Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND]
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
Pages: 1, 2
quasararoma
Vand masina din titlu (EURO 4) de culoare Negru Nacre cu toate dotarile apartinand versiunii de echipare Luxe Privilege, adica tapiserie mixta (piele bej cu stofa), aer conditionat automat, torpedou cu racire, senzori de lumina si ploaie, volan si schimbator imbracate in piele bej, radio CD cu lector Mp3 si 6 boxe, jante de aliaj Tuxedo, parasolare pentru locurile din spate si pentru luneta, stergatoare abia schimbate flat blade (originale Renault), covorase material textil si covorase cauciuc originale Renault, geamuri electrice, oglinzi heliomate electrice, incalzite si rabatabile electric, 10 airbag-uri, pilot automat, computer bord, proiectoare ceata, inchidere centralizata cu card, deschidere separata numai a portbagajului din card, s.a.m.d.
Consumul urban al motorului 1,6 16V 110Cp (cutie manuala 5+1) este cam de 9 - 9,5l/100km, extraurban se situeaza undeva intre 5,7 - 6,3l/100km iar cel mixt (adica drumul meu cam de fiecare zi) este cam 6,7 - 7l/100km (aceste consumuri au fost calculate pe baza computerului de bord dar si a masuratorilor facute de mine prin metoda de la plin la plin).
Am "dotat" masina cu folii originale si autorizate pe luneta, geamuri spate, geamuri fata si partea de sus a parbrizului.
Toata pielea cu care este dotata masina a fost ingrijita de mine prin curatare si aplicare solutie Mr. Leather o data la 3-4 luni, asa incat arata impecabil.

Deasemenea pe parcursul anului 2007 am achizitionat pachetul de garantie extinsa pe 1 an oferit de Renault Romania asa incat masina mai are garantie inca un an (adica pana la inceputul anului 2010), garantie care poate fi transmisa in baza unei simple cereri viitorului posesor.

Autoturismul este folosit exclusiv de mine din ianuarie 2007, are in momentul de fata 51.500 km a fost si inca este folosit aproape zilnic pentru deplasarea la birou pe ruta Constanta - Mangalia si retur, deci cam 80-85% extraurban.
Am incheiat o polita FULL CASCO la BTAsigurari (reinnoire) transmisibila pe baza de cerere pana la inceputul lui 2010, am platit RCA si rovigneta pentru un an.

Au fost schimbate pana acum pe garantie bieletele de directie la 49.800 Km, centura de siguranta de la sofer si din propriul buzunar toate cele 4 pneuri la inceputul acestei ierni. Deasemenea s-au efectuat toate reviziile obligatorii numai in service-uri autorizate Renault (Constanta si Tulcea).
A fost testata la 49.800 km in service autorizat Renault si au fost verificate indeosebi coloana de directie, ambreiajul, franele, compresorul de aer conditionat, eventuale jocuri in puntea fata iar in momentul de fata este impecabila si se comporta perfect din toate punctele de vedere.
Poseda cateva zgarieturi minore (abia vizibile) pe aripile fata de la gherutele pisicilor al caror culcus a devenit de vreo 2 luni, in rest fiind impecabila. Nu a suferit nici un accident.

Scuze pentru marimea postului dar am simtit nevoia sa descriu mai in amanunt ceea ce vand.
Pozele vor urma cat de curand - camera foto i s-a lipit sora-mii de mana iar ea este inca in vacanta prin Austria pana pe 16 ianuarie.

Motivul vanzarii - upgrade Laguna 3.

Pretul vanzarii - 10.500 EUR.

Contact - PM sau 0721890855.

Toate cele bune cu ocazia Noului An.

<span class='edit'>7 Jan 2009, 00:20:</span>
Am uitat un amanunt - ITP abia efectuata - valabila pana la inceputul anului 2011.


ATENTIE LA REGULAMENTUL DE LA BURSA
quasararoma
Scuze, nu mi-am dat seama de ce imi afisa totul in acelasi post, dar acum sunt lamurit.
51.800 km.
quasararoma
Am reusit sa fac ceva fotografii cu o camera imprumutata.
Azi a facut 52.000 Km.
Pret - 10.500 EUR.
adrian_c
Salut,

De ce s-a schimbat centura de siguranta sofer ?

Merci !
quasararoma
Salut.
Se retragea foarte greu in locasul ei.
Nu stiu exact ce au schimbat - mecanismul de retractare sau centura cu totul dar oricum a fost pe garantie si nu prea m-a interesat.
Acum e OK.
quasararoma
Si alte fotografii.
Bacu
scuze de off topic: ai incercat sa o dai si la buy back? daca da, cat ti-au oferit pe ea?
quasararoma
Nu am incercat si nici nu cred ca voi incerca.
Stiu bine ce vand iar pretul oferit de ei cred ca frizeaza ridicolul.
Acum 2 ani si ceva aveam o Dacia Logan pentru care am solicitat o oferta in sistemul buy-back. Mi-au oferit atunci pe ea 5400 EUR si am dat-o peste vreo 3 luni cu 7300 EUR (masina avea 1 an si ceva si era impecabila).
Asa incat ... o voi vinde cuiva care va aprecia masina si va oferi o suma normala.
A implinit 52500 Km si asteapta cuminte sa fie cumparata.
Bacu
ok, masina ta e foarte ingrijita, seamana foarte mult cu a mea, numai ca mi se pare cam mic pretul pe care il ceri, de asta te-am intrebat de buy back.

bafta la vanzare!
quasararoma
Este intr-adevar un pic cam mic, dar este fix.
Daca il puneam mai mare si negociabil probabil tot pe aici ajungeam, asa incat ...
Asa am facut si cu Loganul - in anunt i-am pus de la inceput pretul cu care l-am vandut pana la urma.
Iar pentru Megane-ul meu mi se pare un pret corect pentru o masina "corecta".
Andy_ACS
QUOTE(Bacu @ 13 Jan 2009, 23:14)
ok, masina ta e foarte ingrijita, seamana foarte mult cu a mea, numai ca mi se pare cam mic pretul pe care il ceri, de asta te-am intrebat de buy back.

bafta la vanzare!
*



10500E * 4.3 = 45150 RON

El a dat pe ea in ianuarie 2007 aprox 15500E la cursul de 3.4 Ron/Eur
15500 * 3.4 = 52700 RON

Deci pierde 7550 RON in 2 ani si 50.000 km

Asta inseamna ~14% din valoarea masinii noi.
Avand in vedere ca la 60.000 vine revizia aia scumpa, eu zic ca sta foarte bine, nu crezi? smile.gif

Edit: Ca sa nu se inteleaga faptul ca eu comentez aiurea ca masina e scumpa, mentionez si ca un eventual cumparator doritor de megane nou in momentul de fata ar plati 66650 RON (15500*4.3), deci poate fi o afacere buna cumpararea masinii acesteia SH.
Ce am vrut sa subliniez este ca nu trebuie sa ii 'plangi de mila' proprietarului ca o da ieftin. E genul de afacere in care ambii pot iesi in castig wink.gif

Bafta!
quasararoma
Ai uitat sa adaugi si costurile pe care eu le-am mentionat deja - CASCO FULL (2300 Lei), RCA (380 Lei) si rovigneta (120 Lei) platite pentru tot anul curent, ITP-ul deja efectuat (100 Lei), foliile autorizate RAR (600 Lei) etc. Numai din cele enumerate rezulta un total de 3500 Lei de plata carora eu "l-am scutit" deja pe viitorul proprietar. Sa nu mai vorbesc de cele 4 pneuri care sunt aproape noi.
Iar revizia aceea scumpa de care vorbesti nu e chiar atat de scumpa - in jur de 1700-1800 Lei, pret comunicat acum vreo saptamana de cei de la service-ul autorizat din Tulcea.
Doar pentru informarea corecta a celor care citesc acest topic masina, in configuratia pe care o are a mea, costa de noua 16.316 EUR (dupa reducerea aplicata de Renault Romania).
Ca sa nu mai lungesc vorba, pretul pe care l-am stabilit mi se pare foarte bun, asa incat UP AGAIN.
quasararoma
Cititi mai sus
andu38
Un schimb cu un FORD FOCUS SEDAN 2008 SEPTEMBRIE motor benzina 1,6 115cp TI-VCT ,dotari trend +climatronic,genti,pilot,proiectoare,oglinzi heliomate,stergatoare automate,senzor lumina,senzori parcare,alarma Pyle cu senzor perimetru si pager,adica MASINA NOUA +o dif din partea ta te intereseaza?
quasararoma
Dar tu de ce vrei o dai asa repede (are doar cateva luni)???
andu38
Masina merge chiar excelent . Sunt nevoit sa o dau si ma intereseaza sa raman in continuare cu o masina buna si cu o diferenta de bani.
quasararoma
Dupa un drum de Bucuresti + alte invarteli a implinit 54.000 Km.
quasararoma
Si inca un up e binevenit.

21 Jan 2009, 18:01:
54.400 km.
Pret nou - 10.400 EUR.
quasararoma
10.400 EUR
quasararoma
55.600 Km - 10.400 EUR.
quasararoma
up. Masina este impecabila. Accept orice test (normal).
quasararoma
55.750 km - 10.400 EUR.
quasararoma
56.000 km - 10.300 EUR.
quasararoma
56.350 Km - 10.200 EUR.
quasararoma
57.000 Km - 10.200 EUR.
quasararoma
up again for 10.100 EUR.
quasararoma
9.900 EUR - urgent si putin negociabil.
quasararoma
58.000 km - 9.800 EUR.
andu38
poate te mai gandesti la un shimb.....
quasararoma
Cat de curand comand Laguna 3, asa incat ...
Oricum, merci pentru atentie/intentie.

24 Feb 2009, 00:38:
9.800 EUR pret fix.
Bonus - revizia de 60.000 km in cadrul careia se va schimba si distributia va fi platita de mine (va fi in jur de 5-600 EUR).
quasararoma
9600 EUR.
quasararoma
9.500 EUR
quasararoma
Revizia de 60.000 Km, care implica si schimbarea distributiei, o voi efectua lunea sau martea viitoare. Pretul ramane acelasi.
quasararoma
Up again.
Pentru cel care m-a sunat mai devreme si a zis ca a vazut anuntul aici il rog sa revina ca eram prin Bulgaria si nu prea aveam semnal.
quasararoma
Maine se va face schimbarea distributiei in cadrul reviziei de 60.000 Km.
quasararoma
Azi am ridicat masina de la service-ul Renault.
Odata cu revizia de 60.000 km (schimbarea distributiei, a uleiului, a bujiilor, a uleiului cutiei de viteze si a tuturor filtrelor) s-a verificat si starea generala a masinii si s-a luat decizia schimbarii pe garantie a urmatoarelor:
- kit ambreiaj (cica dadea semne de oboseala);
- pinion decalor (adica fulia defazoare);
- sezut scaun sofer (eu nici nu observasem, dar se pare ca se crapase putin pielea de pe marginea sa stanga);
- panglica din volan cu tot cu blocul de lumini.
Acum pot spune cu adevarat ca MASINA E CA NOUA si pretul sau este 9500 EUR.
quasararoma
60.700 km - 9500 EUR.
quasararoma
Masina este impecabila ; accept orice test.
quasararoma
9500 EUR negociabil.
quasararoma
Parbrizul s-a fisurat de la o piatra sarita din rotile unui TIR.
Va fi schimbat dupa Paste.
quasararoma
9400 EUR - negociabil.
quasararoma
63.400 Km - 9300 EUR negociabil.
quasararoma
9200 EUR.
quasararoma
Masina este in stare f.f. buna, fara probleme.
Garantie valabila pana in ianuarie 2010.
quasararoma
9100 EUR.
quasararoma
9000 EUR
quasararoma
9000 EUR
quasararoma
8900 EUR
quasararoma
Stiu ca se vand greu, daca va fi sa o vand bine, daca nu asta e ... raman cu "negresa mea".
Laguna 3 este inca "visul meu" si daca va fi sa vand Megane-ul anul asta, cu siguranta o voi achizitiona.
quasararoma
Si pentru ca masina tocmai a "implinit" 70.000 km pretul devine 8700 EUR.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.