Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Strut bar ... bara de torsiune solenza?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
radiozipp
m-ar interesa daca are cineva pe solenza strut bar sau bara de torsiune.. cum se mai numeste ea.. http://en.wikipedia.org/wiki/Strut_bar
am dat un search pe inbunatatiri solenza si nu am gasit nimic...
deci are cineva asa ceva? de la ce masina se poate adapta.. ? cat a costat.. unde a montato.. si tot asa..

imi cer scuze abia acum am vazut ca se mai discuta despre asa ceva.. se poate inchide...
pskint25
http://autozr1.net/index.php?act=viewProd&productId=169

doar pt fata...daca o merge...
radiozipp
interesant... sa vorbim cu omu sa vedem daca se potriveste...

din cate am inteles nu se potriveste modelul care ai zis tu de el.. tipul cu site-ul ar zis ca ar trebui incercat unul de peugeot 309 ...
cristio_79
Nu cred ca era necesara deschiderea unui nou topic, identic cu cele existente pana acum, atat de pe sectiunea SRN, cat si de pe SLZ.
AR-18-MOS
QUOTE(radiozipp @ 8 Jan 2009, 10:14)
pe inbunatatiri solenza si nu am gasit nimic...

*


Poate gaseai la Imbunatatiri ...
Banu1974
QUOTE(AR-18-MOS @ 8 Jan 2009, 16:07)
Poate gaseai la Imbunatatiri ...
*


bai ,,intelectualule",tu crezi ca scrii mereu corect?bip,bip,bip
radiozipp
nu e domne.. butonu n nu se afla pe tastatura langa m ... unii mai "scrie" si fara sa se uite la tastatura... ms sac... si din cate m-am uitat cel putin la imbunatatiri solenza exista un topic.. dar nu e nimic concret.. in fine.. am rugat pe cineva care si-a pus pe supernova.. sa imi dea ceva poze.. sa-l rog pe tatal meu sa vedem daca imi poate face el ceva de genul.. intrebarea mea e urmatoarea.. in caz de accident.. lateral.. sau chiar si frontal.... cam ce se poate intampla... :| cu bara de torsiune.. ca sigur iti raspunde in oala cealalta..
Banu1974
QUOTE(radiozipp @ 9 Jan 2009, 10:32)
nu e domne.. butonu n nu se afla pe tastatura langa m ... unii mai "scrie" si fara sa se uite la tastatura...  ms sac... si din cate m-am uitat cel putin la imbunatatiri solenza exista un topic.. dar nu e nimic concret.. in fine.. am rugat pe cineva care si-a pus pe supernova.. sa imi dea ceva poze.. sa-l rog pe tatal meu sa vedem daca imi poate face el ceva de genul.. intrebarea mea e urmatoarea.. in caz de accident.. lateral.. sau chiar si frontal.... cam ce se poate intampla... :| cu bara de torsiune.. ca sigur iti raspunde in oala cealalta..
*


parerea mea,daca era asa practica,punea fabricantul.nu ai pt. ce radiozipp...cu placere
radiozipp
pt mine cred ca va fi practica...daca nu .. asta e.. smile.gif
Banu1974
QUOTE(radiozipp @ 9 Jan 2009, 13:10)
pt mine cred ca va fi practica...daca nu .. asta e.. smile.gif
*


poti sa dezvolti?poate ma convingi si pe mine...
radiozipp
de exemplu eu cand urc o bordura imi scartaie bordul... daca vrei uite cand se va apuca tata sa lucreze la ea.. daca va putea sa o faca el... mergem si ne plimbam putin cu masina mea.. urcam cateva borduri si alte chestii ... cel putin la masina mea eu o vad necesara.. asta daca va face ceea ce vreau eu .. daca nu.. :| da-mi un id de messenger sa vb mai multe acolo
dj_sweat
Daca se gaseste o bara universala sa ma anuntati si pe mine, caut de mult si nu prea gasesc, distanta dintre suruburile de la oala amortizorului trebuie sa fie de 140 mm.
Banu1974
QUOTE(radiozipp @ 9 Jan 2009, 16:07)
de exemplu eu cand urc o bordura imi scartaie bordul... daca vrei uite cand se va apuca tata sa lucreze la ea.. daca va putea sa o faca el... mergem si ne plimbam putin cu masina mea.. urcam cateva borduri si alte chestii ... cel putin la masina mea eu o vad necesara.. asta daca va face ceea ce vreau eu .. daca nu.. :| da-mi un id de messenger sa vb mai multe acolo
*


Noi,eu si cu tine,stim de ce face la tine asa.dar nu e cazul la toti....
De ce nu va ganditi si la pagubele care ar avea loc in urma unui impact lateral,sau chiar frontal?Cred ca ar fi duble...
radiozipp
da asa.. e.. dar sincer sa fiu cred ca eu am si amortizoarele cam praf.. :| sau arcurile.. nu stiu exact..oricum.. se va simti diferenta... te asigur
psychoo
eu am fix in spatele bordului o teava prinsa in margini cu suruburi. poate la tine s`au slabit suruburile acelea. nu ai ce pierde daca le verifici...poate scapi mai ieftin smile.gif
Banu1974
QUOTE(psychoo @ 22 Jan 2009, 07:35)
eu am fix in spatele bordului o teava prinsa in margini cu suruburi. poate la tine s`au slabit suruburile acelea. nu ai ce pierde daca le verifici...poate scapi mai ieftin smile.gif
*


Toti avem ,,bara" aia...noi vb. despre altceva...
radiozipp
da... este vorba de o "improvizatie" smile.gif o bara care sa vina in oala amortizoarelor... de pe fata..
psychoo
stiu despre ce bara se vorbea. dar daca scartaie bordul omului ma gandeam ca o fi de la bara din spatele lui ca ea rigidizeaza zona aia smile.gif
eu nu mi`as pune strut bar. vorba lui B-33 -SAC la un impact lateral intr`o parte se deformeaza si cealalta parte si masina ajunge la tomberon. in plus unde se da gaura apare rugina.
doar strut bar nu stiu cat ajuta cu amortizoarele stock. daca se pun amortizoare intarite cred ca o sa se simta nevoia barii...in rest mie nu mi se pare necesara cand conduc

L.E. am gasit o chestie interesanta de pus in practica
http://autospeed.com/cms/A_2359/article.html?popularArticle
radiozipp
ms psychooo am sa ma uit si la acea bara.. la vara.. cand voi da bordul jos.. acum.. nu prea am unde sa fac treaba asta...
interesant si link-ul.. pus de tine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.