Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce halogene pot sa pun pe dacie?!
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
bylexus
Momentan folosesc "H4" si va spun sincer ca nu stiu ce inseamna, nu am idee cati W au, dar chestia este ca vad foarte slab cu ele.... Sunt reglate bine, bateria noua, in far se vad tare dar pe drum... slabut....
Ma poate si pe mine indruma cineva, sa cumpar niste becuri mai tari, cele mai tari daca se poate?!
SI inca ceva, cati W au astea ale mele -H4- ?!
yon
h4 este soclul de prindere in far din ce stiu eu. eu am becuri halogen de 55 cu 60W si sunt multumit de ele se vede f bine cu ele . ale tale pot fi de 45 cu 55 daca bat f slab nu stiu ce sa zic. daca vrei sa iti iei ceva cu adevarat bun cumpara un kit HID XENON in slatina am vazut cu 350 de ron un asemena kit nu stiu ce preturi sunt prin alte parti dar eu zic ca merita mai ales daca se circula mai mult noaptea cu masina.
Mr_Devil83
Io zic sa iti schimbi farurile pentrui ca e gata "oglinda".
bylexus
QUOTE(yon @ 14 Jan 2009, 21:29)
h4 este soclul de prindere in far din ce stiu eu. eu am becuri halogen de 55 cu 60W si sunt multumit de ele se vede f bine cu ele . ale tale pot fi de 45 cu 55 daca bat f slab nu stiu ce sa zic. daca vrei sa iti iei ceva cu adevarat bun cumpara un kit HID XENON in slatina am vazut cu 350 de ron un asemena kit nu stiu ce preturi sunt prin alte parti dar eu zic ca merita mai ales daca se circula mai mult noaptea cu masina.
*



Xenoane smile.gif) mama, daca mai bag io in dacia asta 100 euro pe imbunatatiri smile.gif)) ma termin psihic.
Las ca ma uit sa vad ce becuri am si revin cu poze.Sa vedem ce-mi puteti recomanda.
Cele mai tari becuri le vreau sad.gif

14 Jan 2009, 21:41:
QUOTE(Mr_Devil83 @ 14 Jan 2009, 21:31)
Io zic sa iti schimbi farurile pentrui ca e gata "oglinda".
*



In ce sens e gata oglinda?Mi-o mai zis unu faza asta.
La ce pret e un far?
Mr_Devil83
adica nu mai reflecta bine.
adica de la ploaie, frig, nu mai e oglinda ci doar un reflector slefuit alb.

cred ca undeva pe la 1milion bucata ar fi un far.
bylexus
QUOTE(Mr_Devil83 @ 14 Jan 2009, 21:43)
adica nu mai reflecta bine.
adica de la ploaie, frig, nu mai e oglinda ci doar un reflector slefuit alb.

cred ca undeva pe la 1milion bucata ar fi un far.
*



Multumesc mult pentru ajutor.Dupa ce trece gerul asta, le schimb sa nu fie din start si cele noi profund socate si afectate de iarna.
yon
eu am schimbat farurile si la nici un an am obs doua puncte in centrul lor unde geamul (de plastic) al farului a inceput sa se topeasca. cred ca voi fi nevoit sa le schimb geamurile pana la urma mad.gif
Sorin_18
pei cere la vanzator cele mai puternice becuri.....
kog
QUOTE(yon @ 14 Jan 2009, 20:56)
eu am schimbat farurile si la nici un an am obs doua puncte in centrul lor unde geamul (de plastic) al farului a inceput sa se topeasca. cred ca voi fi nevoit sa le schimb geamurile pana la urma mad.gif
*


daca ai farruri de plastic... Eu am elba, originale, cold hard glass biggrin.gif Cand aprind farurile (bec normal) imi incalzesc mainile in fata lor biggrin.gif
badboy_marius
eu am 45/50, si imi bat foarte bine pe drum.
daca nu ai farurile reglate calumea, nu o sa vezi nimic nici cu becuri de 90/100. am vazut niste becuri , h4, 55/60, cu efect de xenon pe faza lunga de la philips, dar erau cam scumpe, ~18 lei un bec, in carrefour.
un prieten la fel avea la un far oglinda praf, la un matiz, dar becurile astea inca il ajuta destul.
bylexus
QUOTE(badboy_marius @ 14 Jan 2009, 22:32)
eu am 45/50, si imi bat foarte bine pe drum.
daca nu ai farurile reglate calumea, nu o sa vezi nimic nici cu becuri de 90/100. am vazut niste becuri , h4, 55/60, cu efect de xenon pe faza lunga de la philips, dar erau cam scumpe, ~18 lei un bec, in carrefour.
un prieten la fel avea la un far oglinda praf, la un matiz, dar becurile astea inca il ajuta destul.
*



Maine ma duc la Carrefour sa vad daca gasesc bec din acela cum spui tu.Nu circul mult noaptea,-doar ma prinde intunericu pe drum- si nu prea as fi dispus sa investesc 2 milioane in faruri + manopera vreo 50 de lei...
Sorin_18
mai bine te duci la la un magazin auto,gasesti sigur.si te poate ajuta si vanzatorul cu un sfat
bylexus
QUOTE(Sorin_18 @ 14 Jan 2009, 23:09)
mai bine te duci la la un magazin auto,gasesti sigur.si te poate ajuta si vanzatorul cu un sfat
*



Cunosc o domnita de la un magazin de piese auto... si o intreb maine daca ma lasa sa incerc becul... iar daca nu vede mai tare sa il pot aduce inapoi.
Ma descurc eu... doar in mijlocul intersectiei langa un supermarket si o benzinarie am bagat benzina din flacon. smile.gif)
Sorin_18
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
bylexus
QUOTE(Sorin_18 @ 14 Jan 2009, 23:13)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*



Si sa stii ca este de actualitate faza smile.gif)Ieri mi s-a intamplat; cu prietena in dreapta.Ea saraca nu mai putea de nervi,de rusine... io nu mai puteam de ras cand am alergat cu flaconu din peco la masina(chiar pe trecerea de pietoni s-o oprit).
Se uitau astia ca la un film cu Louis De Funes.
Oricum am castigat ceva bun din toata amintirea asta... ma apreciaza prietena mai mult.Tot mi-o zis toata seara ca sunt un barbat cu capul pe umeri care ma stiu controla si tralala...
Nu trebe sa-ti fie rusine.Te ascunzi in spatele numelui "Dacia Unu trei unu zero" si iti zic eu ca nu e nici o problema.
Cunoastem cu totii situatia.
nolimit
buna asta:). Si eu stiam ceva de philips, inca sunt in cautare.
Merced
Orice becuri cu halogen de 55W sunt ok si legale. Instalatiile de tip "xenon" aftermarket nu, si nici becurile de 100W care fara relee puse pe faze o sa topeasca blocul de lumini rapid. Eu momentan am niste becuri de vreo 10 ani pe masina, de cand aparuse halogenu' si imi lumineaza ok, asta pentru ca si farurile sunt ok cu oglinzi ok, neluate de rugina. Si cat de cat reglate cum trebuie, cat de mult ma lasa masina.
Daca vrei d-alea cu lumina alb-albastruie, cauta Hella, e vreo 20 de lei un bec dar face treaba din cate am vazut eu pe masina unui amic.
ydaniel
am 55/60 philips extreme power.am dat 65lei pe 2 becuri in august.acuma a ajuns 65lei un bec!!!
intr-adevar fata de cele care echipau masina adica P43t-selfi 40/45 e o diferenta mare.
dar recomand selfi halogen 55/60 costa 6lei becu:)
lapcat
Am luat eu halogene, nu știu firma, 6 lei becul de 55/60W. Odată cu becurile am schimbat și farurile că pe dreapta faza scurtă era ruginită iar faza lungă nu cred că mai avea mult și-l perfora rugina. Le-am reglat și acum am lumină, chiar prea puternică după părerea unora. biggrin.gif
schumi_86
Pentru becuri iti pot recomanda cu mare caldura Philips Racing Power sau Extreme Power,nu mai stiu exact,sunt super,bat foarte bine fata de restu si sunt de 55/60W deci nu o sa ai probleme cu instalatia electrica.Eu mi le-am luat de vreo 3 sapt. si sunt f.multumit de ele,pretul este cam piperat,am dat pe 1 set de 2 becuri 110 lei dar pot spune ca nu-mi pare rau de banii dati.Diferenta de luminozitate este vizibila deoarece am pus becurile si farurile le-am lasat asa cum erau reglate inainte si bateau f.sus asta din cauza ca sunt f.puternice,acum le-am lasat cat de jos am putut si tot imi mai iau flashuri la drum lung noaptea. cool.gif
yon
da kog ai drepatate tu sunt faruru de plastic dar atunci la vremea cand le-am cumparat nu stiam ca exista faruri cu geam de plastic blush.gif si cred ca elba sunt si ale mele , nu sunt sigur chiar am sa verific, au costat 60 de ron buc. sunt model cn2 si astea erau singurele pe care le aveau, deci a trebuit sa iau ce mi sa oferit sad.gif
din punct de vedere al oglinzi si al etanseitati sunt mai mult decat ok dar geamul ala din plastic este un mare minus mad.gif
bylexus
Azi m-am uitat pe cutie.Pe cutie imi scrie asa
H4 12V 60/55W
Deci am becuri de 55 W?!Pot sa pun mai mari?!eventual de 60,70 sau mai stiu eu ce numere?
argon
nu nu poti sa pui, ca nu e voie, si daca pui poti sa ramai fara talon in cel mai scurt timp, sau ti sa se prajeasca blocul de lumini si sa ramai in camp. Ti s-a spus sa vezi de faruri, probabil oglinda e de vina, ar trebui sa vezi perfect cu becuri 55/60, care e si maximul legal.
kog
QUOTE(yon @ 15 Jan 2009, 07:36)
da kog ai drepatate tu sunt faruru de plastic dar atunci la vremea cand le-am cumparat nu stiam ca exista faruri cu geam de plastic blush.gif  si cred ca elba sunt si ale mele , nu sunt sigur chiar am sa verific, au costat 60 de ron buc. sunt model cn2 si astea erau singurele pe care le aveau, deci a trebuit sa iau ce mi sa oferit sad.gif
din punct de vedere al oglinzi si al etanseitati sunt mai mult decat ok dar geamul ala din plastic este un mare minus mad.gif
*



problema e ca NU se mai fabrica faruri de sticla, cel putin eu nu am gasit nici macar pentru ochioasa mea (4 faruri) de atunci am grija de ele ca de ochii din cap. Poti cauta pe la dezmembrari dar sabe sanse sa gasesti ceva calumea...
argon
ba se fabrica, dar la magazinele ce le frecventezi tu poate nu aduce, ca nu se cumpara si-s mai ieftine alea turcesti de plastic.

http://www.elba.ro/catalog/Dacia-1310.pdf
Minel
QUOTE(kog @ 15 Jan 2009, 14:21)
Poti cauta pe la dezmembrari dar sabe sanse sa gasesti ceva calumea...
*




Garantat gasesti la remat ce iti trebuie, trebe rabdare si nu in ultimul rand noroc , cauti doar sticla de la faruri icon_mrgreen.gif
kog
daca alea sunt cu sticla apai sa ne traiesti domnu argon. Sar'mana!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.