Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: imbunatatire solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
caesar_80
Am o Solenza Europa si nu am decat aer conditionat.
Unde as putea sa-i fac niste imbunatatiri, gen:
- proiectoare
- inchidere centralizata
- geamuri electrice
- bord cu turometru sau bord de logan???
adicorbos
la inchidere centralizata poti pune o alarma cu 4 actuatoare (motorase) si ai rezolvat treaba,
la proiectoare ma gandesc si eu la o varianta: valeo sau asam
kitul de geamuri electrice costa ceva de genu` 450 lei
zanga
Unde ai vazut proiectoare de ceata asam?

L.E. si care sunt diferentele fata de valeo?
caesar_80
si de unde as putea sa le achizitionez?
benkenobi
QUOTE(caesar_80 @ 13 Jan 2009, 14:53)
si de unde as putea sa le achizitionez?
*




pai invata sa spui macar de unde esti.in principiu se achizitioneaza de la magazin.
frumos raspuns nu-i asa? cum vrei sa primesti raspunsuri daca nu stim nimic despre tine? esti grozav.
andr3y_yoo
QUOTE(caesar_80 @ 13 Jan 2009, 12:18)
Am o Solenza Europa si nu am decat aer conditionat.
Unde as putea sa-i fac niste imbunatatiri, gen:
- proiectoare
- inchidere centralizata
- geamuri electrice
- bord cu turometru sau bord de logan???
*


-proiectoare din targ (daca esti din buc)
-alarma
-simplu: iti cumperi un bord de logan/solenza , il scoti pala si in pui pe cel nou....
caesar_80
Scuze, sunt din buc

deci in targ, credeam ca sunt si ceva magazine

adicorbos
QUOTE(zanga @ 13 Jan 2009, 14:41)
Unde ai vazut proiectoare de ceata asam?

L.E. si care sunt diferentele fata de valeo?
*


uite proiector de ceata asam http://www.conexdist.ro/index.php?page=produse&id=2601
nu stiu care e diferenta , cel putin diferenta de pret este destul de mare
pretul este de 28 de lei de la conex distribution, dar gasesti in magazine la 34 de lei, cand cele de valeo sunt in jur de 150 lei
Banu1974
QUOTE(benkenobi @ 13 Jan 2009, 14:15)
pai invata sa spui macar de unde esti.in principiu se achizitioneaza de la magazin.
frumos raspuns nu-i asa? cum vrei sa primesti raspunsuri daca nu stim nimic despre tine? esti grozav.
*


Benkenobi,sa fim ingaduitori cu noii veniti....
Si noi am fost asa...
caesar_80,bine ai venit printre noi.fii tare!vei avea nevoie...
Diferenta intre valeo si conex...sigur ,calitatea.
am un amic,i s-au topit alea de conex.
AR-18-MOS
QUOTE(caesar_80 @ 13 Jan 2009, 12:18)
Am o Solenza Europa si nu am decat aer conditionat.
Unde as putea sa-i fac niste imbunatatiri, gen:
- proiectoare
- inchidere centralizata
- geamuri electrice
- bord cu turometru sau bord de logan???
*




QUOTE(B-33 -SAC @ 13 Jan 2009, 15:14)
fii tare!vei avea nevoie...

*


Are dreptate!


1. se cumpara un set de proiectoare (acestea sunt de o singura forma si pentru stanga si pentru dreapta), un set de suporti proiectoare (acestea sunt de stanga sau de dreapta) si cablaj proiectoare de origine (mufele becurilor sunt ceva mai speciale, cablajul are lungimea si forma exacta). Se monteaza proiectoarele (dupa vosierea barilor) in suporti (acestia se incastreaza in bara si proiectoarele se prind cu 2 suruburi si 2 piulite de tabla). Se demonteaza calandrul pentru montarea cablajului proiectoare, acesta se prinde de cablajul de faruri existent iar releul se baga in locasul liber in cutia cu relee. De aici e treaba electricianului, se pune o siguranta, se ia un plus se trage fir la bord.

4. Turometru: Se cumpara un tablou de bord complet, si trebuie facut cablaj pentru cele 2 semnale care lipsesc (turatie si temperatura). La mufele de la tabloul de bord mai trebuie adaugate 2 contacte: in mufa A (alb) la pinul 9 (temp) si la mufa B (maro) la pinul 2. Aici s-a folosit o mufa mai veche de Renault, de unde s-a luat 2 contacte si s-au ajustat sa intre in mufa de dacia (care ii tot reno numai model mai nou). Se duce cablajul pana in cutia cu relee si se leaga la priza din cutie: la un fir verde - semnal temp, la fir portocaliu - turatie), aceste fire nu au corespondent in mufa mama deci numai astea sunt. Se verifica functionarea tabloului si se monteaza bordul.
Pe viitor utilizeaza functia SEARCH!
slider2
cat te costa toate imbunatatirile, plus timp, plus manopera, mai bine o vinzi si iti iei alta care sa le aiba din fabrica.
componentele pe care le vrei tu se pot cumpara si din magazine si de la dealeri dacia, doar ca vor costa mai mult, deci iti ramane sa le iei din targ sau eventual de pe la dezmembrari. sau poti sa urmaresti sectiunea bursa sau anunturi, mai ales pt bordul de logan.
zanga
QUOTE(adicorbos @ 13 Jan 2009, 14:58)
uite proiector de ceata asam http://www.conexdist.ro/index.php?page=produse&id=2601
nu stiu care e diferenta , cel putin diferenta de pret este destul de mare
pretul este de 28 de lei de la conex distribution, dar gasesti in magazine la 34 de lei, cand cele de valeo sunt in jur de 150 lei
*




Multumesc adicorbos.


QUOTE(slider2 @ 13 Jan 2009, 17:37)
cat te costa toate imbunatatirile, plus timp, plus manopera, mai bine o vinzi si iti iei alta care sa le aiba din fabrica.
*




Nu cred ca e chiar asa.
RainHawk
@slider2: cand o vinzi iei prafu de pe toba si cand o cumperi o iei ca noua, care e afacerea?

Spre exemplu... a mea are 128.000 km. Crezi ca as da-o pe vreo petarda de targ cu 60.000? Nu, mai bine ma costa la fel si le pun eu si raman si cu masina pe care o cunosc.
benkenobi
proiectoare si actuatoare pentru usi -recomand numai de origine . de la CNCD de pe mihai bravu , vis-a-vis de liceul iulia hasdeu. proectoarele originale se vand numai cu cablaj, releu de protectie si mufa de legatura.
in alte "petarde" din targ nu am nici cea mai mica incredere. azi le pui , maine se topesc.
bordul de logan se poate lua din targul vitan , apoi poti apela la cei care se pricep sa -l monteze.
spor la treaba.
BoomPunk
QUOTE(RainHawk @ 13 Jan 2009, 19:46)
@slider2: cand o vinzi iei prafu de pe toba si cand o cumperi o iei ca noua, care e afacerea?

*




Eu chiar nu inteleg de ce puneti asa problema...E clar ca o data ce ai inceput sa bagi bani intr-o masina-INDIFERENT despre ce tip si model de masina discutam,in vecii-vecilor nu-ti vei mai recupera investitia.Orice ai face ca si modificare la orice masina,e clar ca e doar pentru sufletul tau si doar din pasiune sau nevoie,nicidecum ca sa mai recuperezi ceva.Toti cei care au investit in masinile lor pot spune asta,indiferent de formularea fiecaruia,esenta e aceeasi.Indiferent ca e vorba de ``2000`` de euro,de o suma mai mica,de una mai mare....asta e doar pentru ca vrei s-o faci.Daca vrei mai mult...nu cred ca te mai apucai sa investesti,asa ca sfaturile astea cu ``vinde-o si ia-ti altceva mai bun`` nu-si au rostul.Daca aveam bani,cu totii conduceam acum alte masini.Faptul ca am avut bani sa bag in ea,nu se datoreaza parintilor sau altor cauze,ci vin din sacrificii,din strans cureaua si au fost investiti in timp.Daca faceam un credit/leasing pentru ceva mai bun,cu siguranta nu-mi mai ramaneau bani de modificari si investitii din cauza ratelor....nu am un job platit cu mii de euro,nici macar cu 2000 de lei...Dar asa cum e salariulpe care-l am,imi permit sa economisesc cate putin si mai customizez cate ceva din cand in cand si cred ca toti ceilalti fac aproximativ la fel...
Banu1974
up.gif worship.gif aplauze.gif
iuliano_smile
QUOTE(caesar_80 @ 13 Jan 2009, 12:18)
Am o Solenza Europa si nu am decat aer conditionat.
Unde as putea sa-i fac niste imbunatatiri, gen:
- proiectoare
- inchidere centralizata
- geamuri electrice
- bord cu turometru sau bord de logan???
*


Inchiderea centralizata o puteti monta direct pe uch, cumparati si o sirena, pe care o legati tot la uch. Astfel ati obtinut o alarma simplu si eficient.
Daca doriti deschidere a porbagajului din telecomanda, uch mai are un loc liber pe inchiderea centralizata, iar la a doua apasare a butonului de descuiere usi si deschide si porbagajul
Bordul de logan arata destul de bine pe solenza. Deci cu cea mai mare incredere puteui sal montati.
slider2
QUOTE(BoomPunk @ 13 Jan 2009, 20:36)
Eu chiar nu inteleg de ce puneti asa problema...E clar ca o data ce ai inceput sa bagi bani intr-o masina-INDIFERENT despre ce tip si model de masina discutam,in vecii-vecilor nu-ti vei mai recupera investitia.Orice ai face ca si modificare la orice masina,e clar ca e doar pentru sufletul tau si doar din pasiune sau nevoie,nicidecum ca sa mai recuperezi ceva.Toti cei care au investit in masinile lor pot spune asta,indiferent de formularea fiecaruia,esenta e aceeasi.Indiferent ca e vorba de ``2000`` de euro,de o suma mai mica,de una mai mare....asta e doar pentru ca vrei s-o faci.Daca vrei mai mult...nu cred ca te mai apucai sa investesti,asa ca sfaturile astea cu ``vinde-o si ia-ti altceva mai bun`` nu-si au rostul.Daca aveam bani,cu totii conduceam acum alte masini.Faptul ca am avut bani sa bag in ea,nu se datoreaza parintilor sau altor cauze,ci vin din sacrificii,din strans cureaua si au fost investiti in timp.Daca faceam un credit/leasing pentru ceva mai bun,cu siguranta nu-mi mai ramaneau bani de modificari si investitii din cauza ratelor....nu am un job platit cu mii de euro,nici macar cu 2000 de lei...Dar asa cum e salariulpe care-l am,imi permit sa economisesc cate putin si mai customizez cate ceva din cand in cand si cred ca toti ceilalti fac aproximativ la fel...
*



eu n-am spus neaparat sa-si ia altceva mai bun, ci o solenza care are toate modificarile pe care el doreste sa le faca, din fabrica. de exemplu o clima.
bordul de logan cu tot cu montaj e vreo 500ron
am inteles ca macaralele cu geamuri electrice tot cam acolo
proiectoarele cam 200ron
o alarma buna cu tot cu inchidere centralizata vreo 300ron
mai adaugi montajul, tragi linie si ies peste 1500ron, cam 500 euro. pe o o solenza europa ia peste 2500 euro, iar daca e ingrijita si mai mult. deci s-ar incadra la o clima, chiar pe bursa (eu n-am spus nimic de targ) e una cu 11000ron.
si pe langa dotarile mentionate mai sus mai are si un airbag si servodirectie.
BoomPunk
Mda,dar sa zicem ca nu stii pe ce dai banii si vorba aia...macar pe-a mea o stiu si stiu ce-i poate pielea si ce lapte-a supt.
slider2
si asta e adevarat, dar totusi cred ca initiatorul topicului nu are de mult timp masina, deci nu o cunoaste si nu a investit in ea asa de mult.
andr3y_yoo
QUOTE(caesar_80 @ 13 Jan 2009, 14:58)
Scuze, sunt din buc

deci in targ, credeam ca sunt si ceva magazine
*


pai sunt dar in targ ... e alt ceva biggrin.gif
poate iesi mai ieftin
solenza_scala
Offtopic: De cine sunt facute proiectoarele originale de pe solenza? De Renault sau ceva firma specializata?
BoomPunk
Renault nu face asa ceva.Sunt facute de firma Valeo.La fel ca multe alte componente de pe Dacia si Renault.Si chiar si pe alte masini mult mai scumpe gasesti subansamble Valeo. smile.gif
slider2
valeo din cate stiu eu.
andr3y_yoo
si eu stiu ca sunt valeo
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.