Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: tacanit in bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kog
Azi am avut examen la facultate si a trebuit sa merg cu masina, ca tren nu aveam. Buuun. Tata la volan si hai catre arad, exceptand faptul ca incalzirea abia dezmorteste masina si ca ne-au depasit toate tractoarele, scuterele si bicicletele drumul a fost ok. Ceea ce m-a derajat a fost in tacanit ce se auzea de sub bord cam odata la secunda, nu se auzea tare, dar destul cat sa ma enerveze. De la ce vine tacanitul ala? ca ii dau foc(nimic nu ma enerveaza mai mult decat zgomote de genul asta)

P.S. am folosit search dar nu am gasit nimic mad.gif
tzepesch
poate un releu face fitze. sau releul de semnal.

sau cablul de acc. mie ala imi fasaia in draci pana sa-l schimb. uneori, nu tot timpul.

bag capu pe sub bord si palnieste urechea.
cristy_taxi_1.6|1.4
nu ai incercat sa localizezi cat mai exact de unde se aude?din stanga,dreapta mijloc.vezi aeroterma,cochilia de la volan,sa nu se fi desprin vreo mufa si sa bata in ceva.pune mana,urechea cand merge tatal tau cu ea si vezi unde vibreaza.posibil sa nu fie din bord ca zgomotele se mai transmit.am avut si eu un zgomot ciudat si credeam ca e de sub bord si pana la urma era bucata aceea de metal dintre capota si parbriz.
kog
nu stiu ce sa zic, cand masina merge mai incet nu se prea aude, dar cand creste viteza(sau turatia nu stiu sigur ca zgomotul motorului cam acopera tot cand e turat bine) face din ce in ce mai des. Am mai auzit tacanitul asta la un prieten la o dacie 1300 dar a ajuns la fier vechi inainte sa rezolvam problema
cristy_taxi_1.6|1.4
atunci ia-o la mana.pui si tu mana pe una pe alta vezi ce joaca ce nu e la locul lui mai strangi mai lipesti nu stiu ce sa zic.acum nu poti sa ai prea multe pretenti de la daciuta are si ea o varsta onorabila.eu la golf ce sa mai zic ca il am de 3 ani si 115000 de km si nu ti-as dori sa vezi cum fac fetele de la usi plasticele de prin spate dimineata cand e frig afara.
sorin3660
cablul kilometraj face un tacanit enervant cateodata!cel putin la mine.dar nu tot timpul.
kog
am sa o iau maine la puricat sa vad...
mar10may
daca acel tacanit creste este sigur de la cablul de kilometraj.face numai atunci cand e rece.si decat la dacie:))))
bylexus
QUOTE(kog @ 14 Jan 2009, 18:47)
Azi am avut examen la facultate si a trebuit sa merg cu masina, ca tren nu aveam. Buuun. Tata la volan si hai catre arad, exceptand faptul ca incalzirea abia dezmorteste masina si ca ne-au depasit toate tractoarele, scuterele si bicicletele drumul a fost ok. Ceea ce m-a derajat a fost in tacanit ce se auzea de sub bord cam odata la secunda, nu se auzea tare, dar destul cat sa ma enerveze. De la ce vine tacanitul ala? ca ii dau foc(nimic nu ma enerveaza mai mult decat zgomote de genul asta)

P.S. am folosit search dar nu am gasit nimic mad.gif
*




OFF TOPIC: smile.gif)
Jur ca la prima strigare smile.gif) am citit "ticnit la bord"

On Topic: habar n-am, eventual; Dai foc ca asa se invata minte.
edymutu
mai mul k sigur este de la cablul chilometrajului. si eu am asemenea probleme dar mi-e sila sa-l desfac si sa bag ulei pe el
Ciorapel
Da, si eu aveam problema cu cablul de kilometraj care se "ovalizase" (da, stiu ca e ineptie ce am zis, dar asa i-am zis eu de prima data), si singura solutie pe care o aveam la momentul ala era un pumn in bord (deasupra kilometrajului) cam o data la 5 minute. Vezi daca nu cumva acul kilometrajului "joaca" odata cu acel tacanit, la mine avea un joc de aprox. 5 km/h.
Lunaticul
Am si eu un tacanit din asta in bord. La mine s-au uzat rotitele zimtate care invart cifrele de la kilometri. Pana sa imi dau seama nu stiam de ce (dupa valorile citite in bord) masina consuma 14-15%. Am facut un drum care stiam ca are cam 9 km si aparatura din bord imi arata 4 km unsure.gif
kog
revin dupa 10 luni cu originea "sunetului secret" din bord. Am observat ca odata cu cresterea vitezei se aude mai des tacanitul ala. In mers, imposibil de diagnosticat. Am inlocuit provizoriu cablul de kilometraj si degeaba, in momentul ala am vazut ca nici jurnalierul nu mergea... Tacanitul e de la sistemul ala inteligent de inregistrare, sistem mai idiot nu am vazut, pana si magnetofoanele alea de 40 de ani au un numarator mai bun. Parghia care impingea rotita cu cifre sarea peste dinti, mai facea o tura, iar sarea peste dinti si tot asa. Acum e rezolvata treaba biggrin.gif , se poate inchide si pune la pastrare.
DaII
QUOTE(kog @ 14 Jan 2009, 17:47)
Azi am avut examen la facultate si a trebuit sa merg cu masina, ca tren nu aveam. Buuun. Tata la volan si hai catre arad, exceptand faptul ca incalzirea abia dezmorteste masina si ca ne-au depasit toate tractoarele, scuterele si bicicletele drumul a fost ok. Ceea ce m-a derajat a fost in tacanit ce se auzea de sub bord cam odata la secunda, nu se auzea tare, dar destul cat sa ma enerveze. De la ce vine tacanitul ala? ca ii dau foc(nimic nu ma enerveaza mai mult decat zgomote de genul asta)

P.S. am folosit search dar nu am gasit nimic mad.gif
*


asa ceva se aude si la mine si sigur este cablu de kilometraj dar numai k merg cu muzica mai tare si nu se aude nimic biggrin.gif..aceeasi problema am avut-o si la papuc si dupa ce am schimbat cablu de kilometraj nu a mai facut
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.