Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum se regleaza faza lunga
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bobita
va intreb o problema minora:de curand am schimbat becurile pe faza lunga,am pus becuri pe halogen.foarte bune.,dar nu prea mai bat bine,in sensul ca unul bate mai in lateral,iar celelalt batein sus....De la ce distanta pot sa le reglez,fata de un perete?sau alta idee aveti?
schumi_86
Ce fel de faruri ai? ai bot din ala cu 4? daca da,nu sunt greu de reglat,eu la a mea dupa ce tot asa le schimbasem imi bateau cam aiurea si le-am reglat din suruburile acelea de reglare astfel incat sa fie ambele pe aceeasi linie.Totul tine de reglajul suruburilor acelea de reglare ale farului.
bobita
am dacie din '85 cu 4 faruri...stiu ca de la cele 4 suruburi se regleaza farurile,dar,ma gandesc,daca am in fata un parapet,la ce distanta sa ma aflu cu masina si ce distanta fata de sol sa bata raza luminoasa...asa se regleaza cel mai bine,nu???
Victoras2001
De ce nu te duci intr-un service? Dureaza cateva minute. Pentru cativa lei te chinui ca Isus pe cruce si nici n-ai garantia ca le-ai reglat bine. Daca nu le reglezi cum trebuie, te vor incurca atat pe tine cat si pe ceilalti participanti la trafic.
bobita
da...dar eu am un paravan acasa si as putea sa le reglez si eu,ca cei de la service tot asa cred ca le regleaza...dar nu prea stiu distantele de reglaj,etc...stie cineva??
Victoras2001
Pai la service exista un dispozitiv special pentru faza scurta, faza lunga, unghi... Daca le reglezi singur, ori nu vei vedea nimic, ori ii vei incurca pe cei din fata.
In trafic, faza scurta ar cam trebui sa bata sub placuta de inmatriculare a celui din fata. (asta daca chiar n-ai sa te duci la service)
bobita
stai putin...e vorba de faza lunga...faza scurta e OK,...sincer,la service nu prea am timp sa ma duc,sunt cu serviciul si stii ca acolo trebuie sa cam pierzi timpul...
Victoras2001
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=76892&hl=
E plin forumul de informatii. Doar sa le cauti. smile.gif
diaconuliviu
Reglajul se face pe faza scurta, la 1% inclinare si dupa pozitia "petei" asimetrice.
Faza lunga este automat "reglata" in acel moment; daca nu, ai luat becuri proaste sau, in cazul tau, si scurta e reglata prost.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.