Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cu pompa de ulei
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
soulraven
salut, am si eu o problema de vre-o 2 zile, cand este motoru rece, nu mi-se aprind deloc becurile, de avarie, dar dupa ce se incalzeste putin motoru, adica dupa vre-o 20-30minute de mers, cand las motoru la relantiu se aprind becurile de avarie.
Presiunea de ulei este putin mai sus de prima liniuta, cand accelerez putin, foarte putin adica de la un relantiu de 960 pe la vre-o 1100, se sting. Cred ca ati mai avut si voi probleme de genu asta.
Aveti idee de la ce sa fie?este pompa de vina?sau sonda?
bygy007
poate fi de la ulei subtiat sau uzat ( posibil intra benzina pe la pompa de benzina ca are membrana dusa) pompa de ulei defecta, sau (cum am avut eu) cuzinetii si arborele cu probleme , rezolvare (la MINE) rectificat arbore si schimbat cusineti ,( la palier) , asta cind nu auzisem de dacia club acum 8-9 ani smile.gif
SGM.MYKE
Eu am patit-o cu pinionul de la delcou. Canelurile care intra pe coada pompei de ulei erau aproape inexistente la pinion.
soulraven
benzina nu cred ca intra, ca inca nu a crescut nivelul la ulei si nici nu miroase a benzina. Sa fie de la ulei sa fie prea subtire?acum este la nivel pe joja

13 Jan 2009, 09:34:
ideea este ca la mine se aprind numai cand e motoru cald, cand este rece presiunea este ok, dar cand se incalzeste sta putin mai sus de prima liniuta si sta pe acolo, dar cand accelerez urca
bucatzel
QUOTE(soulraven @ 13 Jan 2009, 09:30)
benzina nu cred ca intra, ca inca nu a crescut nivelul la ulei si nici nu miroase a benzina. Sa fie de la ulei sa fie prea subtire?acum este la nivel pe joja

<span class='edit'>13 Jan 2009, 09:34:</span>
ideea este ca la mine se aprind numai cand e motoru cald, cand este rece presiunea este ok, dar cand se incalzeste sta putin mai sus de prima liniuta si sta pe acolo, dar cand accelerez urca
*



Pai e normal sa ai presune mare cand motorul e rece. La fel de normal sa ai presiune mai mare la turatie mai mare. Si eu zic ca uleiul tau e pe duca.
soulraven
am uitat sa zic, m-am uitat azi......uleiul este 20W50 Panther.......si este pus cam prin vara ceva de genu, cand am refacut masina....caroserie....si alte minuni.....cam 1000 si vre-o 300km am facut cu el......
bygy007
eu zic ca de la cuzineti sau pompa de ulei , cum am mai spus aveam exact acelasi simtom
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.