Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cine poate sa ma ajute
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
aditazeze
Salut!,sunt mai nou posesor de dacia,rosia mea am cumparat-o asa cum arata in poza dar este 1300 in acte din 82 ,are motor de renault 18(m-i s-a spus)si caroseria din 91(dupa serie), si a fost facuta asa cum e acum in 2007.Am avut diferite probleme cu ea de carburatie si aprindere .as vrea sa-i fac unele
imbunatatiri dar nu stiu daca pot si aici v-as ruga sa ma ajutati si va spun de ce.
motorul are codul 847-A7-20 , am cautat pe net si am gasit pe un forum ca motorul ar fi de renault 20 de 1400 cc sau 1600 cc folosit pe r18 dar nimeni nu stia sigur ,bine dupa cate am inteles eu ,deci daca motorul este de r20 la r20 carburatorul este dublu corp ,al meu e simplu dar daca e de r18 atunci nu mai stiu.Nu stiu nici ce bujii sa-i cumpar,acum am de sinterom ,in rest masina merge dar numai cu socul putin tras altfel in treapta 5 cam da in nas .scuzati daca nu am stiut sa explic mai bine
ydaniel
poze cu motorul te rugam:)
Florin_d_1300
Dupa cum arata, mai e 1300 doar in acte tongue.gif .
bomba_11980
Super transformarea icon_mrgreen.gif - ai dreptate Florin_d_1300 - e 1300 doar in acte cool.gif ...

Sa o stapanesti bine....

Legat de problema ta... las altii mai experimentati sa te lamureasca... smile.gif
dacia_gpg
Motorul tau presupun ca are capacitatea de 1647, deci carburatorul simplu corp nu face fata de aia tragi putin de soc ca sa ii imbogateasca amestecul, o poza ar spune multe ca sa-ti spun ceva si despe bujii.
cagulaa
carburatorul ar trebui sa mearga daca este pus la punct chiar daca este cu un corp ( cred ca asta inseamna consum redus, in defavoarea puterii)
am avut un r25 si mergea cu carb. de dacie de zbarnia
aditazeze
multumesc pentru ajutor ,iata si motorul.

9 Jan 2009, 16:52:
stiam ca are un consum mai mic dar cateodata ma enerveaza si daca as putea sa-i fac ceva, as face, dar nu stiu ce, ma gandeam la alte bujii sau alta aprindere electronica ,daca stie cineva sa-mi spuna, va rog
ZTV
posibil sa fie un motor de r18 sau r20 atat de identic cu motorul de Dacia ?
aditazeze
prietene de aceeia am facut poza cu codul motorului si spune-mi tu daca exista motor de dacie cu codul asta si in plus asa m-i sa spus si mie eu nu am de unde sa stiu daca e asa sau nu, asa am cumparat-o.
dacia_gpg
Nu stiu sa fi folosit R20 astfel de motoare, poate varianta restransa a Daciei 2000 , in rest un motor banal de 1397 cmc care s-a montat si pe r18.Poti monta bujii Sinterom 14N 21.
kog
nu este motor de dacie, asta daca e facut inainte e 89. Este doar o serie asemanatoare 810.99 care are cica 54 cai.
G I M
Parerea mea este ca este foarte buna aprinderea asta pe care o ai acum ,mai ales daca este aia cu senzor in loc de platina ...
aditazeze
nu vreau sa va contrazic dar motorul nu este fabricat in romania ,omul de la care am luat masina (vecinul din spatele casei)l-a adus din germania cand a lucrat el acolo (1994) il luase pentru el ,dupa aceeia s-a privatizat si si-a luat alta masina si deci el mi-a spus ca are motorul de r 18 ,dar dupa cum v-am mai spus am gasit pe un forum renault din franta codul asta si spunea cineva acolo ca ar fi motor de r20 folosit pe r 18 dar nu asta e problema ,problema mea este daca e motor de r 18 sa incerc sa-l fac sa mearga mai bine ,adica sa incerc sa folosesc ceva piese de r18 sau r20 (bujii,aprindere,carburator...) sa vad daca merge,si aici v-as ruga sa ma ajutati daca puteti,multumesc
dacia_gpg
1.bujii poti folosi care doresti
2.aprindere de r5,11,18,20 cu senzor pe volanta, alta bobina,alt delco, alta aprindere
3.R18 a folosit vreo 3 tipuri de carburatoare, poti cauta unul original.
aditazeze
multumesc de ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.