Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scanteie prea puternica
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
franqois
Am o problema la delcou,imi fura curent pe la clema din dreapta care prinde capacul si n-am idee ce are, capacul nefiind fisurat si nici aparatorea.
dacialoganmcv
Doduco @ Beru Germany
tatuci
vezi piesa din textlit/plastic care izoleaza surubul care prinde platina, condensatorul&masa de la bobina pe corpul delcoului, este prin zona uneia dintre cleme si este f posibil sa se mai descarce pe acolo.

daca capacul nu este uzat verifica piesa asta (la mine cea veche din plastic era deformata ca naiba iar una noua din textolit (sau plastic casant) a crapat la montaj.

dupa inlocuire nu strange surubul ala "cu pasiune", opreste-te cand tine toate elementele fixate bine
deceneu32
QUOTE(Loganel_AG @ 8 Jan 2009, 18:32)
Doduco @ Beru Germany
*


Din fabrica Dacia venea echipata cu capac produs de aceeasi firma care face si delcoul propriu-zis:ELECTROPRECIZIA-Sacele(este inscriptionat in lateral EP).Recomand si contacte platinate produse de aceeasi firma,in pungulita cu holograma si eticheta de ELECTROPRECIZIA.Platina costa vreo 18 lei,capacul nu imi mai amintesc.
argon
Sunt bune platinile de EP, dar nu prea gasesti separat, recomand Bosch, la 15 ron, pintenul nu are moarte, sau ma rog..se uzeaza foarte greu, comparativ cu alte petarde la care in 3 luni de la 0,4 ai 0,2 distanta.
deceneu32
Ba da,se gasesc si separat de delcou.Ultima oara am cumparat asta-vara cu 18 lei.Alea cu 3 lei sunt kkt-uri facute de METAPLAST si alte s.r.l.-uri.De asemenea,nu recomand capac de METAPLAST,o porcarie,precum si alea transparente,turcesti sau chinezesti.Pe frantuzoaica mea din 1970(145000 km) am delcou si capac original(38 ani!!!!) DUCELLIER.Asta firma!Fisele originale BOUGICORD le-am dat jos ca mi se parea ca intrerupe una.Le-am inlocuit cu Ferite-Urziceni.O sa verific mai bine aprinderea si cred ca le pun la loc.
ydaniel
produse de EP se gasesc fgreu-sau deloc! de ce?
ca sunt scumpe domne si nu cumpara lumea...
yon
eu detin o bobina fabricata de ducellier, si acum cateva saptamani am schimbat bobina originala a masini cu una de sf. gheorghe. intrebarea ar fi daca se merita sa o inlocuiesc cu cea ducellier.
Minel
Pai in primul rand masoara rezistentele bobinelor in primar si secundar si apoi masoara lungimea scanteii si observa culoarea bobinei , nu ai nimic de pierdut ...

Apropo de Ducellier,rotorul (pipa ) la mine ii Ducellier si functioneaza impecabil de mai bine de un an ... rolleyes.gif
yon
k multumesc de sfaturi am sa merg cu ea la un prieten care stie sa masoare mai bine decat mine si o sa vad atunci daca este buna sau nu
deceneu32
QUOTE(ydaniel @ 8 Jan 2009, 23:54)
produse de EP se gasesc fgreu-sau deloc! de ce?
ca sunt scumpe domne si nu cumpara lumea...
*


Exact,toti comerciantii argumenteaza asa!

9 Jan 2009, 20:17:
QUOTE(Minel @ 9 Jan 2009, 08:17)
Pai in primul rand masoara rezistentele bobinelor in primar si secundar si apoi masoara lungimea scanteii si observa culoarea bobinei , nu ai nimic de pierdut ...

Apropo de Ducellier,rotorul (pipa ) la mine ii Ducellier si functioneaza impecabil de mai bine de un an ... rolleyes.gif
*


Unde ai mai gasit componente DUCELLIER?
tzepesch
unde ai gasit platini si capac EP???

momentan am transparent de metaplast, si culmea, merge f f bine!!!!!

il luasem pentru teste si a ramas pe ea. oricum, tre sa iau unu beru.
Minel
QUOTE(deceneu32 @ 9 Jan 2009, 20:16)


Unde ai mai gasit componente DUCELLIER?
*




Am gasit la un magazin mai micut , nu a mai avut omu de vanzare si mi-a decompletat un delcou nou si mi-a vandut rotorul ... rolleyes.gif
deceneu32
QUOTE(tzepesch @ 9 Jan 2009, 20:27)
unde ai gasit platini si capac EP???

momentan am transparent de metaplast, si culmea, merge f f bine!!!!!

il luasem pentru teste si a ramas pe ea. oricum, tre sa iau unu beru.
*


In Craiova,la un magazin mai mare,mai serios ci piese de Dacie.Trec pe la ei si iti dau detalii.
andreiutzu
@deceneu32 da te rog mai mulyte detalii. cumva la magazinele alea auto de pe dunarii sau pe dezrobirii?
franqois
Fac o mica rectificare,scanteia fura pe la clema din stanga si probabil ca tot din cauza ca mi-am bagat nasul pe acolo. Am o bobina uscata pe care scrie made in cehosloacia(probabil de skoda)si am vrut mai mult de la ea. I-am pus un conductor mai gros bine izolat, astfel incat imi fura scanteie de la platina prin aparatoare si capac pana pe varful clemei de prindere a capacului. Am cumparat toate cele trei componente din capul delcoului si merge. M-am facut si de ras la magazin ,am zis ca vreau un capac delcou mai bun,la care vanzatorea mi-a dat un capac doduco, eu am zis beru nu aveti. radmasa.gif
deceneu32
QUOTE(andreiutzu @ 10 Jan 2009, 00:20)
@deceneu32 da te rog mai mulyte detalii. cumva la magazinele alea auto de pe dunarii sau pe dezrobirii?
*


Pe Maria Tanase:face legatura intre Strada Brestei si Calea Severinului.
tzepesch
sa-i intrebi daca trimit si prin posta, sau daca au colaboratori si-n bucuresti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.