Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bord Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2
marksman
Știe cineva unde se fabrică bordul Loganului (structura din plastic) ?

Sau unde se găsește ca piesă de schimb ?

Și cât costă ?
Funny
AD Plastik-Croatia(filiala in Romania).Deocamdata nu am vazut prin magazine dar cand apare iti comunic si pretul.
DomnulK
Daca vrei unul putin ciupit, au aia de la Meridian pe al meu...cred ca il mai au.
Pretul in jur de 10.....
barbados
Salut,
Prin instructiunile de utilizare am citit si poate am inteles gresit chiar nu am voie sa curat bordul cu alte solutii decat cu apa si detergent de vase
soryn
Ai citit bine!Si mie mi-au spus la spalatorie ca acest tip de bord nu se da cu silicon.
barbados
multumesc
CosminM
Nu inteleg de ce nu poate fi dat cu silicon...Stiam ca siliconul este doar pentru protectie nu pentru curatire...???? Daca se poate va rog sa ma lamuriti...
costel
QUOTE(CosminM @ 26 Apr 2005, 14:43)
Nu inteleg de ce nu poate fi dat cu silicon...Stiam ca siliconul este doar pentru protectie nu pentru curatire...???? Daca se poate va rog sa ma lamuriti...
*



din cate am vazut eu la golanelu' meu, cu regret recunosc,plasticul e cam de proasta calitate.ma intreb cum o trece vara cand s-o incincge atmosfera in interior
pana la 70-80 grade.probabil ca are o compozitie care nu suporta siliconul.sper sa nu crape.
barbados
Voi cei care aveti masina de mai multe luni cum ati intretinut plasticaraia? Ati sters doar cu laveta umeda? Eventuale pete de grasimi / unsori cum ati scapat de ele? Folosit alte solutii?
inconturnabil
Am facut exact cum scrie in Instructiunile de utilizare, apa +detergent de vase
Dsign
detergent de geamuri, din ala in sticla cu pistol de pulverizare. am dat si cu silicon la greu, nu inteleg de ce nu am voie, ca aia e de fapt o chestie grasa care imi face bordu sa luceasca...
J o h n n y
QUOTE(Dsign @ 27 Apr 2005, 16:08)
detergent de geamuri, din ala in sticla cu pistol de pulverizare. am dat si cu silicon la greu, nu inteleg de ce nu am voie, ca aia e de fapt o chestie grasa care imi face bordu sa luceasca...
*



Exact asta vroiam sa intreb si eu, daca cineva a folosit solutie de sters geamurile, in sticla cu piston de pulverizare.

Dsing, ai folosit solutia asta si nu ai avut nici o problema? Nu vad ce rau ar face, in fond bordul e din plastic...
gallax
Sunt unele tipuri de "plastic" care sunt atacate de alcool, de exemplu.
D'aia se si mentioneaza: detergent de vase, ca ala e sigur fara alcool.
emanoel
QUOTE(gallax @ 28 Apr 2005, 14:05)
Sunt unele tipuri de "plastic" care sunt atacate de alcool, de exemplu.
D'aia se si mentioneaza: detergent de vase, ca ala e sigur fara alcool.
*




Dar ce are alcoolul cu siliconul.In instructiuni se specifica pentru curatare nu pentru intretinere.Pentru intretinere puteti folosi cu incredere siliconul din tuburile special destinate intretinerii bordului de la autoturisme smile.gif
gallax
era vorba de solutia de sters geamuri care ar fi inofensiva. aveti grija cu ce dati pe bord, sau or sa apara topicuri cu "intra apa pe la parbriz/ se exfoliaza bordul".

toate cele bune!
emanoel
QUOTE(emanoel @ 28 Apr 2005, 19:01)
Dar ce are alcoolul cu siliconul.In instructiuni se specifica pentru curatare nu pentru intretinere.Pentru intretinere puteti folosi cu incredere siliconul din tuburile special destinate intretinerii bordului de la autoturisme smile.gif
*




Inca ceva! astazi am gasit la benzinaria Rompetrol de la Otopeni (Inainte de aeroport) un spray special de intretinut bordul auto,care NU continea silicon si da aceeasi stralucire si prospetime plasticului.Made in Italy.Interesant nu !? smile.gif
J o h n n y
Cum se numeste? Pretul? E pe baza de alcool? L-ai folosit deja?
emanoel
QUOTE(Johnny_Bravo @ 29 Apr 2005, 12:44)
Cum se numeste? Pretul? E pe baza de alcool? L-ai folosit deja?
*





Pretul este in jur de 100.000,numele nu l-am retinut ca ma grabeam dar este pe raftul de cosmatice auto,cum intrii in magazin inainte si imediat in dreapta.Nu contine alcool si nu l-am probat ca nu am pe ce(Loganul meu inca se fabrica). rolleyes.gif
J o h n n y
Mersi de informatii, o sa caut si io spray-ul asta la statiile Rompetrol de aici (nu sunt din Bucuresti... tongue.gif ) Pretul mi se pare rezonabil, sa vedem daca produsul isi merita banii.
alex275
Eu mi-am luat o "laveta umeda" din Carfour pe care-am dat cam 70k. E buna rau. Are o cutie de plastic in care se pastreaza umeda tot timpul. O folosesc la geamuri, bord, caroserie... Nu lasa nici o urma. Se spala foarte usor. E super treaba. Va recomand s-o incercati !!!
adinica
Eu am folosit Pronto antipraf si o laveta clasica (3 buc. la punga) si sunt multumit. Si parfumeaza bine ambientul...
jkno
Si eu am dat cu silicon pana acum de vreo 2 ori. Si nu am vazut ca ar incepe sa se pateze bordul sau mai rau.
L O G A N
si pana la urma este bine sau nu sa folosim siliconul? intreb pentru ca pana acum l-am folosit la greu...c-am pe toate plasticele...
Andy LGN
Eu mi-am luat MAX TURBO. E foarte bun si da o stralucire frumoasa bordului
yonutz84
Scuze ca intreb, dar ce este Max Turbo??
ady624
Întru-căt văd că a divagat problema în "pot folosi silicon la bord?", am întrebat și eu la Vocea Clientului:


Vă rog să-mi confirmați că se poate da cu silicon pe bordul autovehiculului Dacia Logan. Există zvonuri cum că nu trebuie dat cu așa ceva pe bord.

Este adevărat?



Răspunsul:

Stimate domnule Caramaliu,

Prin prezentul mesaj va confirmam ca puteti folosi diferite produse cosmetice auto ( deci si silicon ) pentru protectia autoturismului. Va sfatuim, totusi, sa contactati o unitate service autorizata Dacia pentru a utiliza produse recomandate de Dacia.

Cu stima,
Consilier Client,
Cristina Sava


Mai clar decât atât nu se poate, nu-i așa?
CosminM
QUOTE(ady624 @ 13 May 2005, 13:21)
Întru-căt văd că a divagat problema în "pot folosi silicon la bord?", am întrebat și eu la Vocea Clientului:
Vă rog să-mi confirmați că se poate da cu silicon pe bordul autovehiculului Dacia Logan. Există zvonuri cum că nu trebuie dat cu așa ceva pe bord.

Este adevărat?
Răspunsul:

Stimate domnule Caramaliu,

Prin prezentul mesaj va confirmam ca puteti folosi diferite produse cosmetice auto ( deci si silicon ) pentru protectia autoturismului. Va sfatuim, totusi, sa contactati o unitate service autorizata Dacia pentru a utiliza produse recomandate de Dacia.

Cu stima,
Consilier Client,
Cristina Sava
Mai clar decât atât nu se poate, nu-i așa?
*



Tot respectul pentru initiativa ... si mersi pentru raspuns.
paull2002
pe berlina foarte foarte rar am sters bordul cu smechereli de solutii si alea alea,doar de praf lam sters,acum vorbind de logan,ce chestie auzi tu sa cureti doar cu apa si detergent de vase,da ce,e cumva cratita bordul de logan?dati cu silicon ca nu are nimic.

Anakin

Pai daca se da numai cu o cirpa moale,umeda,are ceva?Eu numai asa fac cam de 2 ori pe saptamina si totul e OK pina acum!
adi131
Ca sa nu mai deschid alt topic, am si eu urmatoarea intrebare: La toata lumea se "lasa" torpedoul, adica nu se mai inchide bine in partea stinga sus, cit sa ramina aprinsa lampa din dotare? La primul ambition s-a lasat in 5K Km dar la al doilea minunea nu a tinut nici trei zile mad.gif , mai ales ca nu se poate regla nimic acolo. A facut cineva vreo ajustare in aceasta privinta ? Inca o faza nasoala la fiabilitate, usa de la torpedou nu are balama ci este o zona de deformare direct din plasticul bordului ca la un capac de sampon.
P.S. Uitasem la prima masina (Ianuarie) aeratoarele rotunde se roteau mai greu fara sa joace pe cind acum joaca in gaurile din bord blink.gif Au inceput sa faca piesele de plastic si in alta parte?
yonutz84
off topic @adi la mine aeratoarele se misca greu si masina are 2 saptamani!
Sony
Iar la mine se misca usor si are 5 luni.
PLICI
QUOTE(costel @ 26 Apr 2005, 15:57)
din cate am vazut eu la golanelu' meu, cu regret recunosc,plasticul e cam de proasta calitate.ma intreb cum o trece vara cand s-o incincge atmosfera in interior
pana la 70-80 grade.probabil ca are o compozitie care nu suporta siliconul.sper sa nu crape.
*


eu am sters petele de grasime cu servetele umede pentru bebelusi ,au iesit foarte bine si nu s-a intamplat nimic
modream
la mine aeratoarele cam vibreaza in lacasul lor cand merg mai ales pe piatra cubica. am rezolvat asa: am pus cate un zgarci de cauciuc de jur imprejur pe sub manseta lor (nu se vede nimic si a disparut si zgomotul)..
GABI_
cum ai scos aeratoarele????
intreb si eu ca prostu' unsure.gif
modream
nu trebuie sa le scoti, ele au deja un mic joc max 2 mm.... intra cauciucul ala foarte frumos pe langa ele... nu ia mai mult de 15 min operatia pt toate 4
CosminM
Daca insisti putin se scot fara problema. Mie mi-a iesit cand am pus odorizantul de masina (nu l-am pozitionat bine pe aerator si cand l-am tras a iesit).
bassfreak
aeratoarele se pot scoate astfel:
se pun clapetele in pozitia deschis, se introduc degetele in spatele lor si se trage..
thesys
vin si eu c-o intrebare...
cine stie cum se poate desface plasticul din jurul schimbatorului si-a franei de mana?
deoarece vreau sa-mi imbrac frana de mana cu o husa, ca e dita-mai spatiu pe langa ea, si arata super nasol (plus ca intra multa mizerie pe acolo)... si nu m-am prins cum se desface plasticul ce-o inconjoara, (dintre scaunele din fata)
p.s. trebuie sa fiu atent la ceva anume?, ma gandesc ca de acolo pleaca si comenzile pt geamurile electrice (doar fata - pe spate nu am).

mercic anticipat pt sugestii..
klaus
Se desface cu torx t20 surubul din spate (dupa ce se declipseaza acoperitoarea)[attachmentid=10836]
Se scoate butonul de reglat oglinzi si i se scoate mufa[attachmentid=10837] [attachmentid=10838] [attachmentid=10839]
Se scoate plasticul din zona franei de mana (se trage frana de mana pentur a se putea scoate plasticul)
Pentru a se scoate si plasticul de la schimbator:
- se desurubeaza piulita de 10 care prnde plasticul [attachmentid=10840]
- se desfac holzsuruburile de sub suportii de scrumiera (dupa ce s-a indepartat cauciucul de pe fundul lor) cu un torx t20[attachmentid=10841]
- se declpiseaza prin apasare laterala ornamentul de vinilin de la schimbator[attachmentid=10842]
- se scoate mufa brichetei[attachmentid=10843]
thesys
Multumesc mult pentru explicarea amanuntita...
smile.gif , e chiar mai mult decat speram... smile.gif
Dsign
klaus, ti-a iesit un porumbel pe gura: ce cauciuc e ala de pe suportul de pahare? io n-am asa ceva... blink.gif il ai din fabrica?
klaus
La mine asa a venit.... Si ma chinuiam si nu stiam de ce nu iese... Pana am pus mana poe cauciucul ala si am observat ca iese... Si surpriza, ceva suruburi sub el...
RobinHood
Klaus, poti sa ne dai te rog o poza de detaliu cu cauciucul ala din suportul de pahar/scrumiera? (Eu am Ambition si nici vorba de asa ceva)... [sigur nu e pus de tine si ai uitat de el, biggrin.gif la cate ai adugat/modificat la loganul tau ... ]
Dsign
mersi klaus. am observat ca nu sunt singurul... daca desfac piulita de la carcasa schimbatorului, aceasta nu iese neam... mi-e frica sa trag mai tare ca sa nu-i rup urechea de plastic de sub piulita... mama ma-sii, m-am chinuit ca a trebuit sa trag neste cabluri pe acolo... are cineva idee care ar fi problema?
klaus
Sa nu fie sub tensiune.... Desfa intai suruburile de sub scrumiera, apoi piulita aia cu "fusta" si daca tot nu doreste ompinge-o si tu usurel cu o parghie bagata sub plastic (un briceag, o surubelnita etc) si dupa ce o scoti, largesti gaura sa nu mai ai probleme pe viitor
Dsign
mersi, dar am facut toate astea... mi se pare destul de fragila bucatica aia de plastic... data viitoare (cind ma apuc de lipit aluband-ul), am sa trag mai tare si daca o rup, fac eu cu poxipol si un papuc electric ceva de n-are moarte...
osirus

Trebuie sa tragi un pic mai cu forta sa iasa de pe surub,asta dupa ce ai dat jos piulita!Nu mai are ce sa o tina,e virgina si de aceea nu vrea biggrin.gif !nu se rupe asa usor plasticul ala ca e destul de maleabil,daca nu te descurci singur cere si tu ajutor!
bassfreak
cauciucul de pe fundul suportilor de pahare este lipsa si la mine, pe ambiance; am observat ca cel putin pe laureate este pus..

foarte inestetic fara el dupa ce am vazut cum arata cu el..
mi se pare o prostie imensa lipsa acestuia pe anumite modele... in fine... no comment
dragosmanea
M-ar interesa sa stiu daca se gaseste plasticul acela gri de la consola centrala de la bord. Cel unde este casetofonul si butoanele de ventilatie, caldura, geamuri... Si daca stiti ca se gaseste m-ar interesa si un pret aproximativ. Vreau sa il vopsesc negru (am vazut in niste poze) si nu as vrea sa il stric pe cel original al masinii. Poate nu imi place negru sau poate il vopsesc aiurea si pa urma plang dupa el...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.