negru?

Domnul profesor nu a avut explicatie, considerand aceasta contra-tendinta ca pe o bizarerie temporara. Le Coz nu aflase micile secrete romanesti:
— carnete auto eliberate fara examen, contra spaga, de catre autoritatile romane pana in vara anului 2008, momentul declansarii unui scandal de proportii in presa.
— fise medicale si psihologice eliberate tot contra spaga, fara control medical real, stare de fapt valabila chiar si la data la care publicam acest articol.

Vieti nevinovate sunt luate in fiecare zi, ca tribut platit unei coruptii de cea mai joasa speta. Roaga-te ca maine sa nu vina randul familiei tale sau, cine stie, poate chiar al tau…

sursa: http://www.totalauto.ro/2008/10/17/profesorul-le-coz/

Renault isi extinde studiile dedicate sigurantei auto si in Romania

Jean-Yves Le Coz, director de politica de siguranta rutiera in cadrul Renault, care dispune de un buget anual de 150 mil. euro pentru dezvoltarea sistemelor de siguranta, spune ca este necesara studierea conditiilor de drum din Romania pentru a mari gradul de siguranta a automobilelor.
"In fiecare tara accidentele au cauze diferite. Un accident din Europa de Vest nu este similar cu unul din Est. Situatiile nu sunt comparabile. Infrastructura este diferita, iar automobilele sunt diferite. Spre exemplu, vechimea parcului auto din Romania este foarte mare, de 12 ani, in comparatie cu cea din Franta. Vehiculele care circula pe sosele sunt diferite: in Romania circula foarte multe camioane si chiar vehicule cu tractiune animala. Pentru a analiza riscurile, trebuie sa stim numarul de accidente, numarul de victime, numarul de raniti. Dar, avand in vedere circumstantele, se poate spune ca in Romania riscul unui accident este mai mare ca cel din Franta", a declarat pentru ZF Jean-Yves Le Coz.

sursa: http://www.zf.ro/auto/renault-isi-extinde-...omania-3053748/

loganfan2008
ma uitam pe net la niste stiri si am gasit acest video:
http://www.jurnaltv.md/?article=1244

se pare ca daca purtau centurile de siguranta, scapau amandoi fara nici o rana.
sunt curios daca soferul care a scapat cu viata, va fi acuzat de ucidere din culpa avand in vedere ca decedatul a hotarat sa nu poarte centura de siguranta.

PS: wtf cauta reclama aia in mijlocul strazii?... dobitoci sunt astia din Rep. Moldova, cum dracu' sa-i dai acordul lu' X-ulescu sa amplaseze in mijlocul unui astfel de drum un panou publicitar? 166.gif
slaiciprian
1. oricum a luat scuarul nu panoul.
2. la noi vinovati de numarul mare de accidente cu victime nu sunt vinovati atat soferii cat drumurile. proaste, inguste, semnalizate aiurea sau deloc, obstacole pe marginea lor. pana si ucrainenii au descoperit smecheria ca nu trebuie sa existe copaci langa drum. au liziera deasa la 20-30 de metri in lateral.
sunt doua viraje intr-un sat langa botosani, vladeni, unde au loc jumatate din accidentele grave din judet. dar nimeni nu taie copacii din viraj. sunt extrem de desi, nici coaja nu mai creste pe vre-o doi, nu ai cum sa ii ratezi. daca nu ar fi ei toti ar iesi in camp, ar injura dar ar trai.
3. nu cred ca un sofer "cu spaga" e mai bun decat unul "fara spaga". diferenta intre soferi o face nr. de km. parcursi. nu in scoala de soferi capeti reflexe. la noi multi nu-si permit sa mearga mult cu masina sau sa faca drumuri lungi. la americani toata lumea are carnet, la noi inca o mare parte a populatiei nu. sunt oare ei mai destepti?
loganfan2008
QUOTE(slaiciprian @ 24 Jan 2009, 12:05)
1. oricum a luat scuarul nu panoul.
*


daca te uiti mai atent scuarul acela este de fapt fundatia de la panoul publicitar...

QUOTE(slaiciprian @ 24 Jan 2009, 12:05)
2. la noi vinovati de numarul mare de accidente cu victime nu sunt vinovati atat soferii cat drumurile. proaste, inguste, semnalizate aiurea sau deloc, obstacole pe marginea lor. pana si ucrainenii au descoperit smecheria ca nu trebuie sa existe copaci langa drum. au liziera deasa la 20-30 de metri in lateral.
sunt doua viraje intr-un sat langa botosani, vladeni, unde au loc jumatate din accidentele grave din judet. dar nimeni nu taie copacii din viraj. sunt extrem de desi, nici coaja nu mai creste pe vre-o doi, nu ai cum sa ii ratezi. daca nu ar fi ei toti ar iesi in camp, ar injura dar ar trai.
*



au inceput si pe la noi sa taie copacii de pe marginea drumului, ma refer la cei din afara localitatilor, am auzit ca deja s-a dat o lege in acest sens.

PS: la ora actuala se lucreaza de zor intre Slatina si Pitesti pentru a indeparta aceste capcane ale cenzurat.
dacialoganmcv
pentru cine n-a vazut cum arata mecanismul (fiolele) de la centurile cu pretensionare tongue.gif
koldun
Un alt model de centura cu pretensionare! sleep.gif wink.gif

user posted image

Succese! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.