Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alin12
posed o dacie berlina din 2000(deci cu injectie) si imi face probleme.
la viteze mici se comporta destul de bine, dar cand trec de 70km/h, viteza creste foarte greu....azi am mers cu 3+1 persoane in masina, si mai mult d 90 nu am prins. sad.gif
la intoarcere, singur in masina, chipurile, so dus pana la 110 dar era putina vale
nu stiu de unde sa incep. sa fie injectoarele infundate? altceva nu stiu. nu prea am avut de-a face cu dacii cu injectie. va rog spuneti-va parerea.
ZTV
ambreajul cum sta? Posibil sa fie si din cauza ambreajului, sau nu primeste ( sa primeste prea multa ) benzina
alin12
ambreiaju e putin mai sus, daca e bun sau nu, nu stiu. la plecari d p loc nu am probleme, pleaca si cu scartzait. treaba cu benzina nu stiu...mi se pare ca ar fi scos putin fum cand am prins acea uluitoare viteza de 110.
sa mai adaug ceva: la 90km/h am 3000 d rotatii. nu e cam mult?
tata are o dacie din 99 si la 90km/h are vreo 2500-2600 rotatii
ZTV
scoate sa vez cum stau bujiile, sa nu fie afumata, sau sa nu ai vreo problema la fise
alin12
da, ar fi o idee. mai imi poti spune altceva, in caz ca asta nu ar rezolva problema?
ZTV
daca nu tot nu merge, ar fi bine sa mergi la un service sa verifici injectoarele

10 Jan 2009, 15:53:
din ce localitate esti?
alin12
Roman judetul Neamt:(
ZTV
verifica ce am zis eu, si apoi mai vedem

apropo: in relantiu cum sta? Nu tremura?Nu ai senzatia ca merge in 3?
alin12
in relanti, p la 900 tremura kiar tare, daca accelerez pana la 1000 , totu e bn
ZTV
posibil sa nu iti mearga o bujie...verifica-l, sau daca ai un set nou ( biggrin.gif ) pot sa-l inlocuiesti si sa vez
alin12
da nici nu stiu ce sa cumpar....am mai cumparat eu (bosch cred) ptr masina lu tata, si leo tinut cat leo tinut, si tot p alea vechi le-a pus. nu erau bune.
oricum multumesc ptr tot, dupa ce rezolv voi scrie aici rezultatul
Mr_Devil83
iei sinterom 14np21 la 102-13-le ala care il ai tu sub capota.
ZTV
equem v12 sau a12, sau iskra, sau champion.
baranga
QUOTE(ZTV @ 10 Jan 2009, 15:52)
daca nu tot nu merge, ar fi bine sa mergi la un service sa verifici injectoarele

<span class='edit'>10 Jan 2009, 15:53:</span>
din ce localitate esti?
*



cate injectoare crezi ca are????


QUOTE(Mr_Devil83 @ 10 Jan 2009, 16:19)
iei sinterom 14np21 la 102-13-le ala care il ai tu sub capota.
*



are motor pe injectie deci nu e 102-13 wink.gif
alin12
am desfacut bujiile. 2 bune, 2 negre. leam ars, leam curatat, am pus inapoi, am dat o keie, si am vrut sa scot cate o fisa sa vad cum lucreaza. cand sa pun mana p prima fisa(cea mai apropiata d radiator) mam curentat. miam dat seama k pierde curent, uneori kiar apare cate o scanteie intre fisa si alternator. asa k am dat 30 d lei, si am luat 4 fise, le skimb vad cum merge, si apoi ma hotarasc daca mai iau si bujii noi sau nu. cam atat deocamdata
Mr_Devil83
QUOTE(baranga @ 10 Jan 2009, 19:22)
cate injectoare crezi ca are????
are motor pe injectie deci nu e 102-13 wink.gif
*



A nu? Da atunci ce motor de 1400 are?
nelu_1985
102-44
Sorin_18
QUOTE(alin12 @ 10 Jan 2009, 15:26)
ambreiaju e putin mai sus, daca e bun sau nu, nu stiu. la plecari d p loc nu am probleme, pleaca si cu scartzait. treaba cu benzina nu stiu...mi se pare ca ar fi scos putin fum cand am prins acea uluitoare viteza de 110.
sa mai adaug ceva: la 90km/h am 3000 d rotatii. nu e cam mult?
tata are o dacie din 99 si la 90km/h are vreo 2500-2600 rotatii
*


in ce treapta de viteza??
tzepesch
nu ma pricep la injectii, dar din ce am mai observat pe forum, ar fi bine sa-ti verifici motorasul pas-cu-pas. ala cica e raspunzator de relantiu.
alin12
QUOTE(Sorin_18 @ 11 Jan 2009, 13:11)
in ce treapta de viteza??
*


a 5-a. e normal?
ZTV
daca are 2 bujii negre si 2 OK, e clar ca are ceva buba cu scanteia, deci ar fi bine sa schimbi, poti sa mergi sa iei champion pt injectii, nu te baga la sinterom, sunt niste bujii de rahat.

Apropo: si pe mine ma mai curenteaza din cand in cand radmasa.gif , cand scoti fise, incearca sa nu ti de capota, aripi sau altceva.
alin12
dar la mine chiar pierdea curent, pentru ca nu am atins tabla, dar cel mai important se mai vedea din cand in cand cate o scanteie. ceea ce nu e bine nono.gif
Sorin_18
cam mare turatia pt viteza aia eu am in a 5-a la 90km/h 2400 rpm,la accelerari bruste nu simti ca motorul se tureaza dar masina nu prinde viteza???
alin12
nu. daca e sa apas tare p acceleratie, turatia creste usor, adik concomitent cu viteza
Sc0rpi0N
in a5 a la 100 la ora ii cam mult 3000 de turatii. la 110 ar' trebui sa ai 3000 de turatii
CandyMan13
parerea mea e sa verifici un pic pompa de benzina sa bage cat trebuie si partea de scanteie(bujie) ca asa de'odata nu are ce se intampla prea grav(cum te gandeai la injectoare).Eventual poti sa iti cumperi o solutie care se pune in rezervor pt curatat injectoare(in mare masura e frectie la picior de lemn da' uneori da rezultate).Si bujiile recomdate 14np21 merita efortul.Nu te mai chinui cu Bosch'uri.Pune si un set de fise Tesla albastre siliconate(o sa vezi ca nici nu te mai curentezi:P );un filtru de benzina.Chestii minore..zi mersi ca nu haraie sau scoate fum ca locomotiva ca atunci era un semn de intrebare.Spor la treaba.
alin12
pot sa zic ca am rezolvat acum. am schimbat injectoarele, dar tot nu imi place viteza maxima.
ajung la 125-130, am 4000 d rotatii, si acceleratia in podea. ce sa ii fac?
nu am mai auzit p nimeni sa aiba un astfel de raport turatie-viteza.
90km/h-3000 rotatii sad.gif
Lunaticul
Inainte nu se manifesta tot asa ? Poate ai cutie de viteze cu raport 0.8, adica la 3000 rpm ai 100km/h. (fata de cele,,de fuga" cu raport de 0.76 care la 2600 rpm propulseaza bolidul biggrin.gif cu 100 km/h).
alin12
pai asa e masina d cand am luato, si nu am mai intalnit astfel de cutii. si am crezut ca e ceva in neregula. si daca e sa fie asa din fabricatie, cum sa prind 143km/h cat scrie in certificat? blink.gif
Ov
in gol se tureaza peste 3000?
in treptele inferioare trece turatia de 3000?
catalizator mai ai?
alin12
logic ca se tureaza, niciodata nu am trecut d 4000, asta ptr ca nu am incercat mai mult. se tureaza si in gol si cu viteze inferioare si cu a5a. catalizator nu stiu daca mai am.
unde se afla si cu ce influenteaza?
Lunaticul
Pai...cred ca trebuie sa o duci la peste 4000. Era intr-un post pe forum (dar nu mai stiu care) o poza in care un break care avea o astfel de cutie, la circa 4200 rpm avea cam 130 km/h. Stiu ca s-au montat si pe berline cutii de tractiune, dar nu pot sa-ti zic pe care modele, sau in ce an.
Ov
catalizatorul se afla sub masina intre saxofon si toba mica, seamana cu o toba doar ca e cilindric.

Influenteaza daca a fost lovit, s-a spart si resturile rezultate l-au infundat si atunci evacuarea e partial (sau in unele cazuri chiar total) infundata.

Te rog sa nu mai scrii folosind k, citeste regulamentul wink.gif
alin12
scuze ptr k
cred ca l-am vazut, ca ma intrebam eu dc am 3 tobe in loc de 2?
si daca ar fi infundat, cum se poate curata?
Ov
nu se poate

ai 2 variante
1. se scoate si se inlocuieste cu teava, dar nu mai iei itp-ul in veci din cauza noxelor
2. se schimba cu altul nou

nu zic ca asta e cauza defectului tau, dar merita amintit wink.gif (eu am patit-o)
alin12
daca ar fi din cauza catalizatorului, ar trebui nici putere sa nu am prea mare. totusi sar putea sa fie din cauza cutiei. viteza a 4-a intra cam la 50km/h, iar a 5-a cam la 70km/h.
tata la o dacie din 99 viteza la care schimba este cam cu 10-15 km mai mare decat a mea. dar nici nu ma apuc de schimbat cutia unsure.gif
Ov
... sau poate e din cauza vitezometrului smile.gif esti convins ca-ti arata bine ?
alin12
da sad.gif a fost verificat si de radar ieri sad.gif
Sorin_18
QUOTE(alin12 @ 16 Jan 2009, 16:32)
da sad.gif a fost verificat si de radar ieri  sad.gif
*


radmasa.gif radmasa.gif ce-a mai buna metoda,si eu am fost verificat si al dreacu vitezometru daca minte radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.