Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: caldura
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mitza02JDS
sal am si eu o dacie 1300 si de cand a dat frigu inghet in ea.problema este ca, caloriferu ei original a fost spart si lam dat jos si am incercat sa pun o aeroterma suplimentara.radiatoru aerotermei este de aeroterma pentru bord cn.toate bune si frumoase pana la partea cu incalzitu caloriferui acela , ajunge apa la el calda dar din el nu mai iasa in ruptu capului.caloriferu am sufat pe el si nu este spart.daca merg mult cu masina se incalzeste dar foarte putin.CE trebuie sa fac sa am si eu caldura in masina mea .va rog foarte mult ajutatima
Mr_Devil83
da stii ca trebuie sa ai tur si retur la calorifer nu?

De ce nu cumperi un calorifer de la dezmembrari si sa-l pui in compartimentul lui + aerisit, asigurat ca circula apa prin el si izolat grila?
badboy_marius
corect. azi am mers cu o dacia 1300, praf tare masina, dar daca ma crezi, la 50 km/h, imi baga un aer cald in fata...nu stiam daca e adevarat.
la mine cel putin, caloriferula fost spart, si lasat asa...de fostul propietar, si acu toata zona aia e sparta de rugina, mai baga saraca aeroterma ceva, da...se duce tot aerul aiurea, ma mai ajuta pe mine captorul de aer pe care l-am luat de la dezmembrari cu 5 lei:D
Mr_Devil83
cum arata captatprul ala de aer?

Va aud ca tot vorbiti de el dar niciodata nu am vazut si eu cum arata unul, ca sa stiu ce naiba face.

mariuse nu pui si tu o poza pls pls pls? biggrin.gif
Adrian_Boy
captatorul de aer se monteaza pe acea grila pe unde intra aer chiar in buza parbrizului, sa mai vorbit wink.gif
deceneu32
Niste chestii de plastic turcesti pe care scrie Renault.
mitza02JDS
da lam montat cum trebuie .am incercat 3 radiatoare toate fac la fel .daca nu ar fii puse bine nu sar incarzii de loc .se incalzesc putin de tot apa ajunge pana aproape de 90 de grade si el nici nu se clinteste sa se incalazeasaca mai tare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.